Jak przekonać się do koncentracji:

1. Tylko jedna rzecz w jednym czasie

To najważniejsza zasada, której akceptacji będziesz potrzebować. Jak tłumaczy Remez Sasson, „robienie jednej rzeczy w jednym czasie to prawdopodobnie najbardziej podstawowy i najpotężniejszy nawyk”. To najprostsza rzecz, jaką możesz robić, by zwiększyć umiejętność koncentracji. Jeśli lista spraw jest jak piasek w klepsydrze - jak już pięćdziesiąt lat temu tłumaczył Dale Carnegie - to pamiętaj, że w jednym czasie tylko jedno ziarenko może się przecisnąć przez szyjkę klepsydry!

Czytaj więcej: Dlaczego warto zostać jednozadaniowcem w czasach plagi multitaskingu?

 

2. Tylko teraźniejszość jest cenna

Koncentrację ogranicza czas, a właściwie urojony czas - twierdzi Eckhart Tolle w książce „Potęga teraźniejszości”. „Jest ważne, żeby planować swoją pracę, operacje, ale w trakcie pracy myślenie o czasie zabija koncentrację, kreatywność i efektywność. Czas i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Żyjemy uwięzieni w czasie, pod jarzmem przymusu, który każe naszemu umysłowi żyć niemal wyłącznie wśród wspomnień i oczekiwań. Stąd niekończące się pochłoniecie przeszłością i przyszłością oraz niechęć do tego, żeby oddać należną cześć obecnej chwili i pozwolić jej być” - twierdzi Tolle.

- Czas nie przedstawia żadnej wartości, ponieważ jest urojeniem. To nie on wydaje ci się cenny, lecz jedyny punkt wyłączony z czasu: teraźniejszość. Ta rzeczywiście jest cenna. Wieczne »teraz« to jedyny stały czynnik - przestrzeń, w której toczy się całe twoje życie. Życie trwa właśnie teraz. Czy zdarzyło ci się coś przeżyć, zrobić, pomyśleć albo poczuć kiedy indziej niż w teraźniejszości, właśnie teraz? I czy sądzisz, że kiedykolwiek ci się zdarzy? Czy cokolwiek może się zdarzyć lub istnieć poza teraźniejszością? Odpowiedź jest chyba oczywista”. Nic nigdy nie zdarzyło się w przeszłości, wszystko zdarzyło się właśnie teraz - mówi Tolle.

3. Warto mówić „nie"

Wydajność oznacza robienie rzeczy we właściwy sposób, a efektywność to robienie rzeczy właściwych! Rób zatem więcej właściwych, a mniej niewłaściwych rzeczy. „Różnica między ludźmi sukcesu, a ludźmi wielkiego sukcesu jest taka, że ci drudzy mówią »nie« prawie wszystkiemu” - miał powiedzieć jeden z najbogatszych ludzi świata - Warren Buffett.