10 państw z największą liczbą języków

Liczba języków świata jest kwestią dyskusyjną, choćby ze względu na płynne granice między językiem a dialektem. Organizacja SIL International, zajmująca się badaniem rzadkich języków, w swojej wciąż aktualizowanej bazie Ethnologue podaje, że obecnie mieszkańcy Ziemi posługują się 7097 językami.

10. Brazylia – 228

Blisko 100 proc. Brazylijczyków mówi po portugalsku, jest to też język urzędowy. Używane są tam jednak
również języki imigrantów z Europy i Azji oraz liczne języki indiańskie, którymi mówi coraz mniej osób.

9. Australia – 260

Nie ma języka urzędowego, ale najwięcej mieszkańców (81 proc.) mówi po angielsku, po 1–2 proc. po mandaryńsku, włosku, arabsku, kantońsku, grecku i wietnamsku. Na wysoką liczbę języków Australii składają się głównie języki Aborygenów.

8. Kamerun – 280

Urzędowymi językami są francuski i angielski, ten pierwszy przeważa: zna go ponad 80 proc. Kameruńczyków. Reszta to języki afrykańskie z liczbą użytkowników od kilkuset tysięcy po zaledwie kilku.

7. Meksyk – 290

Co trzeci człowiek, którego językiem ojczystym jest hiszpański, mieszka w Meksyku. 99,3 proc. Meksykanów mówi po hiszpańsku, 5,4 proc. używa jeszcze języków indiańskich, najwięcej języka nahuatl (ok. 1,5 mln użytkowników). Nie ma języka urzędowego.

6. Chiny – 301

Narodowym językiem jest chiński standardowy, „putonghua” (mowa powszechna), ukształtowany na bazie języków mandaryńskich. Inne najbardziej rozpowszechnione języki chińskie mające po kilkadziesiąt milionów użytkowników to wu, yue (kantoński), min, xiang (hunański), gan i hakka.

5. Stany Zjednoczone – 430

W przeciwieństwie do innych krajów z czołówki listy, w których używa się przede wszystkich języków rodzimych, w USA połowa (211) to języki imigrantów. Spośród języków autochtonicznych najwięcej użytkowników ma nawaho (170 tys.). Większość ludzi mówi po angielsku, ale nie ma on statusu języka
urzędowego.

4. Indie – 453

Języki urzędowe to hindi i angielski, 22 mają status języków urzędowych na poziomie stanowym. Po ponad 25 mln użytkowników mają m.in. bengalski, telugu, marathi, tamilski, urdu, gudźarati i kannada.

3. Nigeria – 527

Urzędowym językiem jest angielski, co ułatwia komunikację. Spośród setek języków afrykańskich najbardziej rozpowszechnione są hausa, igbo i joruba.

2. Indonezja – 709

Położona na kilkunastu tysiącach wysp Indonezja to czwarty kraj na świecie pod względem liczby ludności, bardzo zróżnicowany etnicznie. Językiem urzędowym jest indonezyjski, wariant malajskiego.

1. Papua-Nowa Gwinea – 840

Na różnorodność językową kraju wpłynęła topografia wyspy: góry z trudno dostępnymi dolinami, dżungla i bagna oddzielały od siebie poszczególne plemiona tak skutecznie, że ludzie mieszkający zaledwie kilka kilometrów od siebie mogli nie wiedzieć o istnieniu sąsiadów. Większością języków mówi mniej niż 1000 osób, niektórymi – tylko kilka. Językami urzędowymi są dwa języki kreolskie: tok pisin i hiri motu oraz angielski.