powrót
Focus na życie w dobrym stylu
  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie

Focus na życie w dobrym stylu. Lifestyle'owy magazyn o zdrowiu, domu, podróżach, kulturze i relacjach - codziennie o tym, co realnie wpływa na jakość życia.

FacebookPlatforma XYoutubeInstagram

Nasze tematy

  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie
  • Parenting
  • Podróże
  • Kultura
  • Promocje
  • Styl życia
  • Pupile
  • Nauka

Redakcja

  • Polityka prywatności
  • Redakcja
  • Kontakt

© 2026 focus.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

theprotocol.it
Zdrowie

Mężczyźni latem mają większy apetyt. Wszystko przez światło słoneczne

Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków związanych z apetytem w okresie letnim. Ten wydaje się rosnąć u mężczyzn, lecz u kobiet pozostaje bez zmian.

A
Aleksander Kowal
11.07.2022·2 minuty·
Mężczyźni latem mają większy apetyt. Wszystko przez światło słoneczne
Chcesz czytać więcej treści jak „Mężczyźni latem mają większy apetyt. Wszystko przez światło słoneczne"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google

Autorzy badań w tej sprawie zaprezentowali swoje ustalenia w Nature Metabolism. Wnioski są o tyle zaskakujące, że to zima wydaje się bardziej sprzyjającą porą roku jeśli chodzi o łapanie nadmiarowych kilogramów. Zdaniem badaczy klucz do rozwiązania całej zagadki tkwi w świetle słonecznym i jego wpływie na wydzielanie pewnych hormonów w ludzkim organizmie.

Czytaj też: Muzyka może leczyć ból. Pod pewnymi warunkami

Zespołem badawczym zajmującym się tą sprawą zarządzał Carmit Levy z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu, który wraz ze współpracownikami prowadził eksperymenty na myszach. Miały one na celu sprawdzenie mechanizmów związanych z występowaniem raka skóry u tych zwierząt. Przy okazji naukowcy zauważyli jednak, iż samce wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego spożywały więcej pokarmu niż pozostałe osobniki. Fenomen ten nie dotyczył samic.

Zaskakujący wzrost apetytu w letnich miesiącach

Obecność promieniowania UV wydaje się wpływać na wydzielanie hormonu zwanego greliną, który można powiązać z odczuwaniem głodu. W praktyce mogłoby to oznaczać, że organizm pozostający w kontakcie ze światłem słonecznym zaczyna produkować więcej greliny, co z kolei przekłada się na rosnący apetyt. Najpierw trzeba było oczywiście wykazać, że opisywane zjawisko dotyczy nie tylko gryzoni, ale również ludzi.

W tym celu naukowcy wykorzystali dane pochodzące od około 3000 osób, które wypełniły szczegółowe kwestionariusze żywieniowe. Okazało się, że między marcem a wrześniem mężczyźni spożywali każdego dnia o około 17 procent więcej kalorii niż w pozostałej części roku. W przypadku kobiet nie odnotowano podobnych wahań, a spożywana przez nie ilość kalorii była mniej więcej taka sama bez względu na porę roku.

Czytaj też:Wyhodują nowe serce w laboratorium? Nie tak szybko, choć wykonaliśmy ważny krok ku temu

Dodatkowe badania, które ponownie objęły myszy, wykazały, że wystawienie samców na działanie promieniowania UVB zwiększyło poziom wydzielania greliny przez komórki tłuszczowe w ich skórze. Promieniowanie to również może pochodzić ze Słońca. U samic cały proces został natomiast zablokowany przez estrogen, czyli żeński hormon płciowy. Mogłoby to wyjaśniać, dlaczego apetyt rośnie u mężczyzn, ale nie u kobiet. Warto jednocześnie podkreślić, że badacze nie sprawdzili, czy za zwiększonym spożyciem kalorii szedł wzrost masy ciała. Być może w ten sposób organizmy przystosowują się do natężonego wysiłku, który przypada na letnie miesiące.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Daj znać autorowi — kliknij wielokrotnie.

Chcesz czytać więcej treści jak „Mężczyźni latem mają większy apetyt. Wszystko przez światło słoneczne"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google
Udostępnij
FacebookX