5 modeli kariery. Sprawdź, który jest dla ciebie najlepszy

Zastanawiasz się, jak najlepiej wybrać ścieżkę kariery? Masz kilka pasji i nie możesz się zdecydować, z której uczynić zawód? Spokojnie, w pracy można realizować się na wiele sposobów.
5 modeli kariery. Sprawdź, który jest dla ciebie najlepszy

To, co często utrudnia podjęcie decyzji o wyborze pracy, to tęsknota za tym, by dokonać jedne go, najlepszego wyboru i skupić – się wyłącznie na nim. Ponieważ jest on obarczony ogromnym oczekiwaniem, że będzie najlepszy – grzęźniemy w miejscu, nie mogąc się zdecydować, co ostatecznie miałoby to być. Modeli kariery jest jednak znacznie więcej – sprawdź, który z poniższych będzie najlepszy dla ciebie.

 

1. JEDNA PRACA DAJĄCA MOŻLIWOŚĆ SPRAWDZENIA SIĘ W KILKU ROLACH

Jeśli jesteś dobry na kilku obszarach, pomyśl, w jakiej pracy mógłbyś je połączyć. Np. kierownik sklepu to jednocześnie menedżer, sprzedawca i psycholog; wykładowca akademicki – wykładowca, nauczyciel, naukowiec, mentor. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, występujesz nie tylko jako specjalista w swojej dziedzinie, ale często także w roli marketingowca, sprzedawcy swoich usług, projektanta strony internetowej i firmowych gadżetów, administratora, księgowego.

 

2. DWIE PRACE WZAJEMNIE SIĘ NAPĘDZAJĄCE

Kiedy jedna czerpie z drugiej. Przykładem łączenia tego jestem ja sama. Pewnie nie pojawiałabym się na łamach „Coachingu”, gdyby nie moja praca coacha i bogactwo historii moich coachee, spostrzeżeń i refleksji po sesjach. Jednocześnie kiedy piszę teksty, analizuję różne sytuacje, korzysta na tym mój warsztat coachingowy. Podobne połączenia to np. grafik i malarz, dziennikarz i pisarz, psycholog i mediator.

 

3. DWIE RÓŻNE AKTYWNOŚCI ZAWODOWE

Wymagają bardzo dobrej organizacji czasu, ale są możliwe do pogodzenia. Wśród osób w moim otoczeniu są takie, które wykonują konwencjonalną pracę, np. w korporacji, a ponadto: prowadzą hostel, weekendowe kursy fotografii, konferansjerkę na koncertach, malują obrazy, projektują odzież i biżuterię.

 

4. KOLEJNO REALIZOWANE RÓŻNE ŚCIEŻKI KARIERY

Kiedy co kilka lat, podążając za nowymi pasjami i zdobywając nowe umiejętności, zaczynasz pracę w nowym obszarze, nierzadko czerpiąc z doświadczeń wcześniejszych prac. Wśród znanych osób świetnym przykładem jest Robert Kupisz, który kolejno pracował jako nauczyciel tańca, stylista fryzur, projektant, w każdej z tych dziedzin odnosząc sukces.

 

5. RÓŻNE AKTYWNOŚCI ZAWODOWE SKUPIONE POD JEDNYM PARASOLEM

Pod tym względem mistrzynią jest Beata Pawlikowska, która dzięki swej pasji podróżowania zaistniała jako dziennikarka, pisarka, ilustratorka książek, tłumaczka, organizatorka komercyjnych wypraw, wykorzystując chyba wszystkie talenty, które zostały jej dane.

Więcej:karierapraca