Te dziwaczne stworzenia wyglądają jak czerwie z “Diuny”, ale zachowują się bardziej jak węże

Amfisbeny to dziwaczne stworzenia prowadzące podziemny tryb życia. Mimo iż wyglądają jak robaki, należą do kladu gadów łuskonośnych, poruszając się podobnie do węży i prowadząc podziemny tryb życia. Niektórzy mówią, że to miniaturki czerwi pustyni z “Diuny” – wreszcie udało się odkryć ich tajemnice.
Zygaspis quadrifrons – zbliżenie /Fot. UT News

Zygaspis quadrifrons – zbliżenie /Fot. UT News

Amfisbeny można spotkać na całym świecie, ale niewiele wiadomo o tym, jak zachowują się na wolności, ponieważ nie ma sposobu, by obserwować je w naturalnym środowisku (pod ziemią). Naukowcy z University of Texas at Austin’s Jackson School of Geosciences przeprowadzili szczegółową analizę porównawczą 15 amfisben z południowej Afryki oraz szczegółowy opis każdej cechy anatomicznej gatunku Zygaspis quadrifrons. Są to najbardziej szczegółowe badania amfisben, jakie do tej pory opublikowano, co opisano w czasopiśmie The Anatomical Record.

Amfisbeny to naprawdę dziwaczne stworzenia, trochę jak miniaturowe czerwie z “Diuny”

Wykorzystując rentgenowską mikrotomografię komputerową uczeni byli w stanie wyrenderować poszczególne kości jako duże modele wytworzone techniką druku 3D. Umożliwiło im to dokładne przyjrzenie się kościom, takim jak tabulosfenoid, który prawie w całości znajduje się w czaszce i jest prawie niemożliwy do zobaczenia bez tej technologii.

Czytaj też: Robaki z Czarnobyla z “supermocami”. Nikt się tego nie spodziewał

Prof. Christopher J. Bell z University of Texas at Austin mówi:

Na paznokciu mojego małego palca zmieściłyby się trzy czaszki osobników Zygaspis quadrifrons. Możemy teraz przyjrzeć się tym naprawdę małym organizmom kręgowym z taką szczegółowością, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy.

Badania rozpoczęły się ponad 15 lat temu, kiedy prof. Patrick J. Lewis z Sam Houston State University, poprowadził zespół do Botswany z misją łapania w pułapki i badania wszelkiego rodzaju zwierząt. Podczas kopania i pobierania próbek środowiska wykryto liczne amfisbeny. Prof. Lewis nie wiedział o nich zbyt wiele i był zaskoczony, że coś, co tak bardzo przypomina robaka, może być tak silne.

Amfisbeny to stworzenia o niezwykłych czaszkach, co widać na nowych skanach /Fot. UT News

To dlatego, że amfisbeny wiją się i próbują uciec w sposób niedostępny dla bezkręgowców. Pod względem poruszania się i interakcji ze środowiskiem bardziej przypominają małe węże.

Amfisbeny to stworzenia o specyficznej budowie ciała – tu Zygaspis quadrifrons w pełnej okazałości /Fot. UT News

Niektóre z najbardziej uderzających obrazów pochodzących z tomografii komputerowej uwydatniają szwy w czaszce: głębokie, cienkie fale, które łączą się nawzajem. Obrazy przedstawiają również z niezwykłą szczegółowością dziwny, pojedynczy centralny ząb amfisbeny, który splata się z dwoma dolnymi zębami. To zapewnia ich mocny chwyt jak na zwierzęta tej wielkości.

Czytaj też: Dziwaczne czarne kule w oceanicznych głębinach. Jakie stworzenia je złożyły?

Przy niewielkiej ilości danych biologicznych i ekologicznych na temat płazów, badanie anatomii amfisben jest dla badaczy najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o tych dziwacznych zwierzętach i ukrytym życiu, jakie prowadzą pod ziemią.