10 zachowań, po których rozpoznasz toksyczną osobę

Te zachowania są jak czerwone lampki, które wskazują, że masz do czynienia z manipulantem, wampirem energetycznym albo po prostu – z osobą z dużymi problemami. To wskazówka, że w relacji trzeba coś uzdrowić lub czym prędzej się ewakuować.
10 zachowań,  po których rozpoznasz toksyczną osobę

Toksyczny.  Słowo-worek. Wrzucamy do niego wszystko, co jest „nie tak”. Używamy go bardzo często, a świadczy o tym choćby tytuł „słowo roku 2018” przyznany wyrazowi toxic przez Redakcję Słowników Oksfordzkich (Oxford Dictionaries). 

Słowo pochodzi z łaciny, do której przeniknęło z greki. Toxikon pharmakon nazywało śmiertelną truciznę, której Grecy używali do smarowania strzały (toxon to ‘łuk’, pharmakon – ‘trucizna’).

Można odnieść wrażenie, że słowo mieści w sobie wszystko, co w relacjach międzyludzkich jest nie w porządku. A zatem niczego nie wyjaśnia, a etykietuje. Jak pisze Maciej Bennewicz w swojej książce „Miłość toksyczna, miłość dojrzała” toksyczny związek to taki, w którym partnerzy próbują zaspokoić potrzeby z dzieciństwa i skompensować swoje braki. Zdaniem wielu psychologów, nie ma toksycznych osób, są tylko toksyczne relacje – w których obie strony mają swoje słabości, a toksyny biorą się z ich wzajemnego oddziaływania.

Tak czy inaczej są zachowania, które powinny nas zaniepokoić. Trują nas i nie powinny być tolerowane. Zauważasz je? To czerwone lampki, które powinny się zaświecić, gdy ktoś narusza twoje granice, manipuluje tobą i próbuje cię kontrolować. To znak, że w relacji trzeba coś uzdrowić lub się z niej ewakuować.  

Toksyczni ludzie często pojawiają się w naszym życiu w przebraniu najlepszych przyjaciół lub partnerów, dlatego tak łatwo przegapić ich negatywny wpływ. Redaktorzy www.indy100.com przygotowali zestaw najczęstszych cech toksycznych osób:

 

1. Po spotkaniu z nimi czujesz się emocjonalnie wyczerpany

Trudno powiedzieć dlaczego, jesteś po prostu zmęczony ich towarzystwem.

2. Używają gróźb i zastraszają, byle tylko osiągnąć swój cel

Znają twoje słabe strony i nie zawahają się użyć tej wiedzy, by przekonać cię do swoich racji.

 

3. Próbują cię kontrolować, wzbudzając poczucie winy

„Pamiętasz jak zrobiłam to dla ciebie, nie odwdzięczysz mi się?”, „Taki z ciebie przyjaciel?”, „Gdybyś mnie kochała, to…”.

 

4. Łatwo wpadają w zazdrość

Manipulanci, gdy czują się zagrożeni, starają się kontrolować sprawy w niezdrowy sposób.

 

5. Nie przyjmują „nie”

„Daj spokój, ze mną tego nie zrobisz?”. „Jak to chcesz już jechać? Słyszeliście? Już się nie zgrywaj, zostajesz, a ja odwiozę cię po imprezie”.

 

6. Cały czas stawiają się w roli ofiary

Świat jest zły i robi im krzywdę. Ciągle trafiają na oszustów. Nagromadzenie tych dziwnych przypadków to nie ich wina. Nie zdziw się, jeśli któregoś dnia odbierzesz telefon i dowiesz się, że wszystko przez ciebie.

 

7. Za ich komplementami zawsze stoi coś jeszcze

Chwalą, żeby cię „kupić”. Komplementują w taki sposób, że nie jesteś pewien, czy  nie zostałeś właśnie skrytykowany.

 

8. Nie szanują granic

Przekraczają granice, które postawiłeś, choćby chodziło o to, że nie jesz słodyczy. Zaraz słyszysz: „Nie przesadzaj”, “Nie wymyślaj” itp.

 

9. Są zaabsorbowani przede wszystkim sobą

W zasadzie nie interesuje ich twoje życie, a o twoje zdanie pytają tylko wtedy, gdy chodzi o nich. Jeśli dzwonią to dlatego, że czegoś potrzebują lub chcą ponarzekać na swój los.

 

10. Są zbyt wylewni

Prawie się nie znacie, a już słyszałeś historię o ich trudnym dzieciństwie. Obarczają cię osobistymi czy wręcz intymnymi szczegółami ze swojego życia. Nie wydają się przy tym po prostu otwarci, są zbyt wylewni. (Tu wracamy do punktu pierwszego: ze spotkania wracasz przybity i wyczerpany, jakby przelali na ciebie cały swój ból).

W momencie, w którym odczują twoją niewielką czy wręcz wyimaginowaną dezaprobatę, zwracają się przeciwko tobie. I tak nie wiadomo kiedy, stajesz się ich największym wrogiem.

 

Na podstawie: www.indy100.com