Ktokolwiek ją złamie, ten umrze. Archeolodzy odnaleźli niepokojący artefakt

Wykopaliska prowadzone w mieście Kırıkkale niedaleko stolicy Turcji doprowadziły do wydobycia hetyckiej pieczęci. Szczególnie zatrważający okazuje się napis na niej umieszczony.
Ktokolwiek ją złamie, ten umrze. Archeolodzy odnaleźli niepokojący artefakt

Arenę działań archeologów stanowiło Büklükale, gdzie już tysiące lat temu znajdowały się istotne struktury. Dzięki wykopaliskom naukowcy dowiedzieli się również, że wspomniane miasto odgrywało istotną rolę w czasach asyryjskich kolonii handlowych. Historia osadnictwa w tym obszarze sięga drugiej połowy II tysiąclecia p.n.e. 

Czytaj też: Choć ma tysiące lat, to przetrwał w świetnym stanie. Znalazcy posągu nie kryją zachwytu 

Z tego względu uczestnicy ekspedycji mieli spore oczekiwania co do potencjalnych znalezisk. Jak się okazuje, nie bez powodu, wszak efekty przeprowadzonych wykopalisk mogą imponować. Prawdopodobnie najciekawszym znaleziskiem dokonanym tam w ostatnim czasie była pieczęć wykorzystywana przez rodzinę królewską. Widnieje na niej inskrypcja sugerująca, iż każdy, kto złamie ten obiekt, zostanie skazany na śmierć.

Co ciekawe, badania archeologiczne w Büklükale trwają od czternastu lat. Tym razem uczestnicy tego przedsięwzięcia dotarli do obiektu pochodzącego z czasów, w których na terenie Anatolii funkcjonowało Imperium Hetyckie. Jego istnienie przypadało na okres od XVII do XII wieku p.n.e., a władcy hetyccy w pewnym momencie sprawowali władzę także na obszarze Mezopotamii, Syrii oraz Palestyny.

Pieczęć znaleziona na terenie Turcji sięga czasów istnienia Imperium Hetyckiego. Napis umieszczony na tym obiekcie miał stanowić przestrogę dla społeczeństwa

Ostrzeżenie widniejące na pieczęci jest dość zastanawiające. Lektura dokumentów związanych z prawami uznawanymi przez Hetytów sugerowałaby raczej, że nie byli oni wielkimi zwolennikami kary śmierci. Zamiast tego stosowano zwykle delikatniejsze środki, a nie kary cielesne, nie wspominając o śmierci grożącej ówczesnym mieszkańcom. Ale inskrypcja na wydobytej przez archeologów pieczęci jest bardzo konkretna.

Czytaj też: Fascynujące rysunki wewnątrz grobowca. Chińscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia

Wydobyty w ubiegłym roku przedmiot był wykorzystywany przez króla i królową. Zdaniem naukowców tego typu pieczęcie stosowano w celu zatwierdzania umów. W przypadku złamania ich postanowień, przychodziła pora na wyciągnięcie konsekwencji względem osoby odpowiedzialnej za niedotrzymanie słowa. Poza tymi wnioskami do głowy przychodzi też inna myśl: Büklükale musiało odgrywać bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu Imperium Hetyckiego.