Toksyczny.  Słowo-worek. Wrzucamy do niego wszystko, co jest „nie tak”. Używamy go bardzo często, a świadczy o tym choćby tytuł „słowo roku 2018” przyznany wyrazowi toxic przez Redakcję Słowników Oksfordzkich (Oxford Dictionaries). 

Słowo pochodzi z łaciny, do której przeniknęło z greki. Toxikon pharmakon nazywało śmiertelną truciznę, której Grecy używali do smarowania strzały (toxon to ‘łuk', pharmakon - 'trucizna').

Można odnieść wrażenie, że słowo mieści w sobie wszystko, co w relacjach międzyludzkich jest nie w porządku. A zatem niczego nie wyjaśnia, a etykietuje. Jak pisze Maciej Bennewicz w swojej książce „Miłość toksyczna, miłość dojrzała” toksyczny związek to taki, w którym partnerzy próbują zaspokoić potrzeby z dzieciństwa i skompensować swoje braki. Zdaniem wielu psychologów, nie ma toksycznych osób, są tylko toksyczne relacje - w których obie strony mają swoje słabości, a toksyny biorą się z ich wzajemnego oddziaływania.

Tak czy inaczej są zachowania, które powinny nas zaniepokoić. Trują nas i nie powinny być tolerowane. Zauważasz je? To czerwone lampki, które powinny się zaświecić, gdy ktoś narusza twoje granice, manipuluje tobą i próbuje cię kontrolować. To znak, że w relacji trzeba coś uzdrowić lub się z niej ewakuować.  

Toksyczni ludzie często pojawiają się w naszym życiu w przebraniu najlepszych przyjaciół lub partnerów, dlatego tak łatwo przegapić ich negatywny wpływ. Redaktorzy www.indy100.com przygotowali zestaw najczęstszych cech toksycznych osób:

 

1. Po spotkaniu z nimi czujesz się emocjonalnie wyczerpany

Trudno powiedzieć dlaczego, jesteś po prostu zmęczony ich towarzystwem.

2. Używają gróźb i zastraszają, byle tylko osiągnąć swój cel

Znają twoje słabe strony i nie zawahają się użyć tej wiedzy, by przekonać cię do swoich racji.

 

3. Próbują cię kontrolować, wzbudzając poczucie winy

„Pamiętasz jak zrobiłam to dla ciebie, nie odwdzięczysz mi się?”, „Taki z ciebie przyjaciel?”, „Gdybyś mnie kochała, to...”.