Zrekonstruowano twarz Brytyjczyka sprzed 10 000 lat. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy

Naukowcy wykorzystali nowe technologie do analizy DNA szczątków najstarszego odnalezionego przodka Brytyjczyków (tzw. Człowieka z Cheddar). Badanie doprowadziło badaczy do zaskakujących wniosków.
Zrekonstruowano twarz Brytyjczyka sprzed 10 000 lat. Miał ciemną skórę i niebieskie oczy

Na ludzkie szczątki z okresu mezolitu, znane jako „człowiek z Cheddar” (Cheddar Man), archeolodzy trafili 115 lat temu. To najstarszy zachowany w całości ludzki szkielet odnaleziony na terenie Wielkiej Brytanii (a konkretnie w jaskini Gough’s Cave w wąwozie Cheddar Gorge). Dopiero dziś dzięki najnowszym technologiom udało się odtworzyć jego najbardziej prawdopodobny wygląd.

 Z pobranych próbek DNA, naukowcy University College London odczytali informacje na temat kształtu czaszki, nosa, koloru włosów i skóry. Analiza genomu dostarczyła wystarczających informacji do zrekonstruowania jego twarzy.

Co naukowcy odczytali z DNA? Dowiedzieliśmy się m.in., że Brytyjczyk z epoki kamienia miał ciemne włosy , niebieskie oczy i ciemnobrązową skórę. Jako dorosła osoba prawdopodobnie nie mógł pić mleka. Mierzył  ok. 157 cm i zmarł w wieku dwudziestu kilku lat. Najnowsze informację burzą promowany przez wiele lat w podręcznikach od historii wizerunek jasnoskórego bruneta.

– To, czego jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy sobie wyobrazić, dziś pokazują dane naukowe – powiedział prof. Chris Stringer, który zajmuje się badaniem mezolitycznych szczątków od około 40 lat.

Popiersie „nowego” Człowieka z Cheddar przygotowali holenderscy artyści –  Alfons i Adrie Kennis. Do stworzenia modelu twarzy wykorzystali m.in. pomiary ze skanów czaszki.

 

Analiza DNA doprowadziła naukowców do zaskakujących wniosków. Jak się okazuje jasna cera, typowa dla współczesnych Europejczyków, jest stosunkowo nowym zjawiskiem.

„Jasna cera przybyła do Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wraz z migracją ludzi z Bliskiego Wschodu około 6 tys. lat temu. Bliskowschodni imigranci mieli bladą karnację i  brązowe oczy. (…) Nie ma całkowitej pewności, dlaczego skóra stała się jaśniejsza, ale powodem mogła być dieta oparta głównie na produktach zbożowych, uboga w witaminę D” – czytamy na stronie BBC

Dzisiejsi Europejczycy zawdzięczają  ok. 10% swojego DNA mezolitycznym łowcom takim jak Cheddar Man. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że tak naprawdę wszyscy pochodzimy od ciemnoskórych przodków.

Źródło: bbc.com