Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Alkohol nadużywany w wieku nastoletnim wpływa na jakość dorosłego życia. Nowe badania wskazują, że konsekwencje zdrowotne picia w okresie dojrzewania mogą utrzymywać się przez dekady.
Pijesz jako nastolatek – to może oznaczać kłopoty w dorosłości

Pijesz jako nastolatek – to może oznaczać kłopoty w dorosłości

Zespół naukowców z Uniwersytetu Rutgersa przebadał ponad 2700 par bliźniąt i wykazał, jak poważne mogą być konsekwencje nadużywania alkoholu w wieku nastoletnim. Szczegóły opisano w czasopiśmie Alcoholism: Clinical and Experimental Research.

Alkohol w okresie dojrzewania to prawdziwe zło

Alkoholizm wśród młodzieży to nie stwierdzenie na wyrost. Badania przeprowadzone w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków nie napawają optymizmem. Aż 90 proc. nastolatków pije alkohol, a ponad 65 proc. 17-latków upiło się co najmniej raz. Niestety, dzieje się to za zgodą nawet co czwartego rodzica. Coraz częściej prowadzi to do absurdalnych sytuacji, w których po alkohol sięgają nawet dzieci poniżej 10. roku życia!

Sprawdzono kwestionariusze 2733 par bliźniąt urodzonych w Finlandii pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i na tej podstawie przebadano młodzieńcze nadużywanie alkoholu. Sprawdzono, jak upijanie się w wieku 16, 17 i 18,5 lat ma konsekwencje dla osób we wczesnym wieku średnim, czyli okolicach 35. roku życia.

Czytaj też: Jak ograniczyć spożycie alkoholu? Ten sposób cechuje się wysoką skutecznością

Prof. Jessica Salvatore z Uniwersytetu Rutgersa mówi:

Konstrukcja bliźniacza jest szczególnie pomocna w wyjaśnieniu, czy istnieją czynniki rodzinne, które predysponują kogoś zarówno do nadużywania alkoholu w okresie dojrzewania, jak i do doświadczania gorszego zdrowia fizycznego i samopoczucia w późniejszym okresie wczesnej połowy życia. Dzieje się tak dlatego, że konstrukcja bliźniacza pozwala nam porównać ekspozycje i wyniki w czasie w obrębie tej samej rodziny.

Już poprzednie badania wykazały, że nadużywanie alkoholu przez nastolatków bezpośrednio wpływa na późniejsze korzystanie z substancji uzależniających i wyniki związane ze zdrowiem psychicznym. Teraz jednak potwierdzono, że picie w młodości może wpływać na zdrowie fizyczne i zadowolenie z życia także pośrednio.

Prof. Jessica Salvatore dodaje:

Nawet jeśli zaobserwowaliśmy te efekty, były one nieco skromne, co sugeruje, że nadużywanie alkoholu w młodości nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na późniejsze słabe zdrowie fizyczne i niezadowolenie z życia. Ciągłe problemy związane z alkoholem mogą również odgrywać rolę.

Pośredni wpływ picia alkoholu przez nastolatków na kondycję fizyczną i satysfakcję życiową po 30. roku życia podkreśla potrzebę rozwinięcia strategii dla lepszego zdrowia w dłuższej perspektywie. Zrozumienie długoterminowych skutków pozwoli na ulepszenie potencjalnych działań interwencyjnych, które można by podjąć w okresie dojrzewania.

Czytaj też: Nieuleczalny zabijaka. Husarz, który przeżył, bo świetnie radził sobie z orężem i… alkoholem

Prof. Jessica Salvatore podsumowuje:

To badanie jest wyjątkowe, ponieważ stara się zrozumieć, czy konsekwencje dla zdrowia fizycznego utrzymują się po dwudziestce. Nasze wyniki sugerują, że picie w okresie dojrzewania i konsekwencje tych działań, są widoczne dwie dekady później na wielu etapach rozwoju.