Jak polują lamparty? Wreszcie to zobaczyliśmy

Dzięki nowemu serialowi dokumentalnemu stacji BBC, wreszcie wiemy, jak lamparty polują nocą na pawiany. To niesamowity spektakl, w którym każda minuta może zadecydować o sukcesie drapieżnika i porażce ofiary – lub odwrotnie.
Lampart afrykański – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Lampart afrykański – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Stacja BBC wyemitowała pierwszy odcinek serialu dokumentalnego “Mammals”, który zawiera spektakularny materiał z kamery noktowizyjnej. Na nagraniu widać lamparta afrykańskiego polującego na pawiany śpiące na drzewie 20 m nad ziemią. Wszystko to odbywa się w całkowitej ciemności.

Czytaj też: Dlaczego gepardy są takie szybkie? Wreszcie poznaliśmy ich tajemnicę

Pierwszy na świecie materiał filmowy pokazuje, jak niesamowite adaptacje wzroku lampartów pozwoliły im sprawnie tropić i zabijać ofiary pod osłoną ciemności. Nawet wtedy, gdy znajdują się pozornie poza ich zasięgiem.

Lamparty polują w całkowitej ciemności

W scenie otwierającej najnowszy serial sir Davida Attenborougha i BBC – “Mammals” – obserwujemy ogromną samicę lamparta grasującą i przygotowującą się do polowania na stado pawianów masajskich odpoczywających na drzewach, 20 metrów nad dnem lasu. Kamery przełączają się na tryb noktowizyjny, aby śledzić niesamowite adaptacje wzroku drapieżników, które ewoluowały do widzenia w całkowitej ciemności. Lamparty afrykańskie mają za siatkówką warstwę odblaskową zwaną tapetum, która może wzmocnić nawet najmniejszą ilość padającego światła.

Czytaj też: Przyroda przetrwa, a człowiek? “Życie na Ziemi” to fascynująca podróż z sir Davidem Attenborough

Kamera pokazuje, jak wielki kot może rozszyfrować swoją ofiarę, która znajduje się wysoko na drzewie. Pawiany słabo widzą w nocy, ale mają doskonały słuch, który ostrzega je o zagrożeniach w ciemności. W przypadku dobrze skoordynowanego ataku przez lamparta, nie mają żadnych szans.

Lamparty polują na pawiany w całkowitej ciemności /Fot. BBC

W krótki materiale wideo, który został udostępniony w sieci, widać, jak lampart nie ma litości dla pawiana. Nawet w czarno-białym trybie noktowizyjnym da się dostrzec krew spływającą po gałęzi drzewa. Cały spektakl jest fascynujący i przerażający zarazem.

Stuart Armstrong, producent pierwszego odcinka serialu “Mammals”, zatytułowanego “Dark”, mówi:

Muszę przyznać, że to najbardziej zdumiewająca rzecz, jaką mogłem być świadkiem. W całkowitej ciemności wszystko, co widzisz, to ekran aparatu i lunety, których używamy, aby pokazać operatorowi, co się dzieje.

Warto wspomnieć, że lamparty polują tylko w “najciemniejszą noc”. Jeżeli Księżyc jest w połowie pełni, czekają, aż zajdzie, by zdobyć przewagę na ofiarą. Widzą rzeczy, które nam wydają się być czarne jak smoła. Potrafią przy tym być wyjątkowo zwinne, bo bez problemu skaczą z gałęzi na gałąź, by pochwycić upragnionego pawiana.