Airbus A380 po francusku

Airbus A380 wreszcie poleci w barwach Air France.

Linie lotnicze Air France już niedługo będą mogły pochwalić się liniowymi Airbusami A380. Na lotnisku Roissy linie Air France zademonstrowały nowy wzór malowania Airbusa A380. Pierwszy Airbus A380 linii lotniczych Air France został pomalowany w Hamburgu. Przy okazji dostał nowe barwy firmy. Samolot będzie latał raz dziennie na trasie z lotniska Charlesa de Gaulle’a w Paryżu do Nowego Jorku, z lądowaniem na lotnisku JFK. Pierwszy lot w listopadzie tego roku. Linie lotnicze Air France są pierwszym europejskim przewoźnikiem, który poszerzył swoją flotę o Airbusy A380 i pierwszą linią oferującą loty transatlantyckie miedzy Europą i Ameryką tym największym szerokokadłubowym samolotem na świecie. A380 będzie miał pokład podzielony na trzy klasy podróżowania, które łącznie pomieszczą 538 pasażerów. 80 miejsc będzie w klasie Affaires, 106 w klasie ekonomicznej Voyageur na wyższym pokładzie (upper deck), a 9 miejsc w klasie Premiere i 343 miejsca w klasie Voyageur zostaną umieszczone na głównym, dolnym pokładzie.


Airbus A380 Air France, wyposażony jest w cztery silniki typu GP7200 zaprojektowane przez Engine Alliance. 538 pasażerów będzie mógł przewieźć na maksymalny dystans 13 tysięcy km. A380 jest oszczędny. W przeliczeniu na jednego pasażera samolot zużywa najmniej paliwa. Linie Air France zamówiły łącznie 12 Airbusów A380. Cztery z nich zaczną latać w barwach linii zimą 2009 i wiosną 2010 roku.

Airbusy A380 nazywane Super Jumbo, które przy odpowiedniej konfiguracji mogą przewieźć nawet 853 osoby latają już w liniach Emirates, Singapore Airlines i Quantas. Pierwszego Super Jumbo dostały 15 października 2007 linie Singapore Airlines. Dziesięć dni później samolot poleciał w pierwszy lot komercyjny z Singapuru do Sydney w Australii. h.k.