Autostrada sprzed tysięcy lat. Dawniej poruszali się nią nie tylko ludzie

Pas rozciągający się wzdłuż obecnego zachodniego wybrzeża Anglii w odległej przeszłości pełnił rolę czegoś, co można określić mianem autostrady. Do dziś zachowały się ślady po tych, którzy z niej korzystali.
Autostrada sprzed tysięcy lat. Dawniej poruszali się nią nie tylko ludzie

Te są widoczne na mającym około 3 kilometrów długości odcinku wybrzeża. Znalezione na miejscu odciski stóp sugerują, że gdy lodowce topniały, a poziom morza podnosił się po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej, ludzie i inne zwierzęta zaczęli zmierzać w głąb lądu. Pozostałości po ich wędrówkach przetrwały próbę czasu, nawet pomimo faktu, iż twórcy tych śladów od dawna nie żyją.

Czytaj też:76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami leżało pod ziemią. Jaki był powód mordu sprzed 1000 lat?

Naukowcy zajmujący się tą sprawą przedstawili swoje ustalenia na łamach Nature Ecology and Evolution. Jak opisują, niektóre ślady mają ponad 8000 lat i wywodzą się ze środkowej epoki kamienia, podczas gdy inne pamiętają czasy średniowiecza. Na miejscu udało się zlokalizować między innymi nasiona olchy, brzozy i świerka, które zostały rozrzucone wzdłuż szlaku. Zostały one wykorzystane do datowania radiowęglowego, dzięki czemu badacze mogli oszacować, kiedy ta “autostrada” była wykorzystywana przez ludzi.

Prehistoryczna autostrada rozciąga się na długości około 3 kilometrów

Poza odciskami stóp naszych przodków członkowie zespołu badawczego natrafili na ślady tura, jelenia szlachetnego, dzika, wilka, rysia i żurawia. Co ciekawe, historia odnalezienia tych odcisków sięga końcówki lat 70. ubiegłego wieku. Początkowo zakładano, iż są to ślady zostawione przez bydło, lecz z czasem rozpoczęto ich datowanie, które wykazało, że są znacznie starsze niż pierwotnie sądzono.

Na przestrzeni lat na światło dzienne zaczęło wychodzić coraz więcej dowodów, co jest pokłosiem postępującej erozji wybrzeża. Szczególnie interesujący okazał się odcisk mający około 8500 lat, w przypadku którego udało się częściowo odtworzyć stojącą za nim historię. Jak wyjaśnia Alison Burns z Uniwersytetu w Manchesterze, był to ślad zostawiony przez człowieka, który robił postój co cztery-pięć kroków. Autor odcisków poruszał się boso, a obok znajdowały się ślady pozostawione przez żurawia i dorosłe jelenie. Na przestrzeni 2 metrów kwadratowych powstała więc bardzo bogata pamiątka sprzed lat.

Czytaj też: Największe odkrycie w Syrii od początku wojny! Ogromna antyczna mozaika wzbudziła zachwyt świata

Warto zauważyć, że inne pobliskie stanowisko archeologiczne, odnalezione w 2013 roku w Norfolk, zawiera mające około 900 tysięcy lat odciski naszych odległych przodków. To opisywane powyżej nie jest więc może rekordowe pod względem wieku, ale bez wątpienia dostarcza cennych informacji na temat tego, jak przed tysiącami lat ludzie i inne zwierzęta zajmowali te same ekosystemy.