Amonit wielkości dorosłego człowieka. Takie giganty zamieszkiwały kiedyś Ziemię

Amonity to wymarłe już głowonogi, do których obecnie zalicza się na przykład ośmiornice czy kałamarnice. Przed milionami lat organizmy te wyglądały nieco inaczej i osiągały naprawdę imponujące rozmiary.
Amonit wielkości dorosłego człowieka. Takie giganty zamieszkiwały kiedyś Ziemię

Wystarczy wspomnieć, iż rekordowo duża skamieniałość należąca do amonita miała około 1,8 metra średnicy. Znaleziono ją pod koniec XIX wieku na terenie Niemiec, choć szczątki tych zwierząt są lokalizowane niemal na całym świecie. Pozwala to sądzić, iż około 80 milionów lat temu były one stosunkowo powszechnie spotykanymi mieszkańcami naszej planety. 

Czytaj też: Oto dziadek misia koali. Włochaty gigant był łagodny jak baranek, ale co innego łączyło go z ludźmi

Rzeczony rekordzista był przedstawicielem gatunku Parapuzosia seppenradensis. Początkowo analizując tę skamieniałość, paleontolodzy doszli do wniosku, że żywy osobnik mógł mieć około 2,5 metra średnicy, choć pojawiły się nawet szacunki wskazujące na rozmiary o metr większe. Z czasem jednak naukowcy nieco spuścili z tonu i doszli do wniosku, że bliższa rzeczywistości była około 2-metrowa średnica. Takie zwierzę ważyłoby niemal 1,5 tony, przy czym sama skorupa odpowiadałaby za niemal połowę tej wartości. 

Amonity były bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów. Niektóre miały kilkadziesiąt centymetrów średnicy, a inne – kilka metrów

Oczywiście nie można wykluczyć, że amonity takie jak P. seppenradensis osiągały nawet większe gabaryty. Być może po prostu ten znaleziony na terenie Niemiec był stosunkowo małym bądź młodym osobnikiem. Rzeczone głowonogi, w zależności od gatunku, mogły osiągać bardzo zróżnicowane rozmiary. Niektóre miały kilkadziesiąt centymetrów średnicy, podczas gdy inne – nawet kilka metrów. Na przykład Diplomoceras maximum, występujący na Ziemi około 68 milionów lat temu, prawdopodobnie mógł dożywać nawet 200 lat. Wyróżniał się on także nietypowym kształtem. 

Czytaj też: Taki bizon urodził się tu po raz pierwszy od 32 lat. Ale wcale nie jest albinosem

I choć amonity były głowonogami takimi jak kałamarnice i ośmiornice, to pod względem wyglądu trudno byłoby zestawić te zwierzęta. Za najbardziej podobny do amonitów organizm, który współcześnie zamieszkuje Ziemię, jest uznawany cefalofod z rodziny Nautilidae. Nauce jest znanych dziewięć różnych gatunków, a jednym z nich jest Nautilus pompilius. Zwierzęta te są stosunkowo małe – szczególnie, gdyby zestawić je z osobnikami sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Średnice ich muszli zazwyczaj wynoszą od 10 do 25 centymetrów.