Potężne manewry NATO. Takiego pokazu sił świat jeszcze nie widział

Oficjalnie rozpoczęto Air Defender 2023, czyli największe ćwiczenia sił powietrznych NATO w historii. Manewry mają na celu przetestowanie “wspólnej reakcji sojuszniczych sił powietrznych w sytuacji kryzysowej”, co jest szczególnie ważne w czasach napięć na linii Rosja-Ukraina.
Ćwiczenia Air Defender 2023 rozpoczęte /Fot. NATO

Ćwiczenia Air Defender 2023 rozpoczęte /Fot. NATO

Ćwiczenia Air Defender 2023 (AD23) rozpoczęły się 12 czerwca i potrwają do 23 czerwca. Niemcy, które były odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia, planują je od 2018 r. W manewry jest zaangażowanych prawie 10 tys. pracowników różnych specjalizacji i ponad 250 samolotów z różnych krajów, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Najważniejszym obecnym są oczywiście Stany Zjednoczone, których przedstawiciele Air National Guard (ANG) przybywali na ćwiczenia partiami już od 2 tygodni.

Pierwsze takie ćwiczenia NATO w historii

Jeżeli chodzi o rodzaj samolotów, to mamy tutaj szeroki przekrój: od myśliwców, przez transportowce, po tankowce. W manewrach bierze udział ponad 60 samolotów z Niemiec i ok. 100 z USA (reszta z innych krajów). Są tu F-35A, F-15C i F-16, A-10C; tankowce KC-135 i KC-46A; a także samoloty C-17A i C-130J jako podstawowe środki transportu ANG. W ćwiczeniach zostanie również wykorzystany dron MQ-9 Reaper. Ćwiczenia odbywają się głównie w trzech obszarach przestrzeni powietrznej połączonych z regionami Schleswig/Hohn, Wunstorf i Lechfelda.

Generał broni Michael A. Loh, dyrektor ANG, podczas konferencji prasowej w ambasadzie niemieckiej w Waszyngtonie w kwietniu, mówił:

Air Defender 2023 strategicznie jednoczy Stany Zjednoczone i Niemcy. Ćwiczenie sprawdza nie tylko naszą interoperacyjność we współpracy, ale także naszą zdolność do szybkiego rozmieszczenia i szybkiego wykorzystania koalicyjnej siły powietrznej.

Na manewrach są sprawdzane różne misje szkoleniowe, np. samoloty F/A-18 Hornets fińskich sił powietrznych rozpoczęły misje szkoleniowe z samolotami Luftwaffe Typhoon. Warto zwrócić uwagę na gotowość do udziału w ćwiczeniach Finlandii, która przystąpiła do NATO niedawno (4 kwietnia).

Podczas 11-dniowych ćwiczeń zostaną przeprowadzone różnorodne symulowane misje szkoleniowe, w tym połączone ataki powietrzne w obliczu gęstych pocisków ziemia-powietrze lub zagrożeń związanych z bronią elektroniczną. Centralnym elementem tego szkolenia będą również ofensywne i defensywne operacje przeciwlotnicze. W AD23 zostaną przeprowadzone inne rodzaje ćwiczeń, w tym różne metody tankowania.

Ćwiczenia Air Defender 2023 odbywają się w Niemczech /Fot. NATO

Ćwiczenia nie powinny wpłynąć negatywnie na loty komercyjne. W ramach AD23 są wykorzystywane tylko trzy obszary powietrzne nad Niemcami, a do tego jedynie przez cztery godziny dziennie i o różnych porach. Powinno się obyć bez odwołań lotów komercyjnych.

Czytaj też: Takiego widoku się nie zapomina. B-2 Spirit nad Miami

Manewry Air Defender 2023 są wzorowane na scenariuszu pomocy z Artykułu 5 NATO, który mówi, że jeśli sojusznik NATO zostanie zaatakowany, wszyscy członkowie sojuszu uznają ten akt za zbiorowy atak na sojusz. Ćwiczenia mają odtworzenie “walki z udziałem sojuszników z hybrydowymi siłami okupacyjnymi fikcyjnego przeciwnika”. Galerię zdjęć z ćwiczeń można obejrzeć tutaj.