Jest przepiękny i niezwykle rzadki. Niesamowity aligator pojawił się na Florydzie

W parku rozrywki Gatorland wykluł się aligator leucystyczny, jeden z zaledwie ośmiu na całym świecie. Można by powiedzieć, że na Florydzie będą “białe święta” i to nie dlatego, że spadnie tam śnieg.
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

Gatorland to park rozrywki i rezerwat dzikiej przyrody na Florydzie, położony na południe od Orlando. Na co dzień żyje tu ok. 2000 aligatorów missisipskich (Alligator mississippiensis), ale jeden osobnik jest wyjątkowy. Nienazwany jeszcze cały biały okaz to aligator leucystyczny – dopiero ósmy na świecie i pierwszy, który wykluł się pod opieką człowieka.

Czytaj też: Taki bizon urodził się tu po raz pierwszy od 32 lat. Ale wcale nie jest albinosem

Mark McHugh, prezes i dyrektor generalny Gatorland, mówi:

Mamy ekscytujące wieści w Gatorland! Po raz pierwszy od odkrycia gniazda aligatorów leucystycznych na bagnach Luizjany 36 lat temu mamy do czynienia z pierwszym zarejestrowanym wykluciem białego osobnika w niewoli. Powiedzieć, że jest to “rzadkie” zdarzenie, to jak nic nie powiedzieć.

Biały aligator na Florydzie – taki widok nie zdarza się często

Niewielki, przypominający jaszczurkę aligator wyróżnia się białą barwą. Samica waży 96 gramów i mierzy 49 cm długości i przyszła na świat razem z bratem, który ma (podobnie jak rodzice) standardowe, zielobobrązowe umaszczenie. Podczas niedawnej kontroli stanu zdrowia weterynarz z Gatorland przyznał obu zwierzętom ocenę A+, ponieważ nadal jedzą kawałki surowego kurczaka wielkości kęsa i inne suplementy diety.

Czytaj też: Niecodzienny widok. W szwajcarskim zoo pojawił się żółw-albinos

Okazy leucystyczne są najrzadszą odmianą genetyczną aligatorów missipskich. Nie należy ich jednak mylić z albinosami, które mają różowe oczy i są całkowicie pozbawione pigmentu. Zamiast tego aligatory leucystyczne mają niebieskie oczy, a na ich skórze często występują plamy normalnego ubarwienia. Nie mogą jednak przebywać na bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuży czas, ponieważ łatwo ulegają poparzeniom. Trudno stwierdzić, ile aligatorów leucystycznych żyje na wolności, ponieważ defekt czyni zwierzęta bardziej podatnymi na ataki drapieżników.

Pierwszy aligator leucystyczny, który wykluł się w Gatorland /Fot. Gatorland

Zgodnie z komunikatem Gatorland, dwa nowe aligatory zostaną zaprezentowane gościom na początku 2024 r. Gady nie mają jeszcze imion, a w ich nadaniu może pomóc każdy odwiedzający konta Gatorland na Facebooku, YouTube i Instagramie.

Na świecie jest osiem takich aligatorów /Fot. Gatorland

Niedawno w Gatorland zjawił się uratowany aligator bez górnej połowy szczęki, który został nazwany Jawlene w hołdzie dla legendy muzyki country Dolly Parton i jej hitu “Jolene”.

Albinizm jest klasyfikowany jako choroba i jest cechą przekazywaną genetycznie. Polega na braku barwnika zwanego melaniną, co sprawia, że osobnik chory jest całkowicie biały, a jego tęczówki są różowe. Leucyzm z kolei jest częściowym lub całkowitym niedoborem dwóch rodzajów melaniny, a w tym przypadku nie mówimy o całkowitym braku pigmentu – mogą występować fragmenty o naturalnym zabarwieniu.