Aplikacja Zdjęcia na Windowsie stanie się jeszcze przydatniejsza. Microsoft przygotował kilka nowości

Microsoft ogłosił, że aplikacja Zdjęcia w systemie Windows doczeka się nowych funkcji oraz ulepszeń, które z pewnością przydadzą się podczas organizacji swoich komputerowych albumów. Na razie usprawnienia trafiły jednak tylko do niektórych użytkowników.
Aplikacja Zdjęcia na Windowsie stanie się jeszcze przydatniejsza. Microsoft przygotował kilka nowości

Co nowego w aplikacji Zdjęcia na Windowsie?

Zdjęcia Microsoft to wbudowana w system Windows aplikacja, która służy do przeglądania zdjęć i filmów oraz do wprowadzania w nich podstawowych poprawek. Daje możliwość organizacji i udostępniania zdjęć z komputera, usługi OneDrive, iCloud Photos (tylko w systemie Windows 11) i innych urządzeń — wszystko to w jednej, szybkiej i czytelnej galerii. Funkcjonalności, zwłaszcza w zakresie edycji, są tu raczej bardzo podstawowe, ale raczej nikt nie oczekuje niczego zaawansowanego po aplikacji tego typu. Chociaż edycja zdjęć nie jest nadrzędnym zadaniem aplikacji, Microsoft postanowił dodać do Zdjęć coś, co pomoże nam w dokonywaniu lekkich poprawek.

Czytaj też: Testujesz Androida 14? O tym powinieneś wiedzieć, zanim pojawi się kolejna aktualizacja

Jak poinformowała firma, Zdjęcia dostaną nową opcję Rozmycie tła. Aplikacja automatycznie wyszuka tło na zdjęciu i jednym kliknięciem będziemy mogli podświetlić obiekt na pierwszym planie, przy jednoczesnym rozmyciu tła. Dzięki temu łatwo wyróżnimy główny temat fotki, dodatkowo dostaniemy też możliwość dostosowania efektu, podkręcając lub zmniejszając intensywność rozmycia albo używając narzędzia Pędzel, aby zmodyfikować obszary rozmyte.

Ponadto Microsoft ułatwi wyszukiwanie zawartości zdjęć z kopii zapasowej OneDrive. Po aktualizacji łatwo i szybko znajdziemy pożądane zdjęcia, przeszukując dysk na podstawie interesującej nas zawartości fotografii. Z funkcji skorzystamy po zalogowaniu się na swoje konto Microsoft. Tam należy przejść do sekcji OneDrive Personal i na pasku wyszukiwania u góry wpisać to, czego szukamy, na przykład samochód, plaża czy wakacje. A skoro przy wyszukiwaniu jesteśmy, będzie też można wyszukiwać zdjęcia na podstawie lokalizacji, w której zostały zrobione. Nowość będzie dostępna dla wszystkich zdjęć w naszej kolekcji, w tym tych przechowywanych w systemach plików, OneDrive i iCloud.

Czytaj też: Twój smartfon z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejszy.  Wystarczy zainstalować tę aktualizację

Gigant z Redmond dodał też kilka innych poprawek i ulepszeń:

  • Opcje edycji i tworzenia wideo są teraz łatwo dostępne w górnej części widoku galerii.
  • Dotykowa obsługa pokazu slajdów – przesunięcie w prawo i w lewo pozwoli łatwo przejść do następnego zdjęcia w pokazie slajdów.
  • Naprawiono poprzedni problem polegający na konieczności ponownego uruchomienia aplikacji, aby zdjęcia iCloud zaczęły się wyświetlać. Po włączeniu synchronizacji zdjęć w aplikacji iCloud dla Windows zaczną pojawiać się zdjęcia przechowywane w iCloud.
  • Obsługa ruchomych zdjęć zarejestrowanych na urządzeniach Samsunga i Google’a.

Choć aktualizacja Zdjęć została już wydana, na razie dostęp do niej mają tylko niejawni testerzy systemu Windows w kanałach Canary i Dev. Na wdrożenie zmian w stabilnej wersji aplikacji trzeba będzie trochę poczekać.