Taka żyrafa to prawdziwa rzadkość. Drugiej podobnej na świecie nie spotkacie

W ogrodzie zoologicznym w Tennessee urodziła się “dziwna” żyrafa: ma jednolite ubarwienie i jest pozbawiona charakterystycznych plam. Eksperci wskazują, że to jedyne takie zwierzę na świecie.
Żyrafa – zdjęcie ilustracyjne

Żyrafa – zdjęcie ilustracyjne

Samica żyrafy urodzona 31 lipca w Brights Zoo w Limestone w stanie Tennessee jest naprawdę “jedyna na świecie” i wcale nie jest to żaden slogan reklamowy. Zamiast mieć wzór w łaty typowy dla normalnych żyraf, ma jasnobrązowy kolor i niektórym kojarzy się z koniem.

Czytaj też: Żyrafa dostała własne ortezy robione na zamówienie. To prawdziwy dowód pasji i miłości do przyrody

Jest to pierwsza jednokolorowa żyrafa od czasu osobnika urodzonego w Tokio w 1972 r. i obecnie jedyne takie zwierzę na świecie. Samica, która nie została jeszcze nazwana, ma już 1,8 m wzrostu, chodzi samodzielnie i rozwija się pod czujnym okiem matki. Ale dlaczego urodziła się bez łat?

Żyrafa bez łat to prawdziwy ewenement – pierwszy od ponad 50 lat

Żyrafa siatkowana, żyrafa somalijska (Giraffa camelopardalis reticulata) to podgatunek żyrafy północnej. Przed 2020 r., kiedy to opublikowano wyniki kompleksowych badań genetycznych żyraf, była często traktowana jako osobny gatunek. Żyrafa siatkowana charakteryzuje się dużymi, brązowymi łatami na białym tle. Ich wzór tworzy charakterystyczną siatkę, od której wzięła się nazwa.

Czytaj też: Taki bizon urodził się tu po raz pierwszy od 32 lat. Ale wcale nie jest albinosem

Plamy na ciele żyraf służą przede wszystkim jako forma kamuflażu na wolności, ale skóra pod nimi ma również specjalny system naczyń krwionośnych. Pozwala on zwierzętom regulować temperaturę ciała poprzez uwalnianie ciepła przez łaty. Łaty każdej żyrafy są wyjątkowe – nie ma na świecie dwóch osobników z takim samym układem barw.

Taka żyrafa to prawdziwa rzadkość. Dlaczego nie ma łat? /Fot. Brights Zoo

Właściciel zoo wyraża nadzieję, że zwrócenie uwagi na niezwykłą żyrafę zwiększy świadomość na temat trudnej sytuacji populacji tych zwierząt na Ziemi. Tony Bright mówi:

Międzynarodowy zasięg naszej małej żyrafy bez wzorów zwrócił uwagę na bardzo potrzebną ochronę żyraf. Dzikie populacje po cichu wymierają, a 40 procent populacji żyraf zginęło w ciągu zaledwie ostatnich trzech dekad.

Ogród zoologiczny szuka teraz pomocy w nadaniu imienia temu wyjątkowemu zwierzęciu i zachęca do głosowania na swój ulubiony pseudonim na Facebooku. Na potrzeby konkursu wybór zawężono do czterech propozycji: Kipekee (Wyjątkowa), Firyali (Niezwykła), Shakiri (Ona jest najpiękniejsza) i Jamella (Jedna z wielkich piękności).

W 2020 r. w Kenii zauważono rodzinę trzech rzadkich białych żyraf. Osobniki te miały leucyzm, który powoduje utratę pigmentacji, dając w efekcie białą skórę. Po tym, jak dwie żyrafy zostały zabite przez kłusowników, grupa zajmująca się ochroną przyrody wyposażyła pozostałą przy życiu żyrafę w monitor GPS, aby śledzić jej ruchy i mieć nadzieję, że kłusownicy będą trzymać się z daleka. Nie wiadomo, dlaczego żyrafa urodzona w zoo, nie ma łat, ale na pewno ma to związek z problemami z pigmentacją (podobnymi do tych u osobników z leucyzmem).