Ten aligator może mieć nawet 90 lat. Na Florydzie schwytano prawdziwego giganta

Aligator z Florydy ważący ponad 417 kg jest drugim najcięższym w stanie. Prawie 4-metrowa bestia złowiona w Orlando prawdopodobnie jest także bardzo stara – według wstępnych szacunków może liczyć nawet 90 lat.
Aligator – zdjęcie poglądowe

Aligator – zdjęcie poglądowe

Trójka myśliwych ze środkowej Florydy złowiła prawdopodobnie drugiego najcięższego aligatora w historii stanu. Kevin Brotz, przewodnik polujący na aligatory i właściciel sklepu z artykułami wędkarskimi Get Bit Outdoors w Orlando, zamieścił na Facebooku zdjęcie przedstawiające ważącego 417 kg aligatora, którego złapał wraz z Darrenem Fieldem i Carsonem Gore’em. Zdjęcie zostało podpisane w krótki, ale wymowny sposób: “Gator życia”.

Aligatory i krokodyle – jakie są różnice?

Warto pamiętać, że aligator i krokodyl to nie synonimy. Krokodyl jest przedstawicielem rzędu gadów, do którego zaliczamy aligatory, gawiale i krokodyle właściwe. Aligator jest zatem krokodylem. Różnice między krokodylami a aligatorami są rozpatrywane w ramach różnych rodzin. Np. kajmany należą do rodziny aligatorów.

Czytaj też: Największy krokodyl na świecie pobił kolejny rekord. Co śpiewa się takiemu solenizantowi?

Krokodyle właściwe występują w Azji, Afryce, obu Amerykach i Australii. Aligatory znajdziemy w Azji, Ameryce Północnej i Australii. Z kolei kajmany żyją w Ameryce Środkowej i Południowej. Kluczowe jest nie tylko występowanie, ale rozmiar – krokodyle są nieco większe od aligatorów. Aligatory mają krótką i szeroką paszczę (niewidoczne zęby), podczas gdy u krokodyli występuje węższy i bardziej wydłużony pysk (widoczne zęby, nawet gdy paszcza zamknięta). Pysk aligatora ma kształt litery “U”, a krokodyla “V”.

Złowiony aligator to prawdziwy gigant /Fot. Kevin Brotz

W przypadku okazu wyłowionego na Florydzie nie ma wątpliwości, że mówimy o aligatorze amerykańskim. Jak powiedział Kevin Brotz w wywiadzie telefonicznym dla Fox News Digital, grupa złowiła 4-metrowego i ważącego 417 kg aligatora w piątek, 25 sierpnia, z lokalnego jeziora.

Kevin Brotz mówi:

Pomiędzy osobistymi wyjazdami a klientami odbyłem prawdopodobnie blisko tysiąc polowań na aligatory i nigdy nie widziałem takiego olbrzyma. Zostanie on na zawsze zapamiętany.

W ciągu 20 lat, które Brotz pełnił jako przewodnik myśliwski i licencjonowany kapitan czarterowy, u niezwykle dużych aligatorów widać zanik mięśni, ale u tego okazu wszystko wydawało się zdrowe. Aligator wczołgał się na dno jeziora i zamierzał przeczekać grupę osób na niego polujących. Zwierz “był naprawdę wyczerpany” i nie wykonał manewru znanego jako rzut śmierci. Bitwa podobno zajęła Grotzowi aż cztery godziny – przeciąganie liny pozostawiło ich wyczerpanych.

Czytaj też: Miały blisko 4 m długości i polowały na przodków ludzi. Odkryto nowe gatunki krokodyli

Aktualne dane dotyczące masy ciała opublikowane przez Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC) pokazują, że najcięższy samiec aligatora w stanie ważył 473 kg i mierzył 3,96 m. Ten był nieco lżejszy, ale nie dokonano oficjalnych pomiarów, gdyż zanim pracownicy FWC przybyli na miejsce, aligator został poddany “obróbce”.