Tak aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg. Nie ma już żadnych wątpliwości

Lista korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności fizycznej stale rośnie, ale teraz amerykańscy naukowcy odkryli, że wpływa ona także pozytywnie także na nasz mózg. Chodzi dokładnie o region odpowiedzialny za pamięć i zdolności uczenia się.
Bieganie, chodzenie, jazda na rowerze – nasz mózg to lubi /Fot. Unsplash

Bieganie, chodzenie, jazda na rowerze – nasz mózg to lubi /Fot. Unsplash

Co więcej, zdaniem ekspertów odpowiedzialnych za badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Alzheimer’s Disease, ćwiczenia wcale nie muszą być ani intensywne, ani długotrwałe. Odkrycia dokonali uczeni z Pacific Neuroscience Institute’s Brain Health Center z Providence Saint John’s Health Center i Washington University w St. Louis.

Aktywność fizyczna dobrze działa na nasz mózg

W badaniu przeanalizowano skany mózgów wykonane metodą rezonansu magnetycznego (MRI) 10 125 osób i okazało się, a osoby, które regularnie ćwiczyły (chodzenie, bieganie lub pływanie) miały większą objętość istoty szarej w określonych obszarach mózgu. Mowa o płacie czołowym, który odpowiada za podejmowanie decyzji i hipokampie, który odgrywa ważną rolę w przechowywaniu wspomnień.

Czytaj też: Aktywność fizyczna opóźni wystąpienie tej choroby – wystarczy 6 minut dziennie

Dr David Merrill z PBHC mówi:

Odkryliśmy, że nawet umiarkowany poziom aktywności fizycznej, np. wykonywanie mniej niż 4000 kroków dziennie, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. To znacznie mniej niż często sugerowane 10 000 kroków, co sprawia, że dla wielu osób jest to cel bardziej osiągalny.

Badanie z czasopisma “The Lancet” z 2020 r. wykazały związek pomiędzy wyższym poziomem aktywności fizycznej i niższym ryzykiem demencji. Zebrane dowody nie są wystarczające, aby udowodnić bezpośrednią przyczynę i skutek, ale wydaje się, że coś jest na rzeczy.

Nasz mózg skorzysta na regularnej aktywności fizycznej /Fot. Unsplash

Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi w mózgu i zwiększa poziom niektórych białek utrzymujących neurony w dobrej kondycji. Nie wiemy dokładnie jak ćwiczenia przekładają się na zdrowie mózgu, ale wiemy, na które obszary wpływają, a tym samym jakich efektów możemy się spodziewać. Poprawa pamięci i zdolności uczenia to najważniejsze profity wynikające z regularnych ćwiczeń, a im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy to doceniać.

Czy jedno ćwiczenie jest lepsze od drugiego pod względem zdrowia mózgu? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ponieważ prawie wszystkie dotychczasowe badania dotyczyły jednej formy aktywności fizycznej – chodzenia. Jest jednak prawdopodobne, że inne formy ćwiczeń aerobowych, które przyspieszają rytm pracy serca, przynoszą podobne korzyści.

Czytaj też: Aktywność fizyczna w takim wymiarze czasowym znacznie obniża ryzyko zgonu. Ale jest pewien haczyk

Badanie to podkreśla prosty sposób na utrzymanie zdrowego mózgu – wystarczy jak najdłużej być aktywnym! Dobrym pomysłem jest wprowadzenie aktywności fizycznej do swoich codziennych nawyków, jak robimy to z lekami przyjmowanymi na receptę czy myciem zębów. Bez regularności nawet najlepszy zestaw ćwiczeń będzie nieefektywny. Warto zacząć od ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, np. szybkiego marszu, przez 150 minut dziennie. Potrzeba około sześciu miesięcy regularnej aktywności fizyczne, aby zacząć czerpać korzyści poznawcze z ćwiczeń, warto zatem uzbroić się w cierpliwość i nie dawać za wygraną.