Taki bizon urodził się tu po raz pierwszy od 32 lat. Ale wcale nie jest albinosem

W Wyoming urodził się biały bizon. Przez rdzennych mieszkańców to zdarzenie jest brane za dobry omen, ale młody osobnik wcale nie jest albinosem. Dlaczego zatem jest biały?
Bizon – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Bizon – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Nietypowo ubarwione zwierzęta zawsze wzbudzają zainteresowanie naukowców. Bear River State Park, czyli park stanowy w południowo-zachodniej części Wyoming, powitał na świecie nowego członka społeczności – małego, puszystego białego bizona. Na Facebooku umieszczono zdjęcie nowego cielęcia i jego matki, które wiodą spokojne życie w Evanston.

Czytaj też: Żubr sprzed 8000 lat może zostać sklonowany. Środowisko naukowe jest sceptyczne

Pracownicy parku poinformowali, że 13-kilogramowe młode (niewiele jak na bizona) ma się dobrze. Jego imię i płeć nie są znane. Zwierzę urodziło się 16 maja w Bear River State Park w Wyoming i jest całe białe. Nie jest jednak albinosem.

Biały bizon to dobry omen

Według Tyfani Sager, dyrektor Bear River State Park, biały bizon nie jest albinosem, a po prostu ma rzadkie geny, które sprawiają, że jego futro ma nietypową barwę. W 2021 r. do parku trafiły dwie jałówki białego żubra, a jedna z nich została pokryta przez byka mieszkającego na tym terenie. Efektem tego spotkania jest pierwszy biały bizon urodzony w tym parku.

Tyfani Sager mówi:

Pod koniec XIX w. na bizony polowano niezwykle intensywnie. Ludzie przestraszyli się, że zwierzęta te mogą wyginąć i zastosowali chów wsobny bydła. To właśnie dlatego współczesne bizony mają tak wiele genów bydła.

Nie zmienia to faktu, że narodziny białego bizona są wyjątkowo rzadkie. Eksperci szacują, że zdarza się to 1 na 10 milionów przypadków. Białe cielę bizona jest uważane za “najświętszą żywą istotę na Ziemi” przez niektóre rdzenne plemiona Amerykanów, m.in. Siouxów, Cherokee, Navajo, Lakota i Dakota.

Biały bizon urodził się w Bear River State Park /Fot. Bear River State Park, Facebook

Tyfani Sager wyjaśnia:

Narodziny są święte wśród plemion indiańskich z Ameryki Północnej, ponieważ dają poczucie nadziei i są znakiem, że nadejdą dobre czasy.

Bizony amerykańskie (Bison bison) prawie wyginęły w latach 70. XIX wieku po tym, jak polowano na nie dla ich mięsa i futra. Jednak ranczerzy zachowali niektóre z nich przy życiu i krzyżowali pozostałe z bydłem, częściowo jako nieudany eksperyment mający na celu stworzenie lepszego komercyjnego produktu mięsnego.

Czytaj też: Niecodzienny widok. W szwajcarskim zoo pojawił się żółw-albinos

Bizony amerykańskie zazwyczaj rodzą swoje cielęta około kwietnia lub maja, a ich okres ciąży wynosi około 9,5 miesiąca. Cielęta będą karmione przez matki przez ok. 7-8 miesięcy, zanim zostaną odstawione od piersi pod koniec pierwszego roku życia. Park odnotował wzrost liczby turystów, którzy chcą zobaczyć białego bizona, władze zachęcają ludzi do zapewnienia zwierzętom odpowiedniej przestrzeni.