Twój smartfon z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejszy.  Wystarczy zainstalować tę aktualizację

Na urządzeniach z Androidem, gdy chcemy zainstalować jakąś aplikację, najbezpieczniejszym źródłem jest Sklep Play. Za bezpieczeństwo instalowanych stamtąd apek odpowiada system Google Play Protect. Co jednak z aplikacjami spoza Google Play?
Twój smartfon z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejszy.  Wystarczy zainstalować tę aktualizację

Google Play Protect stanie się niczym antywirus na Androidzie

Google Play Protect to program służący do ochrony naszych urządzeń z Androidem przed złośliwym oprogramowaniem kryjącym się w aplikacjach. Program skanuje wszystkie nowo pobrane apki jeszcze przed zakończeniem ich instalacji, dzięki czemu nasz smartfon czy tablet jest mocniej chroniony. Oczywiście, o ile pobieramy aplikacje z oficjalnego sklepu. Co prawda, kiedy myślimy o aplikacjach spoza Sklepu Play, przychodzą nam na myśl jakieś szemrane stronki w sieci. Trzeba jednak wiedzieć, że dla Google Play Protect także apka pobrana ze sklepu producenta danego smartfona jest już przykładem tzw. sideloadingu i jest zwyczajnie ignorowana.

Czytaj też: Z tą nową funkcją wasze Mapy Google zyskają zupełnie nowe oblicze

A przecież w wielu sytuacjach nie mamy innej opcji, jak sięgać po inne źródła, z których można aplikację pobrać. Czasem chodzi o wersję danego programu albo o ograniczenia lokalizacyjne i inne przeszkody, stojące nam na drodze. Niestety sideloading jest też prostym sposobem na pobranie i zainstalowanie na swoim urządzeniu złośliwego oprogramowania.

Dlatego, niezależnie od tego, skąd pobieramy taką aplikację, chcielibyśmy, by nasze bezpieczeństwo było chronione tak samo, jak w przypadku pobierania apek z Google Play. Na szczęście gigant z Mountain View postanowił coś z tym zrobić i nadchodząca aktualizacja Google Play Protect przyniesie rozwiązanie tego problemu.

Czytaj też: Samsung zaskakuje. Beta One UI 6 dostępna dla średniaka, a flagowce wciąż czekają

Po aktualizacji system będzie automatycznie skanować wszystkie aplikacje, a więc również te spoza Sklepu Play. Będzie więc niczym pakiet antywirusowy działający w czasie rzeczywistym, co zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa użytkowników urządzeń z Androidem. Nowość powinna pojawić się wraz z wersją 37.5, która zostanie wypuszczona jeszcze w tym miesiącu. Pamiętajcie tylko, że chociaż po aktualizacji Google Play Protect będzie skanować każdą aplikację, mocno zmniejszając ryzyko przedostania się złośliwego oprogramowania na urządzenie, nie jest to w 100% niezawodne rozwiązanie. Zawsze więc trzeba być ostrożnym i dokładnie zwracać uwagę na to, co i z jakiego źródła instalujemy. Zdrowy rozsądek jest równie istotny, co dodatkowa ochrona na urządzeniu.