Alkohol niszczy rodzinę. Wystarczy go odstawić, by poprawić relacje z dziećmi

Najnowsze badania potwierdzają, że pijący ojcowie nie angażują się w sprawy swoich dzieci. Wystarczy jednak ograniczyć alkohol, by poprawić dynamikę całej rodziny.
Alkohol wpływa na funkcjonowanie rodziny – niestety negatywnie /Fot. Pixabay

Alkohol wpływa na funkcjonowanie rodziny – niestety negatywnie /Fot. Pixabay

Ojcowie, którzy przyznają się do picia w nadmiernych ilościach, są mniej zaangażowani w opiekę nad swoimi dziećmi. Analizy przeprowadzone przez Towarzystwo Badawcze nad Alkoholizmem nie pozostawiają złudzeń – alkoholizm odbija się negatywnie na wielu pokoleniach, także dzieciach czy wnukach. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

Alkohol zabija rodzinę od środka

Alkohol wpływa negatywnie nie tylko na kwestie zdrowotne osoby pijącej, ale także na relacje rodzinne i rozwój dzieci, zwłaszcza w przypadku ojców. Alkohol wiąże się z bardziej represyjnym wychowaniem, wykorzystywaniem i zaniedbywaniem dzieci oraz przemocą wobec partnerów.

Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Niewiele było wiadomo o tym, jak spożywanie alkoholu wpływa na relacje ojców z dziećmi, m.in. na poziom ich zaangażowania. Teraz uczeni wykorzystali rzadki zestaw danych obejmujący pięć krajów azjatyckich o niższych dochodach, aby określić związek między nadużywaniem alkoholu a zaangażowaniem mężczyzn w tacierzyństwo. W badaniu wzięło udział 4562 ojców w wieku 18-49 lat w Kambodży, Chinach, Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Sri Lanki. Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety oceniającej czas, jaki spędzali na interakcji z dziećmi. Sprawdzano zarówno wspólną zabawę, jak i pracę (np. odrabianie lekcji) oraz częstotliwość spożywania alkoholu w dużych ilościach.

Aż 50 proc. ojców deklarowało, że często lub bardzo często bawi się lub wykonuje czynności z dziećmi, a 24 proc. często lub bardzo często rozmawiało z dziećmi o sprawach osobistych. Postawy oparte na równości płci były ogólnie powiązane z bardziej zaangażowanym rodzicielstwem. Najciekawszy wniosek płynąc z badania mówi, że uczestnicy, którzy zgłaszali częste upijanie się, mniej angażowali się w ojcostwo. Najsilniej obserwowano to w Kambodży, ale w Chinach i na Sri Lance nie, gdyż perspektywa równości płci wiąże się tam z większym zaangażowaniem rodziców (niezależnie od ilości wypijanego alkoholu).

Czytaj też: Alkohol szkodzi naszym mózgom. Wystarczy jeden drink dziennie

Przeprowadzone badania uzupełniają dowody łączące problematyczne spożycie alkoholu przez ojców z ograniczeniami w ich rodzicielstwie i pomaga w budowaniu rozumienia zjawiska alkoholizmu. Wyniki sugerują, że ograniczenie picia w nadmiernych ilościach wśród ojców może zwiększyć ich pozytywne zaangażowanie w rodzinę, z korzyścią dla kobiet i dzieci.