Aplikacja mobilna wyczuje smutek

Nowo opracowana aplikacja mobilna na podstawie zebranych informacji potrafi przewidzieć, kiedy poczujemy się smutni, nerwowi czy samotni.

Zdrowie psychiczne jest tak samo istotne jak fizyczne. I tak jak jak istnieje wiele aplikacji mobilnych, które pozwalają mierzyć sprawność fizyczną, ciśnienie, sen czy dbać o dietę, tak samo powstają liczne aplikacje, które mają zadbać o zdrowie psychiczne użytkowników.

Aplikacja StudentLife, opracowana przez zespół z Dartmouth College prowadzony przez profesora informatyki Andrew Campbella, wykorzystuje funkcje smartfonów, by ocenić samopoczucie danej osoby.

Aplikacji mobilnej używało 48 studentów przez 10 tygodni. Wcześniej wypełnili oni kwestionariusze, które pomogły określić ich profil psychologiczny. Aplikacja wykorzystywała dane z czujników telefonu do monitorowania zachowań. Akcelerometry oceniały, kiedy i jak studenci się poruszają; GPS monitorował, gdzie byli i jak dużo czasu tam spędzili, jak długo rozmawiali przez telefon, jak długo spali i w jakich porach natężenia światła. Ponadto “testerzy” codziennie wypełniali krótkie badanie, w którym określali poziom nastroju, stresu i monitorowali dietę. 

Czytaj także: PSYCHOAPLIKACJE, CZYLI JAK STAĆ SIĘ SZCZĘŚLIWSZYM DZIĘKI SMARTFONOWI

Algorytmy aplikacji w tym czasie rozpoznawały wzorce zachowań każdego użytkownika. W ciągu 10-tygodniowego okresu badania, zespół zebrał ponad 52.6 GB danych. Wyniki pokazały, że na ogół większa ilość snu i prowadzonych rozmów zmniejszały ryzyko zachorowania na depresję. Podobnie działały interakcje społeczne, natomiast wzmożona aktywność fizyczna zmniejszała poczucie osamotnienia. I, co ciekawe, okazało się, że społeczne interakcje mają większy wpływ na dobre wyniki w nauce niż obecność na zajęciach. 

Zdaniem twórców, aplikacja może pomóc studentom w monitorowaniu, jak ich aktywność wpływa na wyniki w nauce, ale może także być stosowana, by mierzyć wydajność i zmniejszać poziom stresu w miejscu pracy, alarmować użytkowników, jakie zachowania tylko pogłębiają ich stres i złe samopoczucie. 

Więcej na temat badania: http://studentlife.cs.dartmouth.edu/studentlife.pdf