Testujesz Androida 14? O tym powinieneś wiedzieć, zanim pojawi się kolejna aktualizacja

Ogłoszony w lutym tego roku Android 14 doczekał się już ostatecznej wersji beta, która została udostępniona w minionym tygodniu. Teraz czekamy już tylko na stabilne wydanie, ale zanim ono nastąpi, Google szykuje się do wydania pierwszej kwartalnej bety systemu, która niektórym użytkownikom może nieźle namieszać na smartfonach.
Testujesz Androida 14? O tym powinieneś wiedzieć, zanim pojawi się kolejna aktualizacja

Google twierdzi, że zeszłotygodniowa wersja Androida 14 Beta 5.3 była „ostateczną” łatką dla pierwszej wersji najnowszego systemu. Gigant przygotowuje się teraz nie tylko do wypuszczenia stabilnego wydania, ale też do „następnego cyklu programu beta obejmującego kwartalną wersję platformy Androida z 14 grudnia (QPR1)”. Do premiery stabilnej wersji Androida został już niecały miesiąc. Choć debiut miał nastąpić 5 września, firma przesunęła go na 4 października, a więc na ten sam dzień, kiedy swoją premierę zaliczą smartfony z serii Pixel 8 oraz Pixel Watch 2.

Czytaj też: Twój smartfon z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejszy.  Wystarczy zainstalować tę aktualizację

Zanim jednak stabilny Android zostanie w końcu pokazany, Google udostępni Android 14 QPR1 Beta 1, który „jest oparty na wersji platformy Android 14 i zawiera najnowsze poprawki błędów oraz ulepszenia stabilności i wydajności”. Będą to więc testy wersji, której premiera odbędzie się dopiero w grudniu tego roku. Beta ruszy już 18 września, więc pozostało niewiele czasu, by obecni testerzy podjęli pewne decyzje.

Czytaj też: Z tą nową funkcją wasze Mapy Google zyskają zupełnie nowe oblicze

Chodzi o to, że jeśli jesteś zarejestrowany w programie beta i obecnie korzystasz z Androida 14 beta 5.3, masz teraz dwie opcje. Jeśli w przyszłym tygodniu zaktualizujesz system do wersji QPR1 Beta 1, będziesz musiał czekać do grudnia na stabilną wersję. W przypadku, gdybyś chciał zrezygnować po 18 września, stracisz dane. Najlepszą opcją jest więc rezygnacja z programu beta przed przyszłym tygodniem i zignorowanie aktualizacji do Androida 13. Dzięki temu nie tylko wszystkie dane zostaną na miejscu, ale również będzie można zaktualizować smartfon do stabilnej publicznej wersji Androida 14, która pojawi się już wkrótce.

Czytaj też: Samsung zaskakuje. Beta One UI 6 dostępna dla średniaka, a flagowce wciąż czekają

Google wyjaśnia dokładnie, co powinniśmy zrobić:

  • Zrezygnuj z programu przed 18 września, zignoruj/nie stosuj aktualizacji OTA na niższą wersję i poczekaj, aż wkrótce pojawi się ostateczna publiczna stabilna wersja Androida 14 (UP1A). Wiadomość OTA będzie zawierała w opisie informację „Poniższa wersja”. Rezygnacja nie spowoduje usunięcia danych, o ile nie zastosujesz aktualizacji OTA na niższą wersję.
Uwaga: jeśli chcesz natychmiast powrócić do najnowszej wersji publicznej (Android 13), możesz zainstalować aktualizację OTA do niższej wersji, która wyczyści dane z Twojego urządzenia zgodnie ze zwykłymi wytycznymi programu.
  • Jeśli zrezygnujesz po 18 września, a na Twoim urządzeniu zaoferowano już aktualizację do Androida 14 QPR1 Beta 1, nie instaluj tej aktualizacji. Zamiast tego najpierw zrezygnuj z programu, zignoruj/nie stosuj aktualizacji OTA na niższą wersję i poczekaj na oficjalną publiczną wersję Androida 14.

Uwaga: jeśli zrezygnujesz z programu po zainstalowaniu aktualizacji QPR1 Beta 1, wszystkie dane użytkownika na urządzeniu zostaną usunięte zgodnie ze zwykłymi wytycznymi programu. Następna okazja do wyjścia z programu Beta bez czyszczenia danych będzie pod koniec cyklu Beta Androida 14 QPR1 w grudniu 2023 r.