Miasto Majów ukryte w dżungli. Swego czasu było jednym z największych na kontynencie

Calakmul było jednym z największych miast Majów, a wśród jego symboli znajdowała się głowa węża. Korzystając z technologii znanej jako LiDAR (Light Detection and Ranging) naukowcy byli w stanie zebrać nowe informacje na jego temat.
Miasto Majów ukryte w dżungli. Swego czasu było jednym z największych na kontynencie

Historycy wiedzą, że Calakmul w okresie klasycznym rywalizowało z leżącym na terenie dzisiejszej Gwatemali miastem Tikál. W szczytowym okresie rozwoju to pierwsze było zamieszkiwane przez około 50 000 mieszkańców i zajmowało obszar ponad 70 kilometrów kwadratowych.

Czytaj też: Buraki cukrowe i starożytny skarb. Rolnik znalazł na swoim polu coś naprawdę cennego

Wspomniana już LiDAR jest metodą teledetekcji wykorzystującą światło w postaci impulsowego lasera. Dzięki niemu możliwe jest określanie odległości, a różnice w czasie powrotu lasera i pomiar długości fali mogą być wykorzystane do stworzenia trójwymiarowej cyfrowej mapy krajobrazu. W efekcie możliwe jest spojrzenie na dany obiekt z pominięciem przesłaniających go obiektów, takich jak korony drzew.

W tym przypadku rzeczone podejście zapewniło szereg korzyści. Autorzy badań zidentyfikowali gęsto zabudowany obszar miejski i kompleksy mieszkalne, składające się z 60 indywidualnych struktur. Te zostały rozmieszczone wokół świątyń, sanktuariów i placów bądź rynków o handlowym przeznaczeniu. Gęstość struktur i prac budowlanych pozwala sądzić, że około 700 roku Calakmul było jednym z największych miast w Ameryce.

Miasto Majów znane jako Calakmul mogło być domem dla nawet 50 000 osób

W skład zespołu zajmującego się tą sprawą weszli przedstawiciele INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia), Aerotecnologia Digital SA oraz University of Houston. Ci pierwsi stwierdzili, że rozmiar modyfikacji krajobrazu mógł równać się skali populacji miejskiej, ponieważ cała dostępna ziemia została pokryta kanałami, tarasami, murami i tamami. Takie działania miały prawdopodobnie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i wystarczającą ilość wody dla mieszkańców miasta.

Czytaj też: Epokowe odkrycie w Iraku na terenie dawnej twierdzy ISIS! Co przedstawiają płaskorzeźby sprzed 2700 lat?

Cywilizacja Majów powstała w czasach prekolumbijskich i rozciągała się od współczesnego Meksyku do Przesmyku Panamskiego. I choć jeszcze przed najazdem kolonizatorów państwo to nie było już miejscowym hegemonem, to pojawienie się przybyszy z Europy doprowadziło do ostatecznego upadku Majów i niemal całkowitego wymazania ich kultury, zwyczajów, języka i administracji.