“Żółwie zachowywały się jak maszyny”. Zwierzęta morskie zaczęły pływają w kółko i nikt nie wie czemu

Wieloryby, rekiny, pingwiny i żółwie zaczęły kręcić podwodne kółka, i zdaniem międzynarodowych ekspertów, w sumie nie wiadomo, dlaczego to robią.

Na trop pływających w kółko żółwi trafiono przez przypadek, na których umieszczono urządzenia rejestrujące ich ruch w trójwymiarowej przestrzeni. Potem dostrzeżono podobnie niezrozumiałe zachowanie także u innych zwierząt morskich. Dlaczego pływanie w kółko jest takie dziwne? Choćby dlatego, że nie opłaca się. To zbędny wydatek energetyczny. Dużo łatwiej płynąć w linii prostej. Teraz trzeba tylko ustalić, dlaczego zwierzęta jednak „utrudniają” sobie życie.
 
Być może, spekulują naukowcy z Japonii w opracowaniu w czasopiśmie „iScience”, w ten sposób łatwiej znaleźć im pożywienie. A może to element jakiegoś rytuału godowego. Ostatecznie, może w ten sposób dostrajają się do pomagającego im w nawigacji pola magnetycznego Ziemi.Tomoko Narazaki z Tokio University tłumaczy w informacji prasowej, że zarejestrowany ruch zwykle polegał na wykonaniu „dwóch kółek przy stałej prędkości”. – Wierzyć mi się nie chciało, gdy zobaczyłem zapis z loggera, bo żółwie zachowywały się jak maszyny – dodaje Narazaki. mat. prasowe Tokio University Niejasność powodów takiego sposobu poruszania się wynika najzwyczajniej z braku jednego zaobserwowanego kontekstu. Cztery obserwowane rekiny tygrysie żyjące w wodach wokół Hawajów wykonały kółka w sumie 272 razy. Zwykle w miejscach, gdzie żerowały, choć kilka razy działo się to w czasie zalotów. Rejestracja zachowania uchatek wykazała, że choć zwierzęta te zwykle jedzenia szukają w nocy, to swoje kółka kręciły za dnia. A „kółka” żółwi wskazują, że mogło chodzić o dostrajanie się do magnetycznego bieguna. Każdy gatunek wydaje się kręcić się z innego powodu.

– Tak precyzyjne monitorowanie ruchu morskich zwierząt może wyjawić nam coś nowego na temat ich zachowania. Potencjalnie to wiedza, która nam dotąd umykała. W przyszłości chcielibyśmy monitorować ich ruch badając jednocześnie środowisko, w którym przebywają i ich stan zdrowia – dodają japońscy badacze.