Życie ze sztucznej komórki

Pierwsza komórka stworzona w laboratorium z użyciem jedynie sztucznego DNA została sfilmowana przez ekipę Discovery Science! Życie ze sztucznej komórki – Premiera: sobota, 24 lipca o godz. 20:00 na kanale Discovery Science

20 maja 2010r. znany na całym świecie naukowiec dr J. Craig Venter poinformował, że wraz ze swoim zespołem z instytutu JCVI (J. Craig Venter Institute) jako pierwszy w historii stworzył syntetyczną, żywą komórkę wyposażoną w zdolność samoreplikacji.  Wiadomość ta ma przełomowe znaczenie dla poszukiwania rozwiązań na wiele światowych problemów, takich jak generowanie nowych źródeł pożywienia i szczepionek, redukcja zanieczyszczenia środowiska, niszczenie komórek rakowych, tworzenie nowych źródeł energii, wytwarzanie czystej wody, naprawianie uszkodzonych genów i wiele, wiele innych.

Kanał Discovery Science jako jedyny przybliży widzom trwające niemal dekadę pionierskie badania doktora Ventera nad stworzeniem sztucznego życia w programie Życie ze sztucznej komórki, który będzie emitowany w sobotę, 24 lipca o godz. 20:00 na kanale Discovery Science. Przez siedem lat kamery Discovery Science rejestrowały sukcesy, porażki i przełomowe momenty w pracy doktora Ventera oraz laureata Nagrody Nobla Hamiltona Smitha, doktora Clyde’a Hutchisona i uczonych z instytutu JCVI, którzy niestrudzenie dążyli do usunięcia genów z organizmu jednokomórkowego i zastąpienia ich samodzielnie stworzonym kodem genetycznym.

Co tak naprawdę oznaczają te informacje dla człowieka? Dokąd nas zaprowadzą? Czy technologia ta może zostać zastosowana do niegodziwych celów, takich jak bioterroryzm? Jakim kwestiom etycznym powinniśmy się przyjrzeć się przed jej zastosowaniem? Zobacz koniecznie: Premiera:  sobota, 24 lipca o godz. 20:00 na kanale Discovery Science.

źródło: www.press.discovery.com