Najnowsza aktualizacja Apple Watch zmieni Twój sposób interakcji z zegarkiem

Podczas premiery nowych Apple Watch, gigant z Cupertino długo opowiadał o innowacyjnej funkcji nazywanej „Dwukrotne stuknięcie”. Niestety nie pojawiła się ona wraz z debiutem tych urządzeń i na wprowadzenie jej do smartwatchy trzeba było chwilę poczekać.
Najnowsza aktualizacja Apple Watch zmieni Twój sposób interakcji z zegarkiem

Apple dba o to, by jego urządzenia wyposażone były w innowacyjne funkcje i Apple Watch nie są wyjątkiem. Na ich pokładzie znajdziemy już takie udogodnienia, jak pokrętło Digital Crown i sygnalizator taktylny, obsługę stuknięć, muśnięć, gestu uniesienia nadgarstka czy nakrycia dłonią w celu wyciszenia. Pozwala to na znacznie szerszą interakcję z zegarkiem niż zwykle przesuwanie palcem po ekranie. Podczas premiery Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 dowiedzieliśmy się, że gigant przygotował coś jeszcze – dwukrotne stuknięcie.

Czytaj też: Apple przyznaje – iPhone’y 15 mają problem z bezprzewodowym ładowaniem w samochodach. Ale na poprawkę trzeba jeszcze poczekać

Gest dwukrotnego stuknięcia pojawia się na najnowszych zegarkach Apple Watch

Nowy gest pozwala z łatwością kontrolować zegarek przy pomocy jednej dłoni i to bez konieczności dotykania ekranu. Bo chociaż mówi się tutaj o „stuknięciu”, chodzi tak naprawdę o stukanie (w tym wypadku dwukrotne) palcem wskazującym w kciuk ręki, na której mamy zegarek. Ten gest daje możliwość wykonania najczęstszych działań, kontrolując działanie głównego przycisku aplikacji. Pozwala więc na zatrzymanie minutnika, wstrzymanie odtwarzania czy włączenie budzika, choć zakres możliwości jest znacznie większy. Jak możemy przeczytać na stronie Apple’a, dwukrotne stuknięcie pozwala użytkownikom wykonać główną czynność w aplikacjach i powiadomieniach w watchOS, m.in.:

Czytaj też: iPhone 15 Pro powinien zachwycić fanów Apple’a. Tymczasem okazał się porażką

 • Otwierać Stos inteligentny na dowolnej tarczy zegarka i przewijać dostępne widżety.
 • Odbierać i kończyć połączenia telefoniczne.
 • Przeglądać komunikaty w powiadomieniach, przewijać dłuższe wiadomości po dodatkowym dwukrotnym stuknięciu, odpowiadać za pomocą dyktowania i wysyłać wiadomości.
 • Wstrzymywać, wznawiać i wyłączać minutnik.
 • Zatrzymywać i wznawiać stoper.
 • Włączać drzemkę, gdy zadzwoni budzik.
 • Uruchamiać i wstrzymywać muzykę, podcasty i audiobooki.
 • Włączać nowy widok Wysokość n.p.m. w aplikacji Kompas.
 • Robić zdjęcia iPhone’em za pomocą pilota aparatu w aplikacji Aparat.
 • Włączać i wyłączać automatyczne przypomnienia z aplikacji Trening.
 • Wykonywać główne czynności z poziomu powiadomień -odpowiadać na wiadomości przychodzące w aplikacjach do komunikacji czy wyciszać przypomnienia.

Nowy gest zostaje wprowadzony na pokład Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 wraz z aktualizacją watchOS 10.1. Niestety dostęp do niego będą mieli tylko użytkownicy właśnie tych modeli, bo do jego obsługi konieczny jest układ SiP S9, napędzający najnowsze smartwatche producenta. Został on wyposażony w 4‑rdzeniowy system Neural Engine, który może wykonywać zadania oparte na uczeniu maszynowym nawet dwukrotnie szybciej. To właśnie on przetwarza dane z akcelerometru, żyroskopu i optycznego czujnika tętna i wykrywa nawet tak delikatny ruch nadgarstka, jaki następuje podczas wykonania gestu dwukrotnego stuknięcia.