10 najwyższych budynków świata. Polska też się ma czym pochwalić, ale w innej kategorii

Piramida w Gizie, wieża Eiffla czy Pałac Kultury i Nauki? Jaki jest najwyższy budynek na świecie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jaki sposób patrzymy na gigantyczne konstrukcje powstające na świecie. Dowiedzmy się, jakie budowle zaliczyć można do 10 najwyższych budynków świata liczonych do czubka ich strukturalnego wierzchołka i sprawdźmy, czy Polska również może się czymś pochwalić. Okazuje się, że tak.
10 najwyższych budynków świata. Polska też się ma czym pochwalić, ale w innej kategorii

Rankingi najwyższy budynków świata (celowo w liczbie mnogiej) są tworzone przy różnych kryteriach. O ile do 1996 roku wyróżniano jedną listę budowlanych rekordzistów i było to kryterium określające wysokość od gruntu do najwyższego strukturalnego wierzchołka. Nie liczono tutaj anten, masztów i innych konstrukcji na dachach.

Czytaj też: Mieszkanie w wysokich budynkach wpływa na to, jak odczuwamy upływ czasu

Council of Tall Buildings and Urban Habitat – organizacja, która tworzy te zestawienia, miała nie lada problem pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy powstały bliźniacze Petronas Towers w Kuala Lumpur, które były niemal tak samo wysokie jak Sears Tower (dzisiaj Willis Tower) w Chicago. Przy czym amerykański wieżowiec wybijał się przede wszystkim z powodu długich iglic na dachu.

Wówczas organizacja stworzyła kilka kategorii rankingów, aby nie tworzyć wątpliwości, który budynek jest wyższy – osobno funkcjonuje zestawienie wieżowców liczonych do ostatniego piętra użytkowego, z wliczanymi antenami, liczonych tylko do dachu i liczonych do ostatniego punktu strukturalnego.

Czytaj też: Rośliny zamiast styropianu? Zielone ściany zmniejszają straty ciepła w budynkach aż o jedną trzecią

Sprawdźmy, jakie jest obecne 10 najwyższych budynków na świecie według ostatniego z wymienionych kryteriów.

10. China Zun – 528 metrów, Pekin, Chiny

Jest to najwyższa budowla w stolicy Państwa Środka. Oficjalnie nazywa się CITIC Tower. Przydomek „zun” oznacza starożytne naczynie do picia wina, którego kształt zresztą wieżowiec trochę przypomina. Drapacz chmur ukończono w 2018 roku. Pełni wiele funkcje – znajdują się tutaj zarówno biura, luksusowe apartamenty mieszkalne i hotel.

Pekińskie city z dominującą sylwetką China Zun

8. i 9. Tianjin CTF Finance Centre oraz Guangzhou CTF Finance Centre – 530 metrów, Tianjin i Guangzhou, Chiny

Pierwszy wieżowiec oddano do użytku w 2019 roku, a drugi trzy lata wcześniej. Obydwa znajdują się na terenie chińskich miast i są siedzibami miejscowych centrów finansowych. Pod względem kształtu drapacze chmur może nie wyglądają bardziej wyjątkowo od swoich konkurentów w zestawieniu, ale na pewno wybijają się znacznie ponad swoje otoczenie.

Tianjin CTF Finance Centre i skyline metropolii
Guangzhou CTF Finance Centre widoczny z prawej strony

7. One World Trade Center – 541 metrów, Nowy Jork, USA

Chyba najbardziej rozpoznawalny wieżowiec na liście. Głównie ze względu na jego historię. Powstał on na miejscu po zawalonych dwóch wieżach WTC w wyniku ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku. Wieżowiec jest jednym z czterech budynków powstałych na działce, gdzie wcześniej stały słynne „dwie wieże”. One World Trade Center jest najwyższym budynkiem w USA, a jego wysokość w stopach odpowiada dacie Deklaracji Niepodległości, czyli 1776.

One World Trade Center w pejzażu Manhattanu

6. Lotte World Tower – 554 metry, Seul, Korea Południowa

123-piętrowy drapacz chmur w stolicy Korei Południowej oddano dokładnie 4 kwietnia 2017 roku. Jego smukła, owalna sylwetka wybija się w krajobrazie metropolii.

Lotte World Tower przed ukończeniem budowy / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-2.0

5. Ping An International Finance Centre – 599 metrów, Shenzhen, Chiny

Ten wieżowiec to nie tylko druga najwyższa budowla w Chinach. Miłośnicy adrenaliny doskonale poczują się tutaj na najwyższym na świecie tarasie widokowym, który jest zlokalizowany na 562 metrach. Wieżowiec został ukończony w 2017 roku.

Ping An International Finance Centre / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

4. Abradż al-Bajt – 601 metrów, Mekka, Arabia Saudyjska

Najbardziej nietypowa architektonicznie budowla w zestawieniu. Jeszcze 10 lat temu oglądając obrazy ze świętego meczetu w Mekce nie widzieliśmy tego wieżowca – dzisiaj najświętsze miejsce wszystkich muzułmanów zostało całkowicie zmienione przez gigantyczny kompleks hotelowy, który należy do saudyjskiego księcia. Ten budynek (wraz z gigantycznym zegarem na wieży) zdobywa szczyty rankingów pod wieloma względami – najwyższy hotel na świecie, największy budynek pod względem powierzchni, największa tarcza zegara i najwyższy zegar na świecie.

3. Shanghai Tower – 632 metry, Szanghaj, Chiny

Na liście 10 najwyższych budynków świata znajduje się aż 5 wieżowców z Chin. Szanghajska budowla jest najwyższa. Oddana w 2015 roku do użytku składa się z dziewięciu walcowych segmentów, które nakładają się na siebie w ten sposób, że sprawiają wrażenie, jakby budynek zakręcał wokół własnej osi. Poza przestrzeniami biurowymi znajdują się tutaj obiekty konferencyjne, hotelowe i rozrywkowe.

Shanghai Tower na tle dzielnicy biurowej

2. Merdeka 118 – 679 metrów, Kuala Lumpur, Malezja

Najmłodszy obiekt w zestawieniu ukończono w 2022 roku. Wieżowiec jest drugim najwyższym budynkiem na świecie, ale również drugą najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie – pod tym względem Merdeka 118 prześcignął wieżę telewizyjną w Tokio. Jest to również pierwszy budynek w Malezji, który otrzymał potrójną platynową odznakę na podstawie światowych certyfikatów zrównoważonego rozwoju.

Merdeka 118 / źródło: Wikimedia Commons, CCA-SA-4.0-International

1. Burdż Chalifa – 828 metrów, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Od 12 lat niezmienny lider. Jest tak wysoki, że niekiedy trudno go uchwycić na jednym zdjęciu. Budowa Burdż Chalifa kosztowała aż 1,5 mld dolarów, a jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, który był prezydentem ZEA. Drapacz chmur jest zbudowany niejako na planie trójlistnej koniczyny – z centrum budynku odchodzą trzy odnogi. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się ogromny kompleks fontanny. A jeśli zechcemy wejść do środka wieżowca i wyjechać na balkon widokowy, to musimy przygotować sporo gotówki – bilety zaczynają się od ponad 200 złotych.

Spoglądając na powyższy ranking na pewno można odnieść wrażenie, że niektórych budynku czy konstrukcji na nim brakuje. Dla przykładu wieża telewizyjna w Tokio (634 m) nie jest uznawana za budynek. Podobnie jak CN Tower (553 m) w Toronto, w Kanadzie, która zresztą była najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie aż do 2007 roku, kiedy przewyższył ją Burdż Chalifa.

Rekordy Polski

Polska również mogła pochwalić się gigantycznymi konstrukcjami. Niedaleko Płocka, w Konstantynowie stał w latach 1974-1991 maszt radiowy, który wznosił się na rekordowe 646 metrów! Był to nie tylko najwyższy maszt na świecie, ale najwyższa jakakolwiek konstrukcja na świecie (choć nie wolnostojąca, ponieważ był przywiązany linami). Zawalił się on podczas prak konserwatorskich 8 sierpnia 1991 roku.

Czytaj też: Wieżowce średniowiecza. Setki lat temu Włochy przypominały Manhattan

Wracając do rankingów budynków, nie można zapomnieć o Varso Tower – jednym z najmłodszych drapaczy chmur w Warszawie, którego wysokość całkowita wynosi 310 metrów. Tym samym wieżowiec stał się nie tylko najwyższym w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej (nie w całej Europie, ponieważ w Moskwie i Petersburgu znajdują się wyższe konstrukcje). Jak się można domyślić, Pałac Kultury i Nauki po dekadach dominacji musiał ustąpić pierwszeństwa pod każdym względem dużo bardziej nowoczesnemu sąsiadowi z ulicy Chmielnej.

Varso Tower w Warszawie / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Czy Burdż Chalifa długo jeszcze będzie trzymał laur pierwszego miejsca na świecie?

Jeśli budowa Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej zostanie ukończona według pierwotnych zamiarów, to już w najbliższych latach możemy spodziewać się nowego lidera. Wieża w saudyjskim mieście Jeddah ma również przekroczyć epokową granicę 1000 metrów! Niestety prace budowlane od jakiegoś czasu stoją i nie jest pewne, czy kilometrowy gigant na środku pustyni zostanie w ogóle ukończony.