Medyczny horror w Kalifornii. 23 soczewki kontaktowe usunięte z oka pacjentki

Lekarka usunęła 23 soczewki kontaktowe z oka pacjenta. Jak sama przyznaje, to “może być przypadek do Księgi Rekordów Guinnessa”.
23 soczewki kontaktowe usunięte z oka pacjentki – to chyba rekord? /Fot. Pixabay

23 soczewki kontaktowe usunięte z oka pacjentki – to chyba rekord? /Fot. Pixabay

Dr Katerina Kurteeva, okulistka z Kalifornii, usunęła z oka “bardzo zapominalskiego” pacjenta 23 soczewki kontaktowe. Lekarka podzieliła się tą rewelację na Instagramie, a materiał szybko uzyskał status viralu.

Dr Kurteeva mówi:

Niedawno usunąłem 23 soczewki kontaktowe z oka pacjenta. W ciągu moich 20 lat pracy jako lekarz, nigdy nie widziałam czegoś takiego.

Zapominalska pacjentka

Kiedy pod koniec dnia w klinice okulistycznej, w której pracuje dr Kurteeva, zjawiła się pacjentka po 70. roku życia, nic nie wskazywało na to, że będzie “niezwykłym przypadkiem”. Kobieta ta opuściła rutynową kontrolę i nie była u okulisty od dwóch lat. Miała problemy z widzeniem, ale dr Kurteevę zaniepokoiło coś innego – uciążliwy ból całej gałki ocznej.

Czytaj też: Soczewki kontaktowe “wyczytają” raka z łez? Przełom dokonuje się na naszych oczach!

Dr Kurteeva opisuje:

Mój umysł szybko zaczął analizować, co może powodować ten ból: kawałek uszkodzonej soczewki kontaktowej, zadrapanie na rogówce, infekcja, rzęsa lub resztki makijażu. Wiedziałam, że nie mogę zgadywać, tylko muszę dokładnie przebadać pacjentkę.

Lekarka użyła miejscowego znieczulenia, aby namierzyć wszelkie zadrapania lub ciała obce. Nie dostrzegła niczego podejrzanego na rogówce, więc zaczęła odsuwać dolną i górną powiekę, by sprawdzić, czy coś zalega w trudno dostępnych rejonach oka. Jest wiele “kieszonek”, w których mogą skrywać się ciała obce.

Dr Kurteeva dodaje:

Zobaczyłam ogromną, ciemnofioletową plamkę soczewek kontaktowych przyklejonych do jej oka. Wyglądała prawie jak druga źrenica. Delikatnie zaczęłam używać patyczka do odrywania soczewek – jedna po drugiej, tak, jakby rozdzielać talię kart. Wychodziły po kolei, stopniowo opuszczając oko pacjentki – było ich naprawdę dużo. Pomyślałam, że to może być przypadek do Księgi Rekordów Guinnessa. W prawie 20-letniej praktyce lekarskiej nigdy czegoś takiego nie widziałam.

Usunięcie ciała obcego, przepłukanie go wodą destylowaną oraz podanie kropli przeciwzapalnych, przyniosło niemal natychmiastową ulgę. Pacjentka wróciła do domu i nie skarżyła się na dolegliwości bólowe.

Po rozłożeniu soczewek kontaktowych usuniętych z oka pacjentki, dr Kurteeva naliczyła aż 23 ciała obce – niektóre żółte, inne jasnoniebieskie, wszystkie zdeformowana. Dr Kurteeva udostępniła nagranie z zabiegu innym okulistom w celach edukacyjnych.

Czytaj też: Oczy zwierciadłem serca. Przełomowa metoda ocali życie milionom

Dr Kurteeva wyjaśnia:

Ta pacjentka miała wielkie szczęście – mogła stracić wzrok, podrapać się w rogówkę lub dostać infekcji. Błagałem ją, żeby nie nosiła ponownie soczewek kontaktowych i dała odpocząć oczom, ale od razu wróciła do ich noszenia. Widziałem ją miesiąc po badaniu i radziła sobie naprawdę dobrze, czuła się znacznie bardziej komfortowo i wyraźnie widziała.

Trudno zrozumieć, jak pacjentka mogła zapominać o ściąganiu soczewek kontaktowych, a następnego dnia zakładać kolejne. Miała dużo szczęścia, bo jej lekkomyślność mogła zakończyć się tragicznie.