8 skutecznych kroków do zawodowego sukcesu

W pracy dajesz z siebie wszystko, ale masz wrażenie, że to nie wystarczy? Masz rację! Aby odnieść zawodowy sukces potrzebne jest dużo więcej niż tylko bycie dobrym w tym, co robisz!
8 skutecznych kroków do zawodowego sukcesu

Ważne są także znajomość swoich talentów, umiejętność budowania własnej marki, nawiązywanie nowych kontaktów (networking), a przede wszystkim, znajomość swojego celu. Dość płynięcia z prądem. Jeśli chcesz tchnąć nową energię w swoją pracę i ruszyć z miejsca, czas podejść do tego w świadomy, zaplanowany sposób. Poznaj 8 istotnych czynników sukcesu i przejmij ster swojej kariery!


1. TWÓJ KOMPAS

– „Czy możesz powiedzieć mi, którą drogą mam iść?” – zapytała Alicja. 

– “To zależy, dokąd chcesz dojść” – odpowiedział Kot. 

– “Nie wiem.”

– “W takim razie nie ma znaczenia, którą drogę wybierzesz”.

Alicja w krainie czarów, Lewis Carroll

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, to dokąd chcesz dojść. Ale to nie wystarczy. Musisz wiedzieć jeszcze po co. Dlaczego to jest dla ciebie ważne. I czuć to całym sobą. Dopiero takie silne wewnętrzne przekonanie, czego chcesz i dlaczego to jest ważne, da ci energię do działania i pomoże korzystać z nadarzających się szans, wybierać wartościowe projekty, które pomogą ci się rozwinąć, dokonać czegoś ważnego dla siebie i innych.

Miała za sobą 25 lat kariery w biznesie i sprzedaży bezpośredniej, kiedy zdecydowała się odejść z pracy. Pomimo bogatego doświadczenia, od wielu lat na wyższe stanowisko awansowano mężczyzn, a ją pomijano. Działo się to w latach 60-tych XX wieku i nie było wówczas niczym dziwnym. Jednak ona nie chciała się na to godzić. Po odejściu z pracy zaczęła pisać książkę, bo chciała pomóc kobietom sięgnąć po możliwości, których im odmawiano. W trakcie pisania odkryła, że tworzy coś większego, tworzy zarys firmy, której misją jest dawać możliwości, a nie ograniczać:

“Wyobraziłam sobie firmę, w której każdej kobiecie dajemy szansę odnieść tak wielki sukces, jaki tylko jest w stanie sobie wymarzyć. Przed kobietami odważnymi na tyle, by móc marzyć, stałyby szeroko otwarte drzwi, za którymi czekałyby na nie niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Jedynie od nich samych zależałoby, ile w życiu osiągną.”

Mary Kay Ash, bo o niej mowa, osiągnęła spektakularny sukces w bezpośredniej sprzedaży kosmetyków, dzięki zaangażowaniu się w ideę, która była dla niej ważna i wewnętrznej łączności z własną misją.

Kiedy wiesz, gdzie chcesz dojść, łatwiej ci dobierać zawodowe doświadczenia, które cię do tego zbliżają. Rozwijasz się dzięki temu w zaplanowany, celowy sposób. Angażujesz się w to, co pomaga ci się rozwijać i na ile to możliwe, odsiewasz udział w projektach, które cię nie wzbogacają w pożądany sposób.

Ale pamiętaj – nie za wszelką cenę. Musisz wiedzieć co jest dla ciebie ważne i dbać o życiowy balans, równowagę między pracą a życiem osobistym. Patrz na swój zawodowy rozwój w szerszym kontekście całego twojego życia, rodziny, dzieci, pasji. Pamiętaj, że spełnione życie to nie tylko sukces w pracy. Patrz przed wszystkim nie na to, czy coś ci się opłaca, ale jak mówi Jacek Walkiewicz, na to, czy warto.

Pytania, które pomogą ci wytyczyć twój zawodowy cel:

 • Jak chcesz się rozwinąć? Kim chcesz się stać? Jaką masz wizję siebie za 5-10 lat?
 • W co wierzysz lub mocno popierasz? Dlaczego to dla ciebie ważne?
 • Gdybyś miała zarazić innych tylko jedną ideą, to co to by było? Do czego chciałabyś zainspirować ludzi całym swoim sercem?
 

2. NIECH INNI WIEDZĄ, ŻE JESTEŚ DOBRYM STERNIKIEM

Druga rzecz, wiele z nas kobiet, ma takie przekonanie, że aby awansować wystarczy dobrze wykonywać swoją pracę. Nie wystarczy. Zanim zaczęłam prowadzić własny biznes i zajęłam się coachingiem, przez prawie 10 lat pracowałam na etacie. Byłam świetna w dobrym wykonywaniu swojej pracy. Podczas oceny rocznej byłam wysoko oceniania, jednak moje próby uzyskania awansu nie przynosiły rezultatu. Starałam się i starałam, ale tak naprawdę nie wiedziałam, czego się ode mnie oczekuje. Aż pewnego dnia, na ostatniej z rozmów, zapytałam wprost i uzyskałam odpowiedź! Potem zastanawiałam się, po co czekałam tak długo, żeby uzyskać jasne wskazówki, jakie muszę spełnić kryteria, żeby awansować. Szefowa powiedziała mi, że najważniejsza rzecz, którą muszę wzmocnić, aby dostać menedżerskie stanowisko, to umiejętność budowania i pielęgnowania relacji z ważnymi osobami w firmie. Intensywnie nad tym pracowałam i następnego roku awansowałam.

Twój szef może ci nie powiedzieć, co musisz rozwinąć, żeby awansować, ale ty musisz być pewna, czego się od ciebie oczekuje, bo tylko tak możesz w świadomy sposób pracować nad osiągnięciem upragnionego rezultatu. Ludzie w firmie muszą wiedzieć, że jesteś dobra w tym, co robisz. Musisz im to  w umiejętny, nienachalny sposób, bez przechwalania się, pokazać. Prezentuj efekty. Taka samo jak uprawiasz PR firmy, produktu, tak samo musisz dbać o swój własny PR i być swoim najlepszym rzecznikiem. Do tego potrzebujesz adekwatnego poczucia własnej wartości, znajomości siebie i swoich talentów. Jeśli ty nie będziesz wierzyła w siebie, to kto będzie?

Buduj własną markę:

 • Wypisz swoje zawodowe atuty, talenty, mocne strony. Poproś 3 współpracowników o informację zwrotną, co cię wyróżnia, w czym jesteś dobra. Pogłębiaj zawodową samoświadomość.
 • Regularnie prezentuj efekty swojej pracy – poświęć przynajmniej część czasu przeznaczonego na pracę na budowanie własnej marki, bądź widoczna! Niech to nie będą jednak puste słowa, za każdym działaniem PR-owym niech stoi rzetelna praca i wymierne rezultaty, którymi możesz się pochwalić.
 • Poznaj oczekiwania twoich przełożonych wobec ciebie i wobec osoby na wyższym stanowisku i zacznij je spełniać zanim jeszcze zaczniesz negocjować awans.
 

3. BUDUJ RELACJE Z ZAŁOGĄ

Trzecia ważna rzecz to networking. Poznawaj ludzi i buduj relacje. Nie tylko w firmie, ale także z osobami z twojej branży, którzy robią w innych filmach to, co ty w swojej. Bądź znana na rynku. Tutaj ważna jest twoja szczerość, autentyczność i otwartość. W przemyślany świadomy sposób mów o swoich marzeniach, atutach, chęci rozwoju. Czasami jedna taka rozmowa we właściwym momencie może sprawić, że dostaniesz wartościową szansę zawodową. Kiedy chcesz zmienić pracę, dział albo stanowisko, na networking jest za późno. Buduj go zawczasu.

Co dają relacje? Pomagają czerpać nieformalną wiedzę o tym, co się dzieje w firmie, co dzieje się na rynku. Najlepsze, co możesz osiągnąć, to kiedy inni staną się twoimi rzecznikami i pozytywnie mówią o tym, co robisz, kim jesteś. Zadbaj o to, aby znali cię właściwi ludzie, od których zależy twoja kariera. To nie tylko twój szef! Przy awansie przyda się każde wsparcie, a życzliwe poparcie współpracowników czy menedżerów innych zespołów może okazać się bezcenne i upewnić twojego szefa w dokonanym wyborze.

Spraw, aby ludzie w twoim otoczeniu na wieść o Twoim awansie od razu pomyśleli „Ta osoba to doskonały wybór!” Proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. O poparcie, rekomendację. Nie czekaj aż ktoś domyśli się, że chcesz aby cię poparł, nikt nie czyta w cudzych myślach. Mów wyraźnie, czego chcesz, potrzebujesz, o co prosisz. To cecha życiowych zwycięzców.

Wyznacz sobie cele networkingowe:

 • W tym tygodniu zadbam o nawiązanie relacji z następującymi osobami: …

(np. możesz chcieć poznać bliżej szefa działu, do którego chciałabyś aplikować ze swojej aktualnej pozycji albo osobę, która zwalnia stanowisko, które ty chciałabyś objąć itp.);

 • Działania, które podejmę w najbliższym miesiącu, aby pielęgnować biznesowe relacje: ….

(np. możesz wysłać e-mail do swojej sieci kontaktów o tym, że będziesz uczestniczyła w branżowej konferencji z pytaniem, czy się tam spotkacie – przy okazji pokażesz się jako osoba, która stale dba o zawodowy rozwój i inspiruje innych).

 

4. TRZYMAJ STER

Czwarta rzecz – angażuj się, bądź proaktywna, nie czekaj aż ktoś cię zauważy, bo możesz czekać całą wieczność. Odkrywaj przed sobą i przed innymi swoje talenty, mocne strony, umiejętności. Sprawdzaj się w działaniu.

Wyzwól swoją sprawczość:

 • Określ, co chcesz i możesz zrobić już teraz (na przykład pokazać swojemu szefowi, że potrafisz świetnie współpracować albo przygotować prezentację na spotkanie i pokazać się jako osoba, która inspiruje innych, zaangażować się w nowy projekt w firmie i wykazać talentem organizacyjnym itp.).
 • Zapisz, co chcesz dzięki temu osiągnąć i zaplanuj wykonanie działania.
 • Odważ się podjąć ryzyko: zrób to, co zaplanowałaś.
 • Poproś o wsparcie, radę inne doświadczone osoby, które już robiły to, co ty chcesz zrobić.
 • Ucz się z własnego doświadczenia, koryguj niedociągnięcia.
 • Doceń swoje zaangażowanie po wykonaniu działania i zaplanuj kolejne kroki.
 

5. BĄDŹ OTWARTA NA INFORMACJE OD SZEFA I WSPÓŁPRACOWNIKÓW

Piąta rzecz – pozwól się ocenić i bądź otwarta na informacje zwrotne od szefa i współpracowników. To i tak się dzieje, taka jest korporacyjna rzeczywistość. Im bardziej będziesz otwarta na feedback (informacje zwrotne), tym bardziej będziesz mogła się doskonalić. Nie traktuj jednak informacji zwrotnych jako prawdy objawionej o tobie. Bierz z informacji zwrotnych to, co pomoże ci się rozwinąć. I nie narzekaj na szefa! Wiele z nas popełnia ten błąd, że próbujemy walczyć ze swoim szefem, zamiast próbować… go zrozumieć. Jeśli chcesz być dobrze oceniana przez innych, zacznij od tego, aby zauważać w swoim szefie i współpracownikach mocne strony, ich cele, potrzeby, pragnienia.

“Idealnie byłoby, gdybyś mogła dowiedzieć się, w jaki sposób i za co twój szef jest oceniany przez jego przełożonych, a także z czym wiąże się ta ocena. Po co ci to? Otóż po to, abyś mogła pomóc mu dostać jak najlepszą ocenę i wiążące się z nią przywileje. Możesz być pewna, że jeśli dzięki tobie jego praca będzie budziła uznanie i będzie odnosił sukcesy – nie zapomni o tobie wtedy, gdy przyjdzie czas na decydowanie, o tym, komu dać awans. Bądź sojusznikiem swojego szefa i dbaj o to, by zawsze dobrze wypadał w oczach swoich przełożonych i klientów. Zadbaj o to, by cieszył się dobrą reputacją w zespole w którym pracujesz. Wiem, czasami może być trudno. Zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca zgadzasz się z poglądami i decyzjami szefa. Dlatego jeśli myślisz o poważnie o awansie i naprawdę zależy Ci, by go dostać, ważne jest abyś najpierw zrozumiała swojego szefa” pisze Beata Rzepka w swojej książce „Kariera na wysokich obcasach.” Już za chwilę sama możesz być szefem i stanąć przed podobnymi wyzwaniami. Walka z twoim szefem lub z ludźmi z pracy, to jak podcinanie gałęzi, na której siedzisz.

Zbierz informacje zwrotne:

 • Zapytaj swojego szefa o to, jakie widzi w tobie mocne strony i największy obszar do rozwoju, nad czym warto, abyś popracowała, aby rozwinąć się w upragnionym kierunku.
 • Poproś o feedback swoich współpracowników: co sprawia, że dobrze im się z tobą pracuje, a co powoduje zgrzyty, niedomówienia, trudności.
 • Po zebraniu feedbacku zdecyduj, co chcesz z nim zrobić i zaplanuj czas na doskonalenie się, np. pójdź na szkolenie, warsztaty, skorzystaj z coachingu.
 

6. BĄDŹ ODWAŻNA I ODPOWIEDZIALNA, NIE BÓJ SIĘ WYZWAŃ

Jeśli chcesz awansować, jeśli jesteś lub chcesz być na menedżerskim stanowisku, nie bój się podejmowania odpowiedzialności, ryzyka, korzystaj z nadarzających się szans, żeby pokazać swoje pomysły. Nie myśl, że nie masz nic ciekawego do powiedzenia. Więc szósta ważna rzecz – odważ się wpływać na innych, zachowywać jak menedżer, szef. Pokaż, że można na tobie polegać. Wychodź ze strefy komfortu. Nie wpadaj w pułapkę swojego krytyka wewnętrznego, który mówi „nie nadajesz się, nie dasz rady”. Chcieć to móc! Jeśli zależy ci na czymś, to możesz też to osiągnąć.

Kiedy jako młody, niedoświadczony jeszcze pracownik, poszłam do szefa, aby negocjować menedżerskie stanowisko, bardzo się bałam. Nie wierzyłam za bardzo, że mogę je otrzymać, ale postanowiłam działać pomimo tego. Przygotowałam strategię rozwoju marki, którą chciałam przejąć jako menedżer produktu, a potem przedstawiłam ją dyrektorowi firmy, choć w środku szalał krytyk i mówił, że na pewno mi się nie uda.

Możesz sobie wyobrazić moje zdumienie, kiedy dyrektor po krótkim namyśle wezwał mnie do siebie i zgodził się na mój awans! Dlatego nie zajmuj się za wiele tym, co podpowiada ci głowa, tylko planuj mądre działania, wypatruj szans i działaj pomimo lęku! Pewna piękna historia mówi o tym, że ptak, który siedzi na gałęzi, nie boi się, że spadnie nie dlatego, że ma pewność, że gałąź się nie złamie, ale dlatego, że wie, że potrafi latać.

Odpowiedz sobie na ważne pytania:

 • Jaka szansa stoi przed tobą obecnie?
 • Co byś zrobiła, gdybyś się nie bała?
 • Gdyby nie istniało ryzyko porażki i wiedziałabyś, że wszystko się uda, co robiłabyś teraz inaczej?
 

7. POSZUKAJ MENTORA – INNEGO DOŚWIADCZONEGO STERNIKA

Eric Emmanuel Schmitt w książce „Zapasy z życiem” przywołuje inspirującą historię pewnego chudziutkiego chłopca. Idąc drogą w miasteczku, spotyka on mistrza, który patrzy na niego z namysłem, a potem mówi: „widzę w tobie zawodnika sumo”. Chłopiec wzrusza ramionami, wie przecież jak wygląda, jest chudy, ma patykowate ręce i nogi i daleko mu do wielkich, silnych zawodników sumo. Jednak następnego dnia, kiedy znów spotyka mistrza, sytuacja się powtarza, a mistrz mówi z jeszcze większym przekonaniem: „widzę w tobie zawodnika sumo”. Kiedy chłopiec słyszy to po raz setny, zaczyna w nim kiełkować nadzieja, otwiera się na tę możliwość, która bardzo raduje jego serca. Wstępuje do szkoły dla zawodników sumo i wytrwale ćwiczy. Po kliku latach jest najlepszym zawodnikiem sumo w swoim kraju.

Siódma ważna rzecz to znalezienie mentora. Wspierający mentor to bezcenny skarb. Ktoś kto cię pozna, dostrzeże w tobie talenty. Podzieli się swoją wiedzą i podpowie, jak omijać rafy i wypłynąć na szerokie wody. Nie daj sobie wmówić, że ludzie nie chcą dzielić się swoją wiedzą. Chcą. Wielu osobom sprawia to prawdziwą radość. Poszukaj mentora, z którym czujesz dobre porozumienie, kogoś kto robi coś, co ty chciałabyś robić. Umów się na spotkanie i przekonaj go, aby cię uczył. Efekty mogą być spektakularne!

Rozwijaj się!

 • Kogo najchętniej widziałabyś w roli swojego mentora? Czego chciałabyś nauczyć się od tej osoby?
 • Co możesz zaoferować tej osobie w zamian? Wczuj się w jej perspektywę – dlaczego miałaby chcieć ciebie uczyć? Bądź przygotowana, aby przekonać tą osobę do siebie.
 • Dla kogo ty sama chcesz i możesz być mentorką?
 

8. DBAJ O INNYCH

I wreszcie ostatni punkt – wspieraj innych w ich dążeniach, szczególnie inne kobiety. Uczmy się tego od mężczyzn. Bądź życzliwa ludziom, bądź pozytywnie nastawiona. Wszystko wraca.

Nie blokuj szans swojego rozwoju, kiedy w danej chwili nie ma możliwości awansu. Twój rozwój to nie tylko pięcie się w górę, to także nabywanie nowych umiejętności, sprawdzanie się w nowych obszarach, próbowanie nowych rzeczy. To może być rozwój poziomy, albo udział w nowym projekcie, który da ci satysfakcję. W każdej chwili dzierżysz ster swojej kariery. Bądź tego świadoma, kieruj się tam, gdzie chcesz dopłynąć po drodze przeżywając niezapomniane przygody i czerpiąc satysfakcję ze wspaniałych rzeczy, których, jestem pewna, dokonasz.

Dziękuję Pani Małgorzacie Bartler, której wystąpienie podczas konferencji Akademii Kobiet Sukcesu stało się inspiracją do napisania tego artykułu.