Przełomowy lek na stan przedcukrzycowy hamuje także cukrzycę typu 2!

Lek doustny przyjmowany raz dziennie na stan przedcukrzycowy w badaniach na ludziach znacznie obniżał poziom glukozy we krwi. Naukowcy przewidują, że może hamować rozwój cukrzycy typu 2.
Od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 droga niedaleka /Fot. Unsplash

Od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 droga niedaleka /Fot. Unsplash

Ponad 2 mln Polaków cierpi na stan przedcukrzycowy, w którym poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, by mówić o cukrzycy typu 2. Granica między tymi zaburzeniami jest płynna, choć nie u każdej osoby ze standem przedcukrzycowym rozwinie się cukrzyca. Wczesne wykrycie i leczenie może zapobiegać lub opóźniać progresję choroby.

Czytaj też: Cukrzyca w odwrocie! Uszkodzone komórki produkujące insulinę da się naprawić

Nowy lek na stan przedcukrzycowy o nazwie APHD-012, opracowany przez firmę biofarmaceutyczną Aphaia Pharma, przeszedł badanie kliniczne fazy 2 w celu oceny jego skuteczności i przyniósł bardzo obiecujące wyniki. Także w kontekście walki z cukrzycą typu 2.

Dr Steffen-Sebastian Bolz, dyrektor naukowy Aphaia Pharma, mówi:

Jesteśmy podekscytowani, że możemy po raz pierwszy wykazać, że mechanizm działania APHD-012 przekłada się na skuteczność kliniczną. Oprócz zaprezentowania potencjału naszych doustnych globulek glukozy w leczeniu postępu stanu przedcukrzycowego, podkreśla ona również swoją obietnicę dostarczenia korzyści klinicznych w różnych wskazaniach (np. cukrzycy, otyłości i innych), biorąc pod uwagę jej mechanizm działania w przywracaniu naturalnych wzorców uwalniania hormonów w jelitach.

Lek na stan przedcukrzycowy hamuje także cukrzycę

U zdrowych osób składniki odżywcze są wchłaniane w zrównoważony sposób wzdłuż jelita cienkiego. Te, które nie są wchłaniane przez górną część jelita cienkiego – najbliżej żołądka – wędrują do dolnego odcinka jelita cienkiego. Tam stymulują komórki wyczuwające składniki odżywcze, wyzwalając uwalnianie hormonów zwanych inkretynami, które regulują funkcje takie jak apetyt i aktywność metaboliczna, w tym wydzielanie insuliny przez trzustkę.

Czytaj też: Tego jeszcze nie było. Cukrzyca wykryta w 10 sekund – i to bez pobierania krwi!

U osób ze stanem przedcukrzycowym niemal całe wchłanianie składników odżywczych zachodzi w górnej części jelita cienkiego, co zmniejsza odpowiedź hormonalną. Lek APHD-012 został opracowany w celu uwalniania glukozy w ustalonych częściach dolnego odcinka jelita cienkiego w celu przywrócenia i zmaksymalizowania odpowiedzi komórek wyczuwających składniki odżywcze i aktywowania ważnego szlaku sygnalizacji hormonalnej.

W randomizowanym badaniu klinicznym ok. 30 uczestników ze zdiagnozowanym stanem, przedcukrzycowym, chorych na cukrzycę i zdrowych otrzymywało raz dziennie dawkę APHD-012 lub placebo przez 6 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym była poprawa tolerancji glukozy, mierzona testem doustnego obciążenia glukozą (OGTT).

Mechanizm działania APHD-012 /Fot. Aphaia Pharma

OGTT, czyli tzw. krzywa cukrowa, pokazuje, jak organizm radzi sobie ze spożyciem cukru – jest stosowany jako test przesiewowy w kierunku stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Osoba, która pościła przez co najmniej 8 godzin, wypija roztwór glukozy – zwykle zawierający 75 g cukru – a jej poziom glukozy jest sprawdzany dwie godziny później. Osoba z stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą będzie miała podwyższony poziom cukru we krwi po OGTT.

Normalny poziom cukru we krwi u osoby zdrowej wynosi 70–99 mg/dL (3,9 do 5,5 mmol/l), podczas gdy stan przedcukrzycowy charakteryzuje się, gdy wartości wynoszą 100–125 mg/dL (5,6 do 6,9 mmol/l). Wartości 126 mg/dL (7,0 mmol/l) i wyższe (w dwóch pomiarach) oznaczają cukrzycę.

Dwie godziny po OGTT APHD-012 obniżył poziom glukozy u wszystkich osób biorących udział w badaniu z 162 mg/dL do 142 mg/dL (z 9,0 mmol/l do 7,9 mmol/l), co stanowi statystycznie istotną poprawę. Efekt był większy u osób w stanie przedcukrzycowym, u których poziom glukozy we krwi spadł z 157 mg/dL do 122 mg/dL (8,7 mmol/l do 6,8 mmol/l). U osób chorych na cukrzycę APHD-012 spowodował spadek z 238 mg/dL do 209 mg/dL (13,2 mmol/l do 11,6 mmol/l). Leczenie placebo nie przyniosło znaczącego efektu.

Podczas badania nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane. Lekkie zdarzenia niepożądane zgłoszono u ośmiu osób (27 proc.), którym podano APHD-012, i u pięciu osób (17 proc.), którym podano placebo. Rodzaje zgłoszonych zdarzeń niepożądanych nie zostały wymienione.

Aphaia Pharma prowadzi również badania kliniczne fazy 2, aby przetestować skuteczność swojego doustnego preparatu glukozy jako środka przewlekłej kontroli masy ciała u osób z otyłością.