Alergia na orzeszki ziemne w końcu pokonana? Takiego pomysłu jeszcze nie było

Alergia na orzeszki ziemne jest jednym z najczęstszych typów alergii pokarmowych na świecie. Mimo iż występuje także u dorosłych, to głównie dotyczy wieku rozwojowego. Niedługo może się to zmienić dzięki plastrom Viaskin Peanut.
Ten gadżet może pomóc w walce z alergiami na orzeszki ziemne /Fot. NIH

Ten gadżet może pomóc w walce z alergiami na orzeszki ziemne /Fot. NIH

Mimo iż orzech ziemny (Arachis hypogaea) pochodzi z Brazylii, to dzisiaj głównym producentem są Stany Zjednoczone. Zarówno same orzechy, jak i masło arachidowe są silnymi alergenami pokarmowymi. Wyjątkiem jest olej arachidowy, który pozyskiwany we właściwy sposób, jest pozbawiony białek i dzięki temu nie uczula.

Alergia na orzeszki ziemne jest częsta, nierzadko pojawia się już w życiu płodowym. Objawy uczulenia mogą być różne – najgroźniejszy jest wstrząs anafilaktyczny, który w większości przypadków przebiega stosunkowo łagodnie, ale może także skończyć się zgonem. Statystyka wskazuje, że na 7 przypadków zgonów w wyniku alergii pokarmowych aż 4 to wynik spożycia orzeszków ziemnych lub masła arachidowego.

Czytaj też: Ulga dla milionów. Pierwszy lek przeciwko alergii na orzeszki ziemne

Na horyzoncie pojawiła się nowa nadzieja na walkę z alergiami pokarmowymi – plaster z orzeszkami ziemnymi. Naukowcy z francuskiej firmy biofarmaceutycznej DBV Technologies przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą plastra Viaskin Peanut u dzieci w wieku od 1 do 3 lat, u których zdiagnozowano alergię na orzeszki ziemne. Szczegóły opisano w The New England Journal of Medicine.

Alergia na orzeszki ziemne pod kontrolą, choć to jeszcze nie koniec badań

Szacuje się, że 2,5 proc. dzieci w USA może mieć alergię na orzeszki ziemne, a tylko około 20 proc. z nich w końcu z niej zrezygnuje. Palforzia to lek stosowany w leczeniu alergii na orzechy ziemne u dzieci w wieku od 4 do 17 lat i u pacjentów, ale nie ma dostępnych opcji dla młodszych pacjentów.

Daniel Tassé, dyrektor generalny DBV, mówi:

Rodzice i opiekunowie z niecierpliwością oczekują zatwierdzonych przez FDA opcji leczenia dla tej grupy wiekowej.

W badaniu wzięło udział 362 maluchów z ośmiu krajów; 244 zostało losowo przydzielonych do otrzymania plastra Viaskin – który zawiera 250 mikrogramów białka orzeszków ziemnych (odpowiednik około 1/1000 jednego orzecha), a 118 otrzymało plaster placebo. Nosiły one plastry między łopatkami codziennie przez rok przed poddaniem się badaniom przesiewowym na obecność orzeszków ziemnych. Wyniki były zdumiewające.

Noszenie plastra Viaskin Peanut przez 12 miesięcy skutecznie odczulało małe dzieci – te z łagodną alergią mogły bezpiecznie tolerować białko orzeszków ziemnych odpowiadające spożyciu 3-4 orzechów, a dzieci bardziej wrażliwe mogły tolerować odpowiednik spożycia jednego orzeszka ziemnego. To ogromny progres w stosunku do istniejących metod leczenia.

Orzeszki ziemne /Fot. Pixabay

Warto odnotować, że prawie wszyscy pacjenci mieli zdarzenia niepożądane, z których najczęstsze były reakcje w miejscu aplikacji, m.in. zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. Poważne zdarzenia odnotowano u 21 dzieci, które stosowały plaster Viaskin i u trzech w grupie placebo. W trakcie badania wstrząs anafilaktyczny został zgłoszony u 7,8 proc. osób przyjmujących Viaskin i 3,4 proc. dzieci, które otrzymały placebo. Tylko cztery z tych reakcji zostały uznane za związane z leczeniem.

Czytaj też: Alergia na orzeszki ziemne wreszcie stanie się przeszłością? Opracowano nową terapię

Dr Matthew Greenhawt z Children’s Hospital Colorado, główny autor badania, mówi:

W mojej praktyce klinicznej codziennie spotykam się z pacjentami uczulonymi na orzeszki ziemne. Rozmawiam z rodzicami, którzy doświadczają zwiększonego niepokoju i obniżonej jakości życia z powodu strachu przed zagrażającymi życiu reakcjami. Plaster Viaskin Peanut ma potencjał, aby dać nową nadzieję maluchom i ich rodzinom, które obecnie nie mają zatwierdzonych opcji leczenia i muszą zamiast tego polegać na unikaniu alergenów, co może poważnie wpłynąć na jakość życia.

Plastry skórne mają mniejszy efekt ochronny od leków doustnych, ale są niewątpliwie bezpieczniejsze. Wyniki badań Viaskin Peanut to znak, że zmierzamy w dobrym kierunku.