Piłeś alkohol? Lepiej uważaj, kogo wtedy podrywasz

Alkohol może prowadzić do uzależnień i problemów ze zdrowiem, ale niektórzy “zachwalają” jego działanie, mówiąc, że dosłownie dodaje odwagi. Naukowcy mają swoje zdanie na ten temat, a nowe badania to potwierdziły.
Alkohol wcale nie sprawia, że inni są dla nas atrakcyjniejsi

Alkohol wcale nie sprawia, że inni są dla nas atrakcyjniejsi

Duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie życia bez alkoholu: szampan na weselu, wino na romantycznej kolacji czy piwo na meczu, mocno utrwaliły się w świadomości konsumentów. Przeprowadzono jednak niewiele badań na temat tego, dlaczego ludzie piją i jak alkohol wpływa na postrzeganie innych. Nowa analiza psychologów z University of Pittsburgh oferuje odpowiedzi na część pytań. Szczegóły opisano w czasopiśmie Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Czytaj też: Odstawili alkohol na 18 dni. Zaskakujące, jak funkcjonował ich mózg po detoksie

Prof. Michael Sayette z University of Pittsburgh, który specjalizuje się w tematyce nadużywania substancji psychoaktywnych, mówi:

Alkohol jest narkotykiem społecznym, a jednak zdecydowana większość badań przeprowadzonych w celu poznania skutków alkoholu została przeprowadzona na osobach badanych w izolacji. Chcieliśmy to zmienić.

Alkohol dodaje odwagi

Niektórzy twierdzą, że odurzenie sprawia, że inni wydają się atrakcyjniejsi fizycznie, ale nowe badanie wskazuje na zupełnie inny mechanizm. Naukowcy twierdzą, że alkohol nie tyle zmienia nasze postrzeganie innych, co dodaje nam odwagi, by z tymi atrakcyjniejszymi wejść w interakcję.

Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Wcześniejsze badania polegały na tym, że ludzie po prostu oceniali atrakcyjność innych na podstawie zdjęć na trzeźwo i pod wpływem alkoholu. W nowym eksperymencie wzięło udział 18 par przyjaciół płci męskiej w wieku 20 lat, którzy zostali zabrani do laboratorium, aby ocenić atrakcyjność osób, które widzą na zdjęciach i filmach. Powiedziano im również, że w przyszłym eksperymencie mogą otrzymać szansę na interakcję z jedną z tych osób. Po dokonaniu ocen mężczyzn poproszono o wybranie tych, z którymi najbardziej chcieliby nawiązać kontakt.

Mężczyźni dwukrotnie odwiedzili laboratorium – za jednym razem trzymali do wypicia alkohol, a przy drugiej okazji napój bezalkoholowy. Po wystawieniu ocen, mężczyźni mogli wybrać cztery kobiety, z którymi najbardziej chcieliby wejść w interakcję.

Alkohol wpływa na nasze interakcje społeczne

Naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że spożycie alkoholu ma wpływ na to, czy postrzegają innych za atrakcyjniejszych. Wykazali natomiast, że alkohol zwiększa prawdopodobieństwo, że mężczyźni będą chcieli wchodzić w interakcję z osobami, które uznają za atrakcyjne. Kiedy pili, prawdopodobieństwo wybrania jednej z czterech najbardziej atrakcyjnych kandydatek, z którymi mogli się spotkać w przyszłym badaniu, było 1,71 razy większe w porównaniu z sytuacją, gdy byli trzeźwi.

To wskazuje, że alkohol nie zmienia percepcji, ale raczej zwiększa pewność siebie w interakcjach, dodając mężczyznom odwagi, by chcieli spotkać się z tymi, których uważają za najbardziej atrakcyjnych. Odkrycie to może mieć konsekwencje dla terapeutów i pacjentów.