Zwycięzca Lunar Lander Challenge

Mamy pierwszego zwycięzcę konkursu Northrop Grumman Lunar Lander Challenge. Jest nim John Carmack ze swoim zespołem Armadillo Aerospace – zaprojektowany przez niego lądownik księżycowy pokonał pierwszy etap konkursu, a załoga odebrała część głównej nagrody.

          W konkursie, który odbył sie 25 października na lotnisku Las Cruces w stanie Nowy Meksyk, wzięło udział dziewięć zespołów. Poprzednie edycje konkursu nie przyniosły zwycięzców – żaden z zespołów nie spełnił wymagań i nie otrzymał nagrody Lunar Lander Challenge, która wynosi 2 mln USD.

          Na pierwszym poziomie konkursu prezentowany przez zawodników lądownik księżycowy powinien wznieść się pionowo na wysokość minimum 50 m i zawisnąć w powietrzu na nie mniej niż 90 sekund, a następnie miękko wylądować. W półtoragodzinnym odstępie czasu urządzenie powinno potórzyć lot w przeciwnym kierunku. Drugi, trudniejszy poziom wymaga zawiśnięcia w powietrzu na przynajmniej 180 sekund, a powierzchnia lądowania przypomina na tym poziomie nierówności i kratery Księżyca.  

          Armadillo Aerospace to doświadczona załoga, która już po raz trzeci bierze udział w konkursie Lunar Lander Challenge. Jej prototyp lądownika księżycowego wykonał wszystkie zadania konkursowe pierwszego etapu, a dzień później załoga Armadillo Aerospace przymierzyła się do przejścia drugiego poziomu. Jednakże wyzwanie, jakie niesie ze sobą ten etap konkursu dla urządzenia Johna Carmacka okazało się zbyt trudne. Pokonanie pierwszego etapu Lunar Lander Challenge jest mimo wszystko sporym osiągnięciem. Załoga Armadillo Aerospace otrzymała za nie 350 tys. USD. Pozostałe 1,65 mln USD otrzyma zespoł, którego aparat kosmiczny wytrzyma w powietrzu dwa razy więcej.  Filmy z konkursu zobaczyć można tutaj.

          Warto wspomnieć, że zwycięska załoga Armadillo Aerospace zawarłą z firmą Rocket Racing i z władzami stanu Nowy Meksyk porozumienie dotyczące nowego projektu budowy dwuosobowej rakiety, która wyniesie turystów na wysokość 100 km. Na takiej wysokości turyści poczują na własnej skórze, co znaczy stan nieważkości, a 360-stopniowy widok z przezroczystej, okrągłej kabiny dostarczy im niezapomnianych wrażeń. Prototyp takiego kosmicznego aparatu pojawi się już w 2009 roku, a rok później rozpoczną się jego pilotowane rejsy. Cena biletu – „jedyne” 100 tys. USD. Urządzenie Armadillo Aerospace, które wzięło udział w niedawnym konkursie, będzie konstruktorską bazą pod przyszłą rakietę turystyczną.

          Lunar Lander Challenge to konkurs przeprowadzany przez fundację X PRIZE przy wsparciu NASA. Ma on dać impuls do rozwoju nowych technologii kosmicznych. JSL

źródło: space.xprize.org

Więcej:konkursyNews