Alkohol przyspiesza starzenie. Naukowcy nie mają wątpliwości

Krótkotrwałe skutki nadużywania napojów procentowych są dobrze znane, ale nowe badania wskazują, że alkohol przyspiesza proces biologicznego starzenia.
Potwierdzono kolejne negatywne skutki picia alkoholu

Potwierdzono kolejne negatywne skutki picia alkoholu

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali wyniki nowej analizy genetycznej, która sugeruje, że alkohol bezpośrednio przyspiesza starzenie komórek uszkadzając DNA w telomerach. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Alkohol skraca telomery

Telomer to fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Każdy podział komórki skraca telomer o 50-100 zasad azotowych – proces ten jest swoistym “licznikiem podziałów” i przekłada się na proces starzenia się. Gdy telomery stają się za krótkie, komórki nie mogą się już dzielić i umierają. Krótsze telomery powiązano z niektórymi chorobami związanymi z wiekiem, a także z chorobą Alzheimera, nowotworami i chorobą wieńcową.

Czytaj też: Alkohol szkodzi naszym mózgom. Wystarczy jeden drink dziennie

Brytyjscy naukowcy zbadali związek między spożyciem alkoholu a długością telomerów u ponad 245 000 osób wpisanych do UK Biobank. Uczeni wykorzystali warianty genetyczne, które wcześniej były związane ze spożywaniem alkoholu i zaburzeniami alkoholowymi. Przeprowadzono także ocenę obserwacyjną, bazującą na deklarowanym przez uczestników tygodniowym spożyciu alkoholu.

Wykazano istotny statystycznie związek między wysokim spożyciem alkoholu a krótszymi telomerami. W porównaniu z osobami pijącymi mniej niż sześć jednostek alkoholu tygodniowo (ok. dwa duże kieliszki wina), picie więcej niż 29 jednostek tygodniowo (około dziesięciu kieliszków wina o zawartości alkoholu 14% objętości) wiązało się ze skróceniem telomerów o wartość odpowiadającą 1-2 latom.

Większość uczestników badania to osoby regularnie pijące, jedynie 3% to osoby nigdy nie pijące, a 4% to osoby wcześniej pijące. 51% stanowili mężczyźni, 49% kobiety, a średnia wieku wynosiła 57 lat.

Dr Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego mówi:

Wyniki te potwierdzają sugestię, że alkohol, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, bezpośrednio wpływa na długość telomerów. Skrócone telomery zostały zaproponowane jako czynniki ryzyka, które mogą powodować szereg poważnych chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera. Nasze wyniki dostarczają kolejnej informacji dla klinicystów i pacjentów dążących do ograniczenia szkodliwego wpływu nadmiaru alkoholu. Ponadto ważna jest dawka alkoholu – nawet ograniczenie picia może przynieść korzyści.

Długości telomerów została zmierzona przy użyciu leukocytów (komórek układu odpornościowego) z próbek DNA uczestników zebranych, gdy uczestnicy zostali po raz pierwszy zrekrutowani do UK Biobank.

Czytaj też: Z czym go nie łączyć? Po czym najgorszy kac? Naukowo o alkoholu [RAPORT]

Chociaż wyniki badań nie dowodzą jednoznacznie, że alkohol bezpośrednio wpływa na długość telomerów, dwa wnioski z badania potwierdzają, że tak właśnie jest. Po pierwsze, efekty wystąpiły tylko u osób aktualnie pijących, a nie u osób pijących wcześniej lub nigdy. Po drugie, najbardziej wpływowym wariantem genetycznym w analizie był AD1HB, gen metabolizmu alkoholu.

Alkohol przyczynia się do skracania telomerów poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Niebezpieczny może być także proces rozkładający etanol w organizmie.