Hieny nie takie straszne, jak je malują

Hieny są często negatywnie kojarzone, mimo iż są bardzo inteligentnymi i pożytecznymi zwierzętami. Polska artystka, Monika Wanat, uwieczniła hieny cętkowane na swoich fotografiach artystycznych.
Hiena w obiektywie Moniki Wanat /Fot. Monika Wanat

Hiena w obiektywie Moniki Wanat /Fot. Monika Wanat

Przedstawicielami rodziny hienowatych są: hiena (krokuta) cętkowana (Crocuta crocuta), hiena brunatna (Hyaena brunnea) i hiena pręgowana (Hyaena hyaena) należące do podrodziny hien oraz protel grzywiasty (Proteles cristata). Pomimo, że ich wygląd często kojarzony jest z psami, należą do nadrodziny kotokształtnych. Warto o tym pamiętać szczególnie 27 kwietnia, kiedy to jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Hieny.

Hieny mają swoje “święto” 27 kwietnia, ale to inteligentne i pożyteczne zwierzęta

Wbrew stereotypom, lwy i hieny wzajemnie kradną sobie upolowane jedzenie. Pomimo, że hieny głównie polują samotnie, to działają też grupowo. Decydując o ataku lub odwrocie, hieny są w stanie policzyć siebie, a także policzyć przeciwnika na podstawie jego odgłosów (nie muszą go widzieć). Następnie porównują te wartości i oceniają swoje szanse.

Czytaj też: Jak polują lamparty? Wreszcie to zobaczyliśmy

Warto podkreślić pożyteczną rolę hien jako padlinożerców. Dzięki temu środowisko życia zwierząt pozostaje czyste i nie rozprzestrzeniają się choroby. Co ciekawe, nic się nie zmarnuje. Przykładowo, skóra słonia jest zbyt twarda, żeby została od razu zjedzona, dlatego hieny moczą ją przez parę dni w wodzie i dopiero wtedy zjadają. To jedno z wielu zachowań, które wskazują na ich inteligencję.

Hieny /Fot. Monika Wanat

Podobnie jak skomplikowany system interakcji społecznych, w którym ważną rolę odgrywa hierarchia i który nie jest wolny od nepotyzmu. Hieny zawierają ze sobą sojusze, oszukują się, godzą się, a także potrafią opowiedzieć się za jedną stron w konflikcie, który ich bezpośrednio nie dotyczy.

Fotografie hieny cętkowanej są częścią artystycznego cyklu “Psyche” Moniki Wanat. Podstawą pracy twórczej artystki jest jest przekonanie, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta, są istotami żywymi, a główną wartością determinującą jej twórczość jest empatia. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają prawo do duszy, odczuwają, mają swój charakter i osobowość.

Hieny i lwy wzajemnie kradną sobie pożywienie /Fot. Monika Wanat

Monika Wanat mówi:

Poprzez moją sztukę staram się ukazać, że nawet krótkie i przypadkowe spotkania mogą wpłynąć na nasze życie oraz postrzeganie rzeczywistości. W każdym takim spotkaniu jest historia i emocje. W hienach najbardziej urzekła mnie ich inteligencja, a po odrzuceniu stereotypów, zaczęłam je też postrzegać z wyglądu jako urocze stworzenia. To pokazuje jak wiele zmieniają uprzedzenia.

Monika Wanat to artystka, fotografka oraz doktor nauk ścisłych i przyrodniczych. Urodzona w 1991 roku w Warszawie. Od 2014 roku fotografuje pracując w cyklu “Psyche”. Fotografowała w trzydziestu krajach, a najważniejsze projekty powstawały m.in. w Namibii, Omanie i Chile. Jej prace były wyróżnione w międzynarodowych konkursach fotograficznych: Muse Photography Awards (Platinum Winner w kategorii Fine Art/Photojournalism oraz Gold Winner w kategorii Fine Art/Wildlife), New York Photography Awards (Silver Winner w kategorii People/Culture) oraz Tokyo International Foto Awards (Honorable Mention w kategorii Fine Art/People). Brała udział w pokonkursowej wystawie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, wirtualnej wystawie niemieckiej organizacji Der Greif oraz Artshow w Warszawie.

Wszystkie zdjęcie artystki można obejrzeć na jej stronie internetowej.