Dwa lata temu zamknięto obszar Nevşehir. Teraz archeolodzy znaleźli tam coś niezwykłego

W 2022 roku podjęto decyzję o uniemożliwieniu wstępu do stanowiska archeologicznego znajdującego się na terenie prowincji Nevşehir. Po tym czasie, w wyniku niedawnych wykopalisk, udało się zlokalizować niespotykaną wcześniej nekropolię.
Dwa lata temu zamknięto obszar Nevşehir. Teraz archeolodzy znaleźli tam coś niezwykłego

Takim mianem określa się dawne cmentarze. Ten z Kapadocji wyróżnia się na tle zazwyczaj spotykanych miejsc pochówku. Zwykle groby wykuwano bowiem w skale, ale tutaj sprawy mają się zupełnie inaczej. Uczestnicy ekspedycji już wcześniej podejrzewali, że może dojść do znaczących odkryć. Było to przyczyną zamknięcia tej okolicy dla zwiedzających. 

Czytaj też: Prehistoryczne znaleziska w polskiej jaskini. Wielki sukces archeologów

To odważna decyzja, biorąc pod uwagę fakt, jak istotnym turystycznie ośrodkiem jest Kapadocja. Ale ryzyko się opłaciło, ponieważ badacze natknęli się na niecodzienne miejsce pochówku przed kościołem Tokalı. Grób, który nie był wykuty w skale, został przeznaczony dla dziecka. Wypełniono go różnego rodzaju artefaktami, które po zakończeniu ekspertyz mają trafić do muzeum w Nevşehir.

Ale na tym dokonane odkrycia się nie kończyły. Autorzy wykopalisk rozpoznali liczne zabudowania i pomieszczenia, takie jak piwnica, kuchnia czy warsztat. Były one częścią tamtejszego kościoła. Wykuty w skale obiekt jest naprawdę niezwykły. Zawiera podziemną kaplicę oraz freski pochodzące z IX wieku. Można na nich podziwiać sceny z życia Chrystusa.

Archeolodzy ogłosili odnalezienie grobu, w którym znajdowały się szczątki dziecka. Umieszczono w nim także różnego rodzaju przedmioty

Naukowcy sugerują, że w miejscu ogłoszonych odkryć będzie mógł powstać park archeologiczny. Spodziewają się kolejnych znalezisk, a taki obszar mógłby mieć bardzo dużą powierzchnię. Jednocześnie wielkim wyzwaniem dla miejscowych władz jest ochrona tamtejszego krajobrazu. Realizacja tego celu jest utrudniona między innymi ze względu na nielegalne budownictwo mające miejsce w regionie.

Czytaj też: Ktokolwiek ją złamie, ten umrze. Archeolodzy odnaleźli niepokojący artefakt

Kapadocja była w poprzednich epokach niezwykle istotnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Z punktu widzenia turystyki region ten słynie natomiast ze skalnych miast takich jak Uczhisar oraz podziemnych kryjówek pokroju niesamowitego Derinkuyu. Tradycje wykuwania takich obiektów w skale przekładały się także na rytuały pogrzebowe. Właśnie dlatego groby, które nie są wykute w skale, należą tam do rzadkości.