Amerykanie zrobili ogromny skok technologiczny w wojnie podwodnej

Marynarka USA przetestowała niedawno wyjątkowy system dla swoich okrętów podwodnych, który wyniesie ich możliwości na jeszcze wyższy poziom.
Amerykanie zrobili ogromny skok technologiczny w wojnie podwodnej

Skok technologiczny w wojnie podwodnej. Amerykanie przetestowali drona Yellow Moray

Marynarka wojenna USA niedawno zaprezentowała znaczący postęp w technologii dronów podwodnych, ukazując bezzałogowy pojazd podwodny (UUV) Yellow Moray, który może być wystrzeliwany i odzyskiwany za pomocą standardowej wyrzutni torpedowej okrętu podwodnego. Tego typu dron podwodny ma na celu zwiększenie zdolności marynarki w zakresie poszukiwania min, zbierania danych wywiadowczych oraz ogólnej świadomości sytuacyjnej.

Czytaj też: Amerykanie wymienią swoje nuklearne rakiety balistyczne, ale będzie ich to sporo kosztować

W teście wziął udział okręt podwodny USS Delaware, czyli okręt typu Virginia, który służył w formie platformy startowej i odzyskującej. Chociaż szczegóły dotyczące drona Yellow Moray wciąż są ograniczone, ale wiadomo, że jest częścią rodziny bezzałogowców REMUS firmy HII i bazuje na REMUS 600 o torpedowym kształcie, średnicy 32,3 cm i długości około 27 cm, który to jest zdolny do półautonomicznej pracy i cechuje się wytrzymałością do 70 godzin w zależności od konfiguracji i czynników środowiskowych.

Czytaj też: Powstaje nowa bomba atomowa. Amerykanie bardzo jej potrzebują

Możliwość wystrzeliwania i odzyskiwania UUV, takich jak Yellow Moray, za pośrednictwem wyrzutni torpedowych, znacznie zwiększa elastyczność operacyjną. Właśnie dlatego dron może zrewolucjonizować operacje okrętów podwodnych, bo jego zdolności sięgają od poszukiwania wrogich okrętów, po wykrywanie min i mapowanie obszarów podwodnych. Dodatkowo jego modułowa konstrukcja może pozwolić na adaptację do szerszego zakresu ról, a w tym np. działania w formie przynęty i zapewne również roli stricte bojowej.

Czytaj też: Amerykanie nie zwalniają tempa. Padł nowy rekord pocisku przyszłości

Aktualnie marynarka wojenna USA ma zamiar wprowadzić Yellow Moray na służbę do 2024 roku. On sam nie tylko jest świadectwem postępu technologicznego, ale także zdolności adaptacyjnych do nowoczesnej wojny, bo w miarę ewolucji wojny podwodnej narzędzia takie jak Yellow Moray będą kluczowe w utrzymaniu strategicznej przewagi i skuteczności operacyjnej w środowiskach podwodnych.