10 najlepszych miast do życia. Ranking CNN

Amerykańska stacja CNN opublikowała wyniki corocznego rankingu miast, w których najlepiej jest mieszkać. Na pierwszym miejscu znów Australia, a na końcu nasz odredakcyjny komentarz.

Ostatnie 12 przyniosły niewiele znaczących zmian na samym szczycie listy, natomiast jej niższe rejony to zupełnie inna historia.

Rejkiawik na Islandii wskoczył aż o 13 miejsc z 50 na 37, oceniany przez mieszkańców na 89,9 punktów w skali od 1 do 100. Skąd ta zmiana? Prawdopodobnie z powodu rozwoju turystyki i przybywania ludności. Amsterdam, który może pochwalić się ogromnym spadkiem przestępczości, wskoczył na 18 miejsce z oceną 94-punktową.

Dwa pozornie niezwiązane ze sobą miasta, Manchester i Sztokholm, spadły w rankingach z powodu wysokiego zagrożenia atakami terrorystycznymi. Pierwsze z nich z 43 pozycji spadło na 51, drugie trafiło na 26 miejsce z wynikiem 92,1 punktów.

Na poziomie globalnym 12 miast podniosło swoją ocenę przez mieszkańców pod względem komfortu życia, tylko 6 swoją pozycję pogorszyło.

– Zmiany na lepsze nie są imponujące, jednak pokazują ogólny wzrost komfortu życia w miastach w ciągu ostatniej dekady – ocenia Jon Copestake, jeden z autorów badania i zaznacza, że najmocniej na wyniki rzutuje niepewność i strach przed zmianami w sytuacji geopolitycznej oraz zagrożenie ataków terrorystycznych. W porównaniu do wyników z ubiegłych lat miasta nie są tak wysoko oceniane jak kiedyś.

Nie dziwi fakt, że najgorzej oceniana jest jakość życia w miastach zniszczonych wojną, dotkniętych klęskami i biedą. Damaszek, stolica Syrii, jest na samym krańcu wraz z oceną 30,2, Nigeryjskie Lagos oraz Libijski Trypolis są niewiele wyżej z wynikami 36 oraz 36,6 punktów. Poznaj pierwszą dziesiątkę według CNN.

 

1. Melbourne, Australia

 

Stolica Australii to miejsce zamieszkania 4,4 miliona ludzi. Ma doskonałą sławę od około siedmiu lat i nie raz wygrywało podobne rankingi przygotowywane przez inne media. W wyjątkowo gorącym kraju jest ono jednym z najchłodniejszych miejsc ze względu na styk dwóch stref klimatycznych: gorącej śródlądowej i zimnej południowo-oceanicznej. Śnieg występuje tu niezwykle rzadko, a najniższą temperaturę zanotowano tutaj w 1900 roku i wynosiła ona -2,8º. Melbourne to także siedziba 9 z 16 drużyn krajowej ligi futbolu australijskiego. “Chleba i igrzysk” – mawiali starożytni, może gdzieś w tym jest klucz do zadowolenia mieszkańców?

 

 

2. Wiedeń, Austria

 

Jedno z najpiękniejszych miast Europy, inspiracja dla wszystkich, którzy poszukują smaku, doznań artystycznych, piękna architektury i muzyki. Wiedeńskie kawiarnie, koncerty muzyki poważnej, sute obiady z “Wiener Schnitzel” i oczywiście słynne “Mozart Kugeln” to znaki rozpoznawcze tego miejsca. Trzeba przyznać, że dla przyjezdnych jedną z najbardziej rzucających się cech są także wysokie ceny, jednak dla stałych mieszkańców miasta są one do zniesienia. Miasto może pochwalić się świetnym systemem transportu publicznego i najstarszą siecią tramwajową, działającą od 1865 roku. 

 

 

3. Vancouver, Kanada

 

Trzecie co do wielkości miasto Kanady powstało w 1827 jako osada rybaków i wielorybników. To jeden z największych okręgów przemysłowych w kraju, sektor papierniczy i drzewny jest tutaj głównym źródłem pracy. W ostatnich latach rozwijają się tutaj także parki technologiczne oraz przestrzenie dla start-up’ów. Piękne plenery Kanady doceniają także filmowcy, którzy chętnie przyjeżdżają tu produkować swoje obrazy, dzięki czemu miasto określane bywa czasem mianem “kanadyjskiego Hollywood”.  Rozwijające się miasto silnie dbało o krajobraz, a obostrzenia dotyczące wysokości stawianych budynków sprawiły, że jest doskonale wkomponowane w panoramę. 

 

 

4. Toronto, Kanada

 

Drugie kanadyjskie miasto na liście uznawane jest za ekonomiczną i kulturalną stolicę Kanady. W samym mieście mieszka ponad 2,5 miliona ludzi, aglomeracja natomiast liczy ponad 6 milionów mieszkańców. Mimo tak ogromnego zaludnienia mieszkańcy oceniają to miejsce bardzo wysoko. Może mieć na to dobra sytuacja gospodarcza kraju i stabilność, do której ciągną przybysze z całego świata. 50% ludności Toronto to imigranci, w tym prawie 80 tysięcy Polaków. Miasto boryka się z silnym problemem bezdomności oraz przestępczością, jednak jak widać nie są one w stanie obniżyć mu pozycji w rankingu. Dodatkowo Toronto ma sławę najbardziej zielonego miasta świata (tak utrzymują jego włodarze). Blisko 1/5 powierzchni miasta zajmują tereny zielone. 

 

 

5. Calgary w Kanadzie

 

Calgary swój rozwój zawdzięcza odkrytym tam w XX wieku złożom ropy naftowej. To centrum przemysłowe, gdzie siedziby tworzą firmy z branży paliwowej, gazowej, mięsnej, zbożowej i drzewnej – łącznie około 800 największych kanadyjskich firm. To przekłada się na standard życia, perspektywy zawodowe i zarobki mieszkańców, którzy z pewnością wyżej oceniają miasto, które daje im szansę zawodowego rozwoju. W 1988 roku w Calgary zorganizowano Zimowe Igrzyska Olimpijskie.  Gościnność miasta doceniają przybysze, jedna trzecia mieszkańców należy do mniejszości etnicznych, z czego największa to ludność pochodząca z Indii i Pakistanu, kolejna to Chińczycy.

 

 

6. Adelaide w Australii

 

To ważny punkt na gospodarczej mapie Australii. Znajdują się tutaj fabryki samochodów, zakłady przemysłu zbrojeniowego, maszynowego, chemicznego, elektrotechnicznego, winiarski i włókienniczego. To kolejny przykład, że miasta oferujące duże możliwości odnalezienia pracy zajmują wysokie miejsca w rankingach. Oprócz tego miasto może pochwalić się trzema uniwersytetami i wyjątkowo dużą ilością kościołów. Związane jest to z barwnym krajobrazem wspólnot religijnych tego miasta, który powstał gdy kolejne grupy imigrantów przybywały tu szukać nowego startu i pracy. 

 

 

7. Perth, Australia

 

Miasto położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling (darling po angielsku oznacza “kochanie”). W takim otoczeniu trudno się dziwić wysokim ocenom tego miejsca. To centrum zachodniej ekonomii i polityki Australii. Z drugiej strony, co wyjątkowo ciekawe, to najbardziej odizolowane miasto świata. Od najbliższego dużego miasta – Adelajdy dzieli je 2845 km, do Sydney natomiast, jest stąd dalej niż choćby do Dżakarty.

 

 

8. Auckland, Nowa Zelandia

 

Położone u stóp wygasłego wulkanu miasto to największa metropolia Nowej Zelandii. Zdecydowanie nie przypomina przepięknych otwartych terenów tego kraju przedstawionych w ikonicznej już sadze filmowej Petera Jacksona. Od XIX-wiecznej osady wielorybników przeszło daleką drogę do dzisiejszego 1,4-milionowego ośrodka, będącego domem dla firm z wielu gałęzi przemysłu. Jednocześnie struktura miejska jest tu bardzo ciekawa i wyjątkowo duży obszar Auckland przypomina bardziej przedmieścia niż zbite i ciasne centrum. Najprawdopodobniej właśnie takie ukształtowanie połączone z dobrymi warunkami ekonomii wpływa na wysoką ocenę miasta przez mieszkańców.  

 

 

9. Helsinki, Finlandia

 

Helsinki od lat pojawiają się na wysokich pozycjach w rankingach miast całego świata. Bardzo dobra sieć transportu publicznego oraz lotnisko to z pewnością mocne strony dla dynamicznie rozwijającej się metropolii. Już od lat 70-tych ubiegłego wieku do miasta ściągają organizatorzy ważnych wydarzeń z całego świata, między innymi w 2007 roku zorganizowano tam konkurs Eurowizji. Dopiero w XXI wieku administracja pozwoliła na budowę wysokich drapaczy chmur, co pozwoliło miastu zachować charakter. Dziesięć uczelni wyższych to także coś, czym warto się chwalić. Helsinki mają wysoki status wśród ośrodków naukowych. 

 

 

10. Hamburg, Niemcy

 

Miasto wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe, a także bombardowania II wojny światowej, za każdym razem podnosi się i odzyskuje piękno. To obecnie jedno z najważniejszych centr europejskiej nauki oraz badań. Na jakość życia w Hamburgu na pewno wpływ ma jego zielone serce, czyli parki. To właśnie tutaj znajduje się największy japoński ogród w Niemczech oraz stary ogród botaniczny. Co jeszcze? Wylicza się tutaj 40 teatrów, 60 muzeów i 100 muzycznych klubów. Trudno się tutaj nudzić. 

Nasz komentarz do tej listy jest krótki i treściwy:

 

Źródło: CNN / Zdjęcia: Wikimedia Commons