10 najciekawszych nowych gatunków

Nie uczyłeś się o nich w szkole, ponieważ odkryto je dopiero w minionym roku. Poznaj najbardziej intrygujące nowe gatunki roślin, zwierząt i… ludzi.

Listę najbardziej intrygujących gatunków odkrytych w 2015 roku przygotował State University of New York College of Environmental Science and Forestry (SUNY- ESF). Nowej możemy się spodziewać – jak co roku – 23 maja, na urodziny Linneusza.

1. Chelonoidis donfaustoi


Fot. aposematic herpetologist / Ames, IA – Chelonoidis donfaustoi / CC BY-SA 2.0 / Wikipedia

Zamieszkuje wschodnią część wyspy Santa Cruz w archipelagu Galapagos i był dotychczas uważany za podgatunek żółwia słoniowego. Dopiero dzięki badaniom DNA naukowcy z Ekwadoru odkryli, że jest odrębnym gatunkiem liczącym zaledwie ok. 250 osobników.

2. Lasiognathus dinema


Fot. zrzut ekranu/ youtube.com / SciNews

Gatunek z rzędu żabnicokształtnych żyjący w Zatoce Meksykańskiej na głębokości 800–1200 m został odkryty podczas badań skutków katastrofy ekologicznej powodowanej wyciekiem ropy naftowej na platformie wiertniczej Deepwater Horizon. To 5-centymetrowa rybka z charakterystyczną zębatą paszczą i wabikiem nad głową.

3. Iuiuniscus iuiuensis

Ten przedstawiciel nowego gatunku skorupiaków mieszka w okresowo zalewanej przez deszcze jaskini na dnie leja krasowego Lapa do Baixão w Brazylii, ma niecały centymetr długości i – jak typowe organizmy jaskiniowe – jest pozbawiony oczu i pigmentu.

4. Drosera magnifica

Fot. Paulo Gonella /CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Gatunek rosiczki odkryty dzięki zdjęciu z górskiej wycieczki zamieszczonemu przez użytkownika Facebooka, które zaintrygowało specjalistów od roślin mięsożernych. Jedynym znanym miejscem jej występowania jest szczyt Pico Padre Ângelo w Brazylii.

5. Pliobates cataloniae


Fot. Shutterstock

Szczątki małpki sprzed 11,6 mln lat paleontologowie znaleźli, kontrolując prace przy powiększaniu składowiska odpadów w Katalonii. Nazwali ją Laia, od św. Eulalii, patronki Barcelony. Znalezisko sugeruje, że wspólny  przodek ludzi i gibonów nie był wcale duży (Laia miała Drosera magnifica tylko 43 cm wzrostu i ważyła 4–5 kg).

 

6. Umma gumma


Fot. Shutterstock

Jeden z 60 (!) nowych gatunków afrykańskich ważek opisanych w jednym tylko artykule. Należy do rodzaju Umma, co naukowcy wykorzystali, żeby nadać mu medialną nazwę pożyczoną od zespołu Pink Floyd i ich płyty „Ummagumma”. Słowo to w slangu używanym wówczas w Cambridge znaczyło ponoć „seks”.

7. Homo naledi


Fot. Shutterstock

1550 kości i zębów co najmniej 15 osobników w różnym wieku pozwoliło zidentyfikować nieznany dotąd gatunek ludzki. Odkrycia dokonano 30 m pod ziemią, w trudno dostępnej jaskini na terenie stanowisk archeologicznych człowiekowatych w RPA.

8. Phytotelmatrichis osopaddington

Gatunek chrząszcza długości zaledwie 1 mm odkryto w peruwiańskich Andach, sprawdzając, jakie organizmy zamieszkują tzw. fytotelmy, czyli małe zbiorniki wodne tworzące się w zagłębieniach roślin. Wybierając nazwę dla chrząszcza, naukowcy chcieli przypomnieć o zagrożonym wyginięciem niedźwiedziu andyjskim – do tego gatunku należał pochodzący z „mrocznych zakątków Peru” miś Paddington.

9. Sirdavidia solannona

Fot. Thomas L.P. Couvreur (Institut de Recherche pour le Développement) / CC BY 4.0 / Wikipedia

Biolodzy wypatrzyli to pięknie kwitnące drzewko kilka metrów od drogi przecinającej Park Narodowy Gór Krystalicznych w Gabonie, w jednym z lepiej zbadanych przez naukowców miejsc. Musiało zostać wcześniej przeoczone z powodu niepozornych – jak na lasy tropikalne – rozmiarów: osiąga 6 m wysokości, jego pień ma zaledwie 10 cm średnicy. Naukowcy uznali je nie tylko za nowy gatunek (z rodziny flaszowcowatych), ale i rodzaj, nazwany na cześć sir Davida Attenborough.

10. Phyllopteryx dewysea


Fot. Stiller, Wilson & Rouse / CC BY 3.0 / Wikipedia

Naukowcy odkryli go w… muzeum, badając DNA starego znaleziska, które uważali za przedstawiciela jednego z dwóch opisanych jeszcze w XIX wieku gatunków pławikoników australijskich. Odnalezienie w muzeach jeszcze trzech osobników i ich zdjęcia zrobione tuż po odłowieniu ujawniające piękny, głęboki rubinowy kolor pozwoliły zidentyfikować nowy gatunek.