Alergia na kota pod kontrolą? Nigdy wcześniej tego nie próbowano

Alergia na kota prowadzi do nieżytu nosa, duszności, drapania w gardle, swędzącej wysypki, a nawet problemów z oddychaniem. Do tych nieprzyjemnych reakcji dochodzi, gdy układ odpornościowy osoby uczulonej nadmiernie reaguje na białka kota (Fel d), myląc je z niebezpiecznymi mikroorganizmami wywołującymi choroby.
Alergię na kota uda się opanować? Powstała pomysłowa terapia /Fot. Pixabay

Alergię na kota uda się opanować? Powstała pomysłowa terapia /Fot. Pixabay

Jedna z form odczulania, której celem jest zmniejszenie reakcji obronnych, jest immunoterapia alergenowa, czyli popularne zastrzyki alergiczne. Wystawiają one organizm na działanie zwiększonych dawek antygenów kota, dzięki czemu nasz układ immunologiczny zaczyna się do nich “przyzwyczajać”. Niestety, nie jest to metoda skuteczna dla wszystkich.

Czytaj też: “Mów do mnie czule”. Koty wiedzą, kiedy Ty to robisz

Zespół uczonych kierowany przez dr Jona Correna z UCLA sprawdził, czy dodanie przeciwciała monoklonalnego o nazwie tezepelumab do standardowej terapii może poprawić wyniki. Wyniki zaskoczyły lekarzy – szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Terapia skojarzona lepsza niż zwykłe zastrzyki

Tezepelumab blokuje działanie cząsteczki sygnalizującej komórki o nazwie limfopoetyna grasicza (TSLP), którą powiązano z astmą, a także innymi chorobami alergicznymi.

Naukowcy przebadali 121 dorosłych w wieku 18-65 lat, którzy mieli historię alergii na koty. Uczestników badania losowo przydzielono do jednej z czterech grup: jedna otrzymywała miesięczne wlewy tezepelumabu plus (cotygodniowe, a następnie comiesięczne) zastrzyki przeciwalergiczne przez prawie rok. Pozostałe grupy otrzymywały podobnie zaplanowane dawki tezepelumabu plus placebo, wlewy placebo plus zastrzyki alergiczne lub wlewy i zastrzyki placebo. Pacjentów monitorowano przez rok po podaniu ostatniej dawki.

Aby sprawdzić, jak działa zastosowane leczenie, uczeni podali ochotnikom donosowo spray z ekstraktu z alergenu kota. Następnie zmierzyli obrzęk nosa i przepływ powietrza. Osoby zażywające tezepelumab i preparaty przeciwalergiczne były w najlepszej formie. Rok po zakończeniu leczenia, standardowe zastrzyki straciły swoją skuteczność, a szczytowe objawy nosowe były porównywalne z grupą placebo.

Czytaj też: Alergia na orzeszki ziemne wreszcie stanie się przeszłością? Opracowano nową terapię

Hamowanie TSLP wyraźnie zwiększa skuteczność typowych zastrzyków przeciwalergicznych, a ponadto sam tezepelumab też zapewnia pewną ochronę. Teraz naukowcy pracują nad lepszym zrozumieniem, jak działa terapia skojarzona w przypadku alergii na kota.

Dr Anthony S. Fauci, dyrektor NIH’s National Institute of Allergy and Infectious Diseases, mówi:

Ludzie z przewlekłymi objawami alergii mogą cierpieć z powodu obniżonej wydajności i jakości życia. Opracowanie schematów immunoterapii alergenowej, które działają lepiej i szybciej niż te obecnie dostępne, przyniosłoby wielu osobom bardzo potrzebną ulgę.