Megalityczna struktura starsza od egipskich piramid. Do jej stworzenia wykorzystano niespotykaną wcześniej technikę

Wykonane z kamienia budowle o prehistorycznym pochodzeniu zawsze wzbudzają zainteresowanie i nie inaczej jest w tym przypadku. To za sprawą badań przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Wyoming. 
Megalityczna struktura starsza od egipskich piramid. Do jej stworzenia wykorzystano niespotykaną wcześniej technikę

Znaleźli oni kamienny okrągły plac, jeden z najstarszych znanych w całym regionie Andów. Ustawione pionowo dużych rozmiarów kamienie stanowią efektowny przykład megalitycznej architektury. Kulisy przeprowadzonych analiz zostały zamieszczone na łamach Science Advances

Czytaj też: Rysunki naskalne pomogły przetrwać ponad stu pokoleniom. To najstarsze takie malowidła w całym regionie

Wykopaliska w obrębie stanowiska archeologicznego Callacpuma trwały od 2018 roku i obfitowały w odkrycia. Wykorzystując dostępne metody datowania, archeolodzy doszli do wniosku, że plac powstał około 4750 lat temu. Z tego względu można mówić o jednym z najstarszych przykładów takiej architektury w całych Andach.

Kluczem w prowadzonych analizach był datowanie radiowęglowe próbek węgla drzewnego. Poza tym autorzy wykonali ekspertyzy znalezionych na miejscu artefaktów. Ostatecznie doszli do wniosku, że mają do czynienia z kamiennymi strukturami zbudowanymi zanim powstała Wielka Piramida w Gizie i w podobnym okresie, co słynne Stonehenge.

Megalityczna struktura znaleziona w Andach ma około 4750 lat. W podobnym okresie zbudowano słynne Stonehenge

Tylko w jakim celu powstał ten plac? Zdaniem badaczy mógł on stanowić miejsce spotkań i odprawiania ceremonii przez pierwszych mieszkańców tej części doliny Cajamarca. Można przypuszczać że prowadzili oni łowiecko-zbieracki tryb życia, by z czasem przerzucić się na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Przy średnicy wynoszącej około 18 metrów, plac składa się z dwóch ścian.

Czytaj też: Medalion rzymskiego cesarza spoczywał na cmentarzu. Archeolodzy znaleźli też butelki o zaskakującym przeznaczeniu

Ze względu na niespotykaną wcześniej na tym obszarze technikę budowy, która nie wykorzystuje zaprawy oraz obecność dużych rozmiarów postawionych pionowo kamieni, znalezisko jest wyjątkowe. Tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę jego datowanie. Z tego względu archeolodzy zamierzają kontynuować prowadzone wykopaliska, mając nadzieję na zebranie kolejnych informacji na temat budowniczych placu.