5 sposobów na lepszą koncentrację

Rozwijanie umiejętności koncentracji to podstawa dla każdego, kto chce wziąć życie w swoje ręce, odnosić sukcesy i osiągać ponadprzeciętne rezultaty.
5 sposobów na lepszą koncentrację

Jak przekonać się do koncentracji:

1. Tylko jedna rzecz w jednym czasie

To najważniejsza zasada, której akceptacji będziesz potrzebować. Jak tłumaczy Remez Sasson, „robienie jednej rzeczy w jednym czasie to prawdopodobnie najbardziej podstawowy i najpotężniejszy nawyk”. To najprostsza rzecz, jaką możesz robić, by zwiększyć umiejętność koncentracji. Jeśli lista spraw jest jak piasek w klepsydrze – jak już pięćdziesiąt lat temu tłumaczył Dale Carnegie – to pamiętaj, że w jednym czasie tylko jedno ziarenko może się przecisnąć przez szyjkę klepsydry!

Czytaj więcej: Dlaczego warto zostać jednozadaniowcem w czasach plagi multitaskingu?

 

2. Tylko teraźniejszość jest cenna

Koncentrację ogranicza czas, a właściwie urojony czas – twierdzi Eckhart Tolle w książce „Potęga teraźniejszości”. „Jest ważne, żeby planować swoją pracę, operacje, ale w trakcie pracy myślenie o czasie zabija koncentrację, kreatywność i efektywność. Czas i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Żyjemy uwięzieni w czasie, pod jarzmem przymusu, który każe naszemu umysłowi żyć niemal wyłącznie wśród wspomnień i oczekiwań. Stąd niekończące się pochłoniecie przeszłością i przyszłością oraz niechęć do tego, żeby oddać należną cześć obecnej chwili i pozwolić jej być” – twierdzi Tolle.

– Czas nie przedstawia żadnej wartości, ponieważ jest urojeniem. To nie on wydaje ci się cenny, lecz jedyny punkt wyłączony z czasu: teraźniejszość. Ta rzeczywiście jest cenna. Wieczne »teraz« to jedyny stały czynnik – przestrzeń, w której toczy się całe twoje życie. Życie trwa właśnie teraz. Czy zdarzyło ci się coś przeżyć, zrobić, pomyśleć albo poczuć kiedy indziej niż w teraźniejszości, właśnie teraz? I czy sądzisz, że kiedykolwiek ci się zdarzy? Czy cokolwiek może się zdarzyć lub istnieć poza teraźniejszością? Odpowiedź jest chyba oczywista”. Nic nigdy nie zdarzyło się w przeszłości, wszystko zdarzyło się właśnie teraz – mówi Tolle.

3. Warto mówić „nie”

Wydajność oznacza robienie rzeczy we właściwy sposób, a efektywność to robienie rzeczy właściwych! Rób zatem więcej właściwych, a mniej niewłaściwych rzeczy. „Różnica między ludźmi sukcesu, a ludźmi wielkiego sukcesu jest taka, że ci drudzy mówią »nie« prawie wszystkiemu” – miał powiedzieć jeden z najbogatszych ludzi świata – Warren Buffett.

 

4. Jest granica między potrzebami twoimi a reszty świata

Mark McGuinness, międzynarodowy coach z Londynu, napisał, że jeśli chcesz stworzyć coś ważnego i trwałego w twoim życiu, musisz umieć wyznaczyć linię oddzielającą potrzeby świata od twoich ambicji: „Tak, wszyscy mamy rachunki do zapłacenia i zobowiązania do wypełnienia, ale dla większości z nas istnieje wielki szary obszar pomiędzy tymi rzeczami, które musimy robić, a tymi, które chcemy robić w życiu. Jeśli nie jesteśmy ostrożni, ten obszar zostanie wypełniony e-maila- mi, spotkaniami i odpowiedziami na potrzeby innych, nie pozostawiając przestrzeni na to, co naprawdę jest dla nas ważne”.

5. Jeśli wszystko jest ważne, to nic nie jest ważne

Umiejętność ustalania hierarchii zadań i planowania dnia w pierwszych minutach po przybyciu do pracy to podstawowe narzędzia wspierania koncentracji. Pamiętam, jak szef mojego szefa powiedział do mnie: „Przestań narzekać, że masz tyle drobnych spraw, że nie starcza ci czasu na planowanie strategiczne. To ty jesteś tu menedżerem i to ty decydujesz, kiedy, z czym i jak pracujesz. Co stoi na przeszkodzie, żeby np. piątek był tylko dniem pracy strategicznej? Czy szef ci tego zabroni?”.

Więcej:koncentracja