Epokowe odkrycie w Iraku na terenie dawnej twierdzy ISIS! Co przedstawiają płaskorzeźby sprzed 2700 lat?

Tereny dzisiejszego Iraku były przed wieloma wiekami kolebką niejednej starożytnej cywilizacji. W trudnych warunkach panujących w tym kraju niezwykle ciężko o kolejne odkrycia archeologiczne. Tym bardziej cieszy, kiedy do takiego dochodzi. W ostatnich dniach w północnym Iraku, na terenie Mosulu natrafiono na płaskorzeźby liczące aż 2700 lat!
Epokowe odkrycie w Iraku na terenie dawnej twierdzy ISIS! Co przedstawiają płaskorzeźby sprzed 2700 lat?

Jak donosi Associated Press, w ostatnich dniach doszło do odkrycia płaskorzeźb na terenie Mosulu, miasta w północnym Iraku. Wyciosane w skale obrazy przedstawiały sceny bitewne oraz drzewa z czasów Imperium Asyryjskiego.

Czytaj też: Różnorodność biologiczną zmienialiśmy już setki lat temu. Europejskie imperia odegrały w tym istotną rolę

Płaskorzeźby dokładnie znajdowały się na miejscu, gdzie archeolodzy pracowali nad odbudową starożytnej Bramy Maszki, która została niemal doszczętnie zniszczona przez bojowników z Państwa Islamskiego w 2016 roku.

Płaskorzeźby w Mosulu liczą 2700 lat – archeologiczna sensacja z Iraku

Zespół badaczy pod kierownictwem Fadhila Mohammeda był bardzo zaskoczony. Okazuje się, że Brama Maszki była w historii ważną częścią dawnych bram Niniwy, antycznego miasta Asyryjczyków.

Czytaj też: Te kości skrywały ponurą prawdę sprzed 1700 lat. Co się stało z teściową, matką i jej nienarodzonym synem?

Płaskorzeźby przedstawiają wiele scen, m.in. wojownika, który przygotowuje się do wystrzelenia strzały. Mohammed dodaje jeszcze:

Pisma pokazują, że te malowidła ścienne zostały zbudowane lub wykonane za panowania króla Sennacheryba (przyp.red. w latach 705-681 p.n.e.).

Odkrycie jest o tyle istotne, że budzi ogromną nadzieję na przyszłość. Północny obszar Iraku splądrowany przez terrorystów nadal podnosi się z upadku. Bojownicy ISIS zdewastowali w 2014 roku muzea i wiele stanowisk archeologicznych. W 2017 roku miasto zostało wyzwolone przez międzynarodowe siły zbrojne z USA na czele.

Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

Irak jest ważnym miejscem dla archeologów i historyków, ponieważ to tutaj żyły przez tysiącami lat Sumerowie, Babilończycy czy Asyryjczycy.

Więcej:Irakrzeźby