Na budowie osiedla odkryli 63 groby z czasów Rzymian. Hamas ujawnił, na co natrafiono w Strefie Gazy

Strefa Gazy będąca niewielkim obszarem bardzo gęsto zaludnionym może nadal skrywać wiele pamiątek z czasów starożytności. W ostatnich dniach poinformowano o odkryciu aż 63 grobów z II stulecia. Znajdowały się one na terenie, który był przygotowany do zabudowy osiedlowej.
Strefa Gazy / źródło: Wikimedia Commons, CCA-SA-2.0 Generic

Strefa Gazy / źródło: Wikimedia Commons, CCA-SA-2.0 Generic

Władze Hamasu kontrolujące de facto Strefę Gazy w niedzielę 11 grudnia przekazały informację o odkryciu 63 grobów z czasów rzymskim. Natrafiono na nie przy okazji budowy ogromnego osiedla mieszkaniowego. O wydarzeniu donosi Associated Press.

Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

Te groby liczą ponad 1800 lat. Co dokładnie odkryto w Strefie Gazy?

Cmentarzysko zostało odkryte dokładnie w styczniu bieżącego roku, ale dopiero teraz oficjalnie przekazano informację o tym fakcie. W między czasie media informowały o grabieży niektórych przedmiotów z grobowców przez lokalną ludność. W tym momencie teren wykopalisk archeologicznych jest ogrodzony i zamknięty dla osób postronnych.

Jak poinformował Hiyam al-Bitar z resortu starożytności i turystyki kontrolowanego przez Hamas, rozpoznano dokładnie 63 groby. Kości i przedmioty z jednego z nich ujawniły wiek odkrycia na okres panowania rzymskiego, a dokładnie II w. n.e. Jak na razie niewiele więcej można powiedzieć o znalezisku – sprawa wymaga dalszych działań. Wraz z zespołem francuskich archeologów teren będzie szczegółowo badany.

Prowadzenie prac archeologicznych w Strefie Gazy jest niezwykle utrudnione ze względu na ekstremalnie wysoką gęstość zaludnienia i rozprzestrzeniającą się niemal wszędzie zabudowę. Na powierzchni 360 kilometrów kwadratowych żyją ponad 2 miliony osób, z których większość stanowią uchodźcy palestyńscy.

Czytaj też: Epokowe odkrycie w Iraku na terenie dawnej twierdzy ISIS! Co przedstawiają płaskorzeźby sprzed 2700 lat?

Odkrycie na terenie budowy osiedla zatrzymało inwestycję mieszkaniową tylko na chwilę. Jak ukazują zdjęcia, kolejne bloki nadal powstają i otaczają zamknięty obszar wykopalisk niemal z każdej strony.