Te pojazdy bojowe same wyjadą w teren. DARPA szykuje rewolucję

DARPA, czyli agencja odpowiedzialna za rozwój najnowocześniejszych technologii wojskowych, przetestowała autonomiczne pojazdy bojowe na poligonie, gdzie po raz kolejny sprawdziły się bez zarzutu. Wkrótce mogą one zostać wcielone do amerykańskiej armii na stałe.
Pojazd RHP podczas testu na poligonie /Fot. DARPA

Pojazd RHP podczas testu na poligonie /Fot. DARPA

DARPA pomyślnie przetestowała nowe, znacznie większe autonomiczne pojazdy bojowe na poligonach wojskowych w Teksasie w ramach programu RACER (Robotics Autonomy Complex Environment Recognition). To już czwarte eksperymentalne użycie maszyn (E4), które pokazuje znaczące postępy, jakie poczyniono w autonomicznych manewrach wojskowych.

Czytaj też: Polacy nie gęsi, swojego Rosomaka mają. Potężne ulepszenie słynnych pojazdów bojowych

Przetestowano nowe, 12-tonowe i 20-metrowe pojazdy gąsienicowe (RACER Heavy Platform – RHP), podobne pod względem wielkości do przyszłych robotycznych i opcjonalnie załogowych pojazdów bojowych. Dołączą one do używanych już 2-tonowych i 3-metrowych kołowych pojazdów flotowych sterowanych przez firmę Ackermann.

Stuart Young, menedżer programu RACER, mówi:

Posiadanie dwóch radykalnie różnych typów pojazdów pomaga nam osiągnąć cel programu RACER, jakim jest niezależność od platformy, autonomia w złożonych, istotnych dla misji środowiskach terenowych, które są znacznie bardziej nieprzewidywalne niż warunki na drodze.

DARPA pokazuje niesamowite pojazdy bojowe

Zespoły RACER wykonały ponad 30 autonomicznych jazd na dystansach od 5 do 15 km z prędkością ok. 50 km/h. Testy podkreśliły zdolności adaptacyjne i odporność systemów autonomicznych na czynniki zewnętrzne, udowadniając skuteczność maszyn w rzeczywistych scenariuszach. Wykorzystując w pełni bezzałogowe roboty bojowe (RFV), inicjatywa RACER zademonstrowała autonomiczny ruch na obszarze o powierzchni 24 km2, obejmującym różnorodne pokrycie terenu typowe dla złożonych krajobrazów Teksasu, w tym roślinność, drzewa, skały, zbocza i przeprawy wodne.

Czytaj też: Tajny program DARPA ma swojego wykonawcę. Taka broń odmieni całą armię

W ramach programu RACER E4 zlecono RHP działanie na dystansie ponad 50 km w trybie autonomicznego podążania trasą na podobnie złożonym terenie w celu przetestowania autonomicznego sterowania niskiego poziomu, zebrania zestawów danych z czujników, oceny mobilności i udoskonalenia operacji. Ponadto rozpoczęto tworzenie oprogramowania na potrzeby globalnego planowania z wykorzystaniem taktyki, przy wsparciu grup fokusowych składających się z umundurowanych ekspertów merytorycznych stacjonujących w bazie wojskowej.

RHP, zbudowane na platformie bazowej Textron M5 i wspierane przez Carnegie Robotics, służą jako kluczowe elementy integracji stosów sprzętu i oprogramowania autonomicznego. Wydarzenie RACER E4 jest kontynuacją poprzednich eksperymentów w latach 2022 i 2023, a cykl odbywa się dwa razy w roku, aby stale zwiększać możliwości robotów. Kolejne eksperymenty zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku, zgodnie ze wspomnianym harmonogramem, podczas gdy zespoły uczestniczące w fazie 2 przygotowują się do dalszych prac rozwojowych. Nie wiemy, kiedy można spodziewać się autonomicznych pojazdów bojowych w regularnej służbie w armii.