Potrzeba od dwudziestu do siedemdziesięciu dni, by wprowadzić nowy nawyk w życie – twierdzą behawioryści. Zazwyczaj jednak już po trzydziestu dniach powtarzalne zachowanie staje się mechaniczne. Rutynowe czynności bywają podstawą ładu społecznego, ale i przyczyną śmierci namiętności – dając poczucie bezpieczeństwa, potrafią wygaszać relację.

Kiedy po raz pierwszy spróbowaliśmy określonego sposobu parzenia kawy, zwracania się do ukochanej osoby czy prowadzenia samochodu – przyniosło to korzyść, za drugim razem podobnie, zaczęliśmy powtarzać zachowanie. Jest jednak kilka takich, zazwyczaj wypracowywanych już w dzieciństwie, które bywają szczególnie destrukcyjne dla związku.


 

1. Narzekanie

Dziecięce pytanie: „daleko jeszcze?”, jest tym samym, czym dorosłe: „dlaczego musi być tak zimno?”, wypowiadane zimą. Werbalizacja frustracji, złości czy niechęci prowadzi niekiedy do rozładowania tych stanów, ale nadużywana traci owo zastosowanie. Narzekanie zazwyczaj nie wywołuje większych emocjonalnych zmian w narzekającym, niekiedy przynosi ulgę, czasami wprowadza nawet w rozbawienie, porządkuje świat, który można oceniać. Słuchający mają gorzej. Słowa rezonują, te naładowane negatywną energią po pewnym czasie przytłaczają, zniechęcają do rozmowy, kontaktu, a przede wszystkim skutecznie gaszą namiętność. „Poczekaj, bo pognieciesz pościel. Co ty masz za fryzurę? Ale naprawdę teraz będziesz czytał? Niby ładny hotel, ale te kafelki w łazience widziałaś? Boli mnie; źle się czuję. Bez sensu. Ale to głupie!”.

Jedną z najgorszych tortur są krople wody spadające co chwila na głowę; te uderzające w skałę mają moc zniszczenia kilkusetletnich kamieni, regularnością i uporem. Narzekanie działa tak samo. Najprostszym rozwiązaniem jest zachowanie narzekających myśli dla siebie, jeśli ich wypowiedzenie nie jest kluczowe dla relacji, tym bardziej jeśli pozbawione jest jakiegokolwiek celu. Inną formą zwalczania tego negatywnego nawyku jest zabawa w przeciwieństwa: już wiesz, na co chcesz ponarzekać, teraz w tej samej przestrzeni i czasie znajdź jedną rzecz, którą możesz pochwalić. I zrób to.