Twierdza rzymskich legionistów zaskoczyła archeologów. Pochodzi z czasów Jezusa

Ponad 1900 lat mają pozostałości pewnej twierdzy znalezione w Anglii. W czasie wykopalisk prowadzonych niedaleko katedry w Exeter archeolodzy natknęli się na ten niezwykły widok.
Twierdza rzymskich legionistów zaskoczyła archeologów. Pochodzi z czasów Jezusa

Naukowcy szacują, że przeznaczona dla rzymskich legionistów infrastruktura powstała w latach 50-75. Odnalezione w ramach ostatnich badań obiekty obejmują między innymi drewniane budynki, a także fragment ulicy. Niemal dwa tysiące lat temu można było tam spotkać żołnierzy. 

Czytaj też: Setki lat temu próbowano tam stworzyć osadę. Wszyscy kolonizatorzy zniknęli bez śladu

Ustaleniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele Uniwersytetu w Exeter, którzy wyjaśniają, że forteca powstała w bardzo podobnym czasie, co łaźnia, którą odnaleziono znacznie wcześniej. Ten budynek także znajdował się w pobliżu katedry, lecz wykopaliska zakończone jego identyfikacją miały miejsce w 1971 roku. Było to znaczące wydarzenie, wszak chodziło o drugi kamienny budynek w całej Wielkiej Brytanii w momencie budowy.

Twierdza rzymskich legionistów powstała w latach 50-75. Jej pozostałości archeolodzy odnaleźli niedaleko katedry w Exeter

Legion rzymski składał się z 5000 żołnierzy, a takie jednostki stacjonowały także na terenach Wielkiej Brytanii. Według historyków ta część Cesarstwa Rzymskiego należała do grona najbardziej zmilitaryzowanych. Przyczyn takiego stanu rzeczy było co najmniej kilka, a jedną z kluczowych mogła być konieczność utrzymania niestabilnego regionu w ryzach. Z czasem Rzymianie zaczęli tworzyć umocnienia, takie jak słynny wał Hadriana, by później wycofywać się na południe, gdy ludy północy zaczęły coraz śmielej atakować legionistów.

Czytaj też: Zagadkowa struktura imponuje rozmiarami. Wygląda, jakby nie stworzył jej człowiek

Jeśli chodzi o odkrycia dokonane w ostatnim czasie na terenie Exeter, to warto wspomnieć o pozostałościach kamiennego muru. Wydaje się, iż w odległej przeszłości stanowiły one fragment kamienicy zbudowanej na przełomie III i IV wieku. Pokazuje to, jak bogatą historię ma cały obszar i jak wielu tajemnic mogą dostarczać wykopaliska archeologiczne. Te konkretne odbywały się w związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi w okolicach katedry.