Przed nim nic się nie ukryje. Tajny owoc współpracy Izraela i Niemiec pokazany

BlueWhale to autonomiczny pojazd podwodny służący do operacji wywiadowczych. Jest to pierwszy pływający robot skonstruowany przez Izrael, a osiągnięcie jest tym większe, że w projekcie pomagał niemiecki start-up.
BlueWhale – wizualizacja /Fot. IAI

BlueWhale – wizualizacja /Fot. IAI

Autonomiczne pojazdy podwodne (AUV) to rodzaj bezzałogowych pojazdów podwodnych zdolnych do samodzielnego poruszania się w oceanicznych głębinach, mogących wykonywać swoje zadania bez nadzoru operatora lub z minimalnym nadzorem. Tego typu jednostek jest na świecie coraz więcej – niektóre są wykorzystywane do badań morskich, a inne do celów militarnych.

Czytaj też: Reaper zerwał się ze smyczy. Drony bojowe mogą startować i lądować dosłownie wszędzie

BlueWhale to AUV opracowany przez firmę ELTA Systems, powiązaną z Israel Aerospace Industries (IAI) oraz Atlas Elektronik, spółkę zależną niemieckiej firmy zajmującej się elektroniką morską Thyssenkrupp Marine Systems. BlueWhale został zwodowany na konferencji Undersea Defence Technology (UDT) w Rostocku w Niemczech w maju 2023 roku – od tego czasu jest w użyciu, choć nie ujawniono, co dokładnie robi.

Ten autonomiczny pojazd pływający jest wyjątkowo wszechstronny

BlueWhale może prowadzić tajne operacje wywiadowcze zarówno nad, jak i pod powierzchnią oceanu oraz wykonywać inne kluczowe misje na otwartych morzach, trudno dostępnych wodach przybrzeżnych i strategicznie ograniczonych obszarach. Jest wyjątkowo wszechstronny, bo nadaje się do misji wywiadowczych, obserwacji i rozpoznania, wsparcia walki elektronicznej i wykrywania min.

Czytaj też: Postrach głębin w wojskowym wydaniu. Oto uzbrojony dron podwodny z Południowej Korei o ogromnym potencjale

Autonomiczny pojazd ma 10,9 m długości, 1,12 m średnicy i waży 5,5 tony. Może pozostawać zanurzony przez 10 do 30 dni (w zależności od misji) i wykonywać operacje zbierania danych wywiadowczych. BlueWhale ma rozkładany i unikalny maszt teleskopowy, charakterystyczny dla okrętów podwodnych, który zawiera opatentowany pojemnik chroniący czujniki i sprzęt po zanurzeniu.

BlueWhale podczas prezentacji /Fot. IAI

AUV bez problemu zanurzy się na głębokość do 300 m, a jego maksymalna prędkość to 7 węzłów Ma specjalny zestaw czujników ładunku powierzchniowego i podpowierzchniowego oraz opcje komunikacji do wykonywania wielu misji. Jest łatwy w transporcie drogą lądową, powietrzną i morską – bez problemu zmieści się w klasycznym kontenerze.

BlueWhale podczas transportu /Fot. IAI

BlueWhale to pierwszy w swoim rodzaju pojazd autonomiczny z możliwościami wykrywania i monitorowania celów zarówno na powierzchni oceanu, jak i pod wodą. Ma możliwość przetwarzania danych z czujników na pokładzie, a przydatne informacje są przesyłane w czasie rzeczywistym do centrum operacyjnego za pośrednictwem dedykowanego, zabezpieczonego szerokopasmowego kanału satelitarnego.

W ostatnich latach zarejestrowano kilka międzynarodowych patentów związanych z rozwojem BlueWhale. Przeszedł on tysiące godzin testów, które potwierdziły, że radzi sobie zarówno w pełnym zanurzeniu, jak i trybie autonomicznej pracy. Stanowi obiecujące rozwiązanie dla tajnych operacji wywiadowczych i kamień milowy w rozwoju technologii bezzałogowych okrętów podwodnych.