Archeolog detektyw na Discovery World

Już 11 lipca na kanale Discovery World zostanie wyemitowany pierwszy odcinek programu Archeolog detektyw, którego głównym bohaterem jest Scotty Moore odkrywca i badacz tajemnic przeszłości, porównywany z takimi ikonami pop-kultury, jak Lara Croft czy Indiana Jones.

Peru, Belize, Islandia, Szkocja, Anglia, Egipt, Wyspy Pacyfiku – te zakątki świata kryją w sobie do dzisiaj mnóstwo nierozwiązanych tajemnic. Znalezione tam mumie i szkielety są  ogniwem łączącym nas ze starożytnymi cywilizacjami, pilnie strzeżonym przez niegościnną przyrodę oraz przeszkody stworzone ludzką ręką. Wraz z Moorem rozwiążemy zagadkę brutalnego rytuału poświęcenia Majów, odkryjemy tajemnicę groty, znanej pod nazwą „Północnej grozy”, odwiedzimy mroczny Zamek Bamburgh w Anglii, najdalszy kraniec Kręgu Polarnego – ojczyznę okrutnego Wikinga, zobaczymy dawno zapomniane pola bitew i miejsca sekretnych obrządków religijnych,  a także  poznamy wiele dawnych kultur i cywilizacji. 

Scotty Moore już w dzieciństwie spędzał czas na kempingu, wspinając się po górach, przemierzając przestrzenie, odkrywając nowe rzeczy. Swoje zainteresowania rozwijał na Uniwersytecie w Dallas, studiując archeologię i geologię. Tam też poznał geologa Hulona Madelay’a, który zaraził go swoją pasją. Podobnie jak Lara Croft czy Indiana Jones, Moore – odkrywca naszych czasów – zorganizował, opracował i nadzorował badania archeologiczne m.in. w Arizonie, Nowym Meksyku oraz na Syberii. Dokonał zaskakujących odkryć, które zaprezentuje nam już wkrótce – w serii pod tytułem Archeolog detektyw na Discovery World. Wspólnie z odważnym, żądnym przygód archeologiem wybierzmy się w najdalsze zakątki świata, aby rozwiązać zagadki i odkryć tajemnice, które od wieków nie zostały odkryte.  

Również w Polsce istnieje mapa niezwykłych miejsc, które powinien odwiedzić każdy miłośnik prehistorycznych dziejów. Oto niektóre z nich:

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (województwo kujawsko-pomorskie)

Najbardziej znanym punktem na tej mapie jest gród w Biskupinie. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się tu w 1934 roku, a w ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osady sprzed ponad 2700 lat. Dziś w części rezerwatu prowadzone są prace z zakresu archeologii doświadczalnej. Mają one za zadanie rekonstrukcję różnych przejawów działalności dawnych grup ludzkich. Odwiedzający gród mogą zatem poczuć się jak pierwotni mieszkańcy osady i doświadczyć, jak dawniej wypalało się naczynia, wytapiało brąz, wędziło ryby, lepiło ceramikę, wytwarzało narzędzia krzemienne czy produkowało smołę drzewną.

Przydatne informacje: Muzeum w Biskupinie można zwiedzać przez cały rok, w godzinach od 8.00 do 18.00 (w okresie zimowym do zmroku). Ceny jednorazowych biletów wstępu do muzeum to: normalny: 8 zł; ulgowy: 6 zł. Więcej na stronie internetowej: http://www.biskupin.pl/

Krzemionki (koło Ostrowca Świętokrzyskiego, województwo świętokrzyskie)

Ciekawym miejscem dla każdego odkrywcy jest kompleks ponad 4000 prahistorycznych kopalń w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, który należy do największych obiektów tego typu w Europie. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z doskonale zachowanego krajobrazu kopalnianego oraz architektury podziemi. Kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu, jednak większość szybów powstało w wyniku działalności górników w latach 2900-2500 p.n.e. Ilość kopalń oblicza się na ponad 4000, a ich głębokość wynosi od 2 do 9 m. Kopalnie w Krzemionkach są doskonale zachowane oraz dostępne dla wszystkich spragnionych niezapomnianych przygód.

Przydatne informacje: Zwiedzanie obywa się tylko z przewodnikiem. Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września, co pół godziny, w pozostałych miesiącach o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odpowiednio na pół lub godzinę przed zamknięciem Muzeum. Fotografowanie i filmowanie w podziemiach jest możliwe za dodatkową opłatą. Ceny jednorazowych biletów wstępu do muzeum to: normalny: 13 zł; ulgowy: 10 zł. Więcej na stronie internetowej: www.krzemionki.pl

Rezerwat Archeologiczny Rydno (koło Wąchocka, województwo świętokrzyskie)

Rezerwat archeologiczny „Rydno” to niespotykane nigdzie indziej na świecie skupisko kilkuset osad pochodzących z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu. Na piaszczystych wydmach po obydwu stronach rzeki Kamiennej znajdują się pozostałości prehistorycznych stanowisk osadniczych skupionych wokół kopalni ochry, to znaczy ziaren hematytu – cennego i drogiego towaru symbolizującego życie, zdrowie i siłę. Podczas corocznego pikniku archeologicznego można poznać życie dawnych mieszkańców rezerwatu. W programie znajdują się wystawy, prezentacje rekonstrukcji ubiorów, pokazy i samodzielne próby: obróbki skóry, kości i rogu, plecionkarstwa, tkania, wytwarzania naczyń glinianych, przyrządzania “prehistorycznych” potraw, strzelania z łuku oraz pokaz pracy archeologów.

Przydatne informacje: rezerwat archeologiczny rozciągający się wzdłuż rzeki Kamiennej od północno-wschodniej części Skarżyska-Kamiennej aż po górę Św. Rocha pod Wąchockiem, jest dostępny dla turystów bezpłatnie przez cały rok. Istnieje również możliwość wynajęcia przewodnika. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.rydno.com/

Port Truso (Janów Pomorski koło Elbląga, województwo warmińsko-mazurskie)

Dla osób lubiących tajemnice idealnym miejscem jest „zaginione” Truso. Przez wiele lat archeolodzy zastanawiali się, gdzie leżał legendarny, potężny gród i ruchliwy port nad Bałtykiem odwiedzany przez Wikingów i kupców arabskich, który później zniknął bez śladu. Dopiero w 1982 roku odkryto w Janowie Pomorskim nad jeziorem Druzno pozostałości osady. Badania archeologiczne dostarczyły licznych odkryć. Znaleziono odważniki, a także monety duńskie, angielskie, fryzyjskie oraz srebrne arabskie dirhemy. Zachowały się ślady różnych rzemiosł – hutnictwa, kowalstwa, szklarstwa, złotnictwa, bursztyniarstwa, rogownictwa. Odkopano także szczątki łodzi, które nadawały się do żeglugi na Bałtyku. Wszystkie wykopaliska odnalezione w Truso można zobaczyć w Muzeum Archeologiczno Historycznym w Elblągu.

Przydatne informacje: Zwiedzanie Muzeum Archeologiczno Historycznego w Elblągu możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00. Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy 5 zł. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.elblag.pl/m2_5.php3